A A+ A++

Słynną VII symfonię Beethovena, a także wielkie dzieła Liszta i Brahmsa usłyszymy podczas premiery nowego cyklu koncertów muzyki symfonicznej w Cavatina Hall. Na scenie sali koncertowej słynącej z pierwszorzędnej akustyki pojawi się znakomita Janáček Philharmonic Ostrava.

21 września, 10 listopada i 14 stycznia to daty, które trzeba zapamiętać! Zarezerwowano je w pięknych wnętrzach nowoczesnej sali koncertowej na cykl trzech niesamowitych koncertów Janáček Philharmonic Ostrava.

Przed melomanami koncerty, należące gatunku z tych, które zapamiętuje się na całe życie. To w dziejach Bielska-Białej i całego regionu wydarzenia wyjątkowe, nie tylko za względu na świetną, znaną już najwybitniejszym dyrygentom świata, czeską orkiestrę symfoniczną im. L. Janáčka z Ostrawy, ale ze względu na wypełniony arcydziełami program. Usłyszymy dzieła, które zachwycają każdego, kto chociaż trochę lubi muzykę poważną, ale będzie też okazją dla tych, którzy nie mieli szczęścia posłuchania na żywo najwybitniejszych dzieł kompozytorów XIX i XX wieku i przeżywania emocji muzycznych, jakie one wywołują.

Sprzyjać temu będą również wybitni soliści, tacy jak koreański pianista Kim Won, którego do stałej współpracy zaprosiła jedna z największych wytwórni płytowych Sony, czy też wiolonczelista pochodzenia niemiecko-kanadyjskiego, Johannes Moser, który został okrzyknięty przez niemieckie czasopismo muzyczne Gramophone Magazine „jednym z najzdolniejszych, młodych wirtuozów wiolonczeli”. By wreszcie na ostatnim z koncertów posłuchać wspaniałych czeskich śpiewaków operowych – diwy operowej Kateřiny Kněžíkovej – sopran, w roli tytułowej Julietty, Richarda Sameka – tenora, jako Michela i Jiří’ego Hájek’a – bas-baryton w roli Memory-Seller’a w ariach operowych z lirycznej opery „Julietta” czeskiego kompozytora Bohuslava Martinu. Koncerty poprowadzą Andreas Ottensammer, angielski dyrygent Alpesh Chaunen oraz główny dyrygent i dyrektor muzyczny Orkiestry Filharmonii Vassily Sinaisky, którą będziemy gościć.

Ci wybitni soliści i dyrygenci mogliby być wystarczającą zachętą do pójścia na anonsowane koncerty. Ale dodatkowym atutem jest ich program. Poznamy dzieła muzyczne, które stale goszczą na estradach najlepszych sal filharmonicznych świata, od dziesiątków lat zachwycają melomanów wybitnym artyzmem i pięknem. A w wykonaniu znakomitej orkiestry poprowadzonej przez świetnych dyrygentów i sławnych solistów w doskonałej akustycznie Cavatina Hall, zapewnią nam prawdziwą ucztę, którą można będzie porównać do posiłku najwyższej klasy w świetnej restauracji, oznaczonej wszystkimi możliwymi gwiazdkami Michelina z wyszukanymi potrawami przygotowanymi przez najlepszych „kucharzy” muzycznych świata. Grzech nie „zjeść” takich muzycznych potraw podanych w Cavatina Hall.

Co znajdziemy w „karcie dań muzycznych”:

21 września, g. 19.00 – Pierwsze danie nazwano „Siódma Beethovenowska”, a w nim znajdujemy: Uwerturę Akademicką op. 80 Johannesa Brahmsa, skomponowaną w 1880 r. w hołdzie za przyznanie mu tytułu doktora „Honoris Causa” Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełen popisów wirtuozowskich – jakimi czarował Franciszek Liszt swych zwolenników – koncert fortepianowy nr 2 A-dur, którego pierwsze szkice powstały w latach 1830-1840, by przyjąć ostateczną formę w 1861 r. i wreszcie VII Symfonię A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena, którą Ryszard Wagner, wielbiciel Beethovena, nazwał najbardziej roztańczoną symfonią świata.

10 listopada, g. 19.00 – Drugie danie koncertowe to „Moser gra Szostakowicza”. Rozpoczyna tę ucztę Uwertura Koncertowa „Hebrydy” op. 26 Feliksa Mendelssohna z 1830 r. którą kompozytor napisał, inspirując się wspomnieniami z pobytu w Szkocji, a jest muzycznym opisem pieczary zwanej Grotą Fingala na wyspie Staffa, wchodzącej w skład archipelagu Hebrydy znajdującego się u szkockich wybrzeży. Potem Dymitrij Szostakowicz i jego I koncert wiolonczelowy Es-dur op. 102, który napisał w ciągu czterech dni dla swego serdecznego przyjaciela Mstisława Rostropowicza, okrzykniętego najwybitniejszym wiolonczelistą wszech czasów. I perełkę symfoniki rosyjskiej – Symfonię nr 2 Piotra Czajkowskiego odznaczającą się doskonałością rzemiosła, łączącą osiągnięcia zachodniej techniki kompozytorskiej z rosyjskimi pierwiastkami narodowymi.

14 stycznia, g. 18.00 – Ostatni posiłek muzyczny – dzieła kompozytorów czeskich – zatytułowano „Symfonia Nowego Świata”. Koncert rozpoczyna Uwertura do najsłynniejszej opery Bedřicha Smetany „Sprzedana narzeczona”, którego naród czeski hołubi tak samo, jak my Stanisława Moniuszkę, gdyż Smetena był twórcą narodowej opery czeskiej. Usłyszymy też arie z opery „Juliette” Bohuslava Martinu, którego utwory cieszą się teraz w Europie zachodniej i w USA szczególnym uznaniem. I na zakończenie „crème de la crème” tych koncertów – słynna IX Symfonia e-moll op. 95 Antonína Dvořáka „Z nowego świata”, w której kompozytor ukazuje swoje wspomnienie obrazując dźwiękami rozległe prerie i melodie, z którymi się zetknął w czasie swojego pobytu w USA.

– Nie można przegapić tych koncertów. To byłby niewybaczalny grzech, nie skorzystać z tak znakomitych propozycji, które przecież następnym razem mogą już się nie pojawić się na bielskiej estradzie. Warto wysupłać ostatni grosz, aby uczestniczyć w tym święcie muzyki – zapewnia Andrzej Kucybała, dyrygent i wieloletni dyrektor bielskiej szkoły muzycznej, mającej renomę jednej z najlepszych w kraju.

Program koncertu
21 września, g. 19.00

Johannes Brahms

Uwertura Akademicka, op. 80

Franciszek Liszt

Koncert fortepianowy nr 2 s.125
Część I Allegro agitato assai
Część II Allegro moderato
Część III Allegro Marziale un poco meno allegro

Ludwig van Beethoven

VII Symfonia A-dur, op. 92
Część I Poco sostenuto. Vivace
Część II Allegretto
Część III Scherzo: Presto
Część IV Finale: Allegro con brio

Więcej informacji i możliwość zakupu biletów

TUTAJ!

Do zobaczenia na koncertach!

Cavatina Hall
ul. Dworkowa 2,
43-300 Bielsko-Biała

E-mail: [email protected]
Tel.: +48 790 551 588

www.cavatinahall.pl

Muzyka to emocje. My dajemy im przestrzeń.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSANOK: Zderzenie trzech samochodów w centrum miasta (ZDJĘCIA)
Następny artykułTworzenie wpisów do Wikipedii – warsztaty