Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie ma żadnych planów, aby podejmować w przyszłości prace nad podniesieniem wieku emerytalnego albo nad zmianą zasad przejścia na emeryturę – wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.
“Wiek emerytalny w Polsce jest elementem umowy społecznej. Wszelkie badania wskazują, że obywatele Rzeczypospolitej Polskiej w znakomitej większości oczekują utrzymania wieku emerytalnego na obowiązującym poziomie. Istnieje powszechna zgoda co do tego, że powinien on wynosić 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn” – napisał wiceminister Sebastian Gajewski.
Odwołał się do opublikowanego przez Centrum im. Ignacego Daszyńskiego w 2023 r. raportu pt. „Co to jest sprawiedliwa emerytura?”, według którego propozycja podniesienia wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat ma znikome poparcie.
“Taką zmianę popiera zaledwie 2 proc. badanych. Przeprowadzone badanie w sposób jednoznaczny wykazało brak społecznej akceptacji dla podniesienia wieku emerytalnego” – zaznaczył Gajewski.
“Z tego powodu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie toczą się żadne prace nad podniesieniem wieku emerytalnego ani też nad zmianą zasad przejścia na emeryturę. Nie ma również żadnych planów, aby podejmować takie prace w przyszłości” – podsumował. (PAP Biznes)
jz/ gor/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS