A A+ A++

Nie każdy przed swoją śmiercią decyduje się na spisanie testamentu, szczególnie jeśli do śmierci dochodzi nagle, jest ona nieprzewidziana. Okazuje się, że nie ma obowiązku prowadzania postępowania spadkowego po zmarłej osobie. Co jednak, jeśli zmarły pozostawił majątek w postaci nieruchomości, papierów wartościowych czy różnego typu ruchomości? W przypadku stwierdzenia nabycia spadku po zmarłej osobie konieczne będzie podjęcie pewnych kroków prawnych związanych z procedurą sadową dotyczącą spraw spadkowych.

Śmierć bliskiej osoby a dziedziczenie majątku

Wielu spadkobierców ma obawy co do przepadnięcia potencjalnego spadku, jeśli stosowne formalności nie zostaną załatwione w określonym terminie, ale w praktyce wygląda to trochę inaczej. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku można złożyć w dowolnym czasie. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że spadkobierca ma pół roku na odrzucenie spadku lub przejęcie go z dobrodziejstwem inwentarza. Zdarza się tak, że zmarły miał jakieś długi.

W takim przypadku spadkobierca może w całości odrzucić spadek, co wymaga złożenia stosownego oświadczenia przed notariuszem lub sądem. Jeśli spadek ma dużą wartość, ale jego nabycie wiąże się z koniecznością pozostawienia długu, można go przyjąć z ograniczeniem odpowiedzialności za zadłużenia do wartości otrzymanej masy spadkowej. Wszystkie składniki masy spadkowej pozostawione przez zmarłego są wówczas spisywane przez komornika, a następnie wyceniane.

Poświadczenie dziedziczenia lub procedura sądowa

Sprawa spadkowa w przypadku chęci formalnego określenia dziedziczenia majątkowego może zostać załatwiona na dwa sposoby. Pierwszym jest udanie się do Kancelarii Notarialnej, gdzie zostanie sporządzony akt notarialny poświadczenia dziadzienia, który będzie podstawą prawną do załatwienia wszelkich formalności spadkowych. Inną opcją jest wybranie drogi sądowej, co wymaga przedłożenia stosownego wniosku do Sądu Rejonowego, czego skutkiem będzie wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Postanowienie uprawomocnia się w przeciągu 21 dni.

We wniosku muszą znaleźć się podstawowe informacje wnioskodawcy, czyli: imię, nazwisko, adres i numer PESEL. Konieczne jest też zawarcie imion, nazwisk, adresów i numerów PESEL wszystkich uczestników postępowania. Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym musi oczywiście zawierać również jego dane – imię, nazwisko, datę i miejsce zgonu spadkodawcy, jego ostatnie miejsce zamieszkania przed śmiercią.

Postępowanie sądowe w sprawie o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym składa się kilku procedur. Pierwszą jest zweryfikowanie tego, czy złożony wniosek jest właściwie wypełniony i kompletny pod względem wymaganych danych i załączników. Musi zostać też opłacony. Kolejnym etapem jest wyznaczenie terminu posiedzenia, o czym powiadamiane są wszystkie strony postępowania. Trzecim etapem jest posiedzenie i wydanie postanowienia. Ustalane jest to, kto i w jakiej części nabył spadek. Dalej trzeba czekać na uprawomocnienie wydanego postanowienia, po czym sąd przesyła odpis prawomocnego postanowienia do urzędu skarbowego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKontrowersyjna aplikacja koronawirusowa
Następny artykułPrymas Polski po filmie Sekielskich zawiadamia Watykan