A A+ A++

Orzeczenie lekarskie o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez lekarza orzecznika ZUS albo komisję lekarską jest niezbędne do otrzymywania takich świadczeń, jak: renta dla niezdolnych do pracy, 500+ dla niesamodzielnych czy świadczeń rehabilitacyjnych. Co w przypadku, gdy jego ważność kończy się w czasie epidemii?

Kończy się termin wypłacania renty? Nie musisz iść do ZUS

Orzeczenia lekarskie w czasie epidemii zachowują ważność to oznacza, że orzeczenie wydane przez lekarza orzecznika albo komisję lekarską o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, którego termin upływa w okresie epidemii, zachowuje ważność przez następne trzy miesiące.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Osoby, które czekają na przedłużenie renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia 500+ dla osób niesamodzielnych, czy świadczenia rehabilitacyjnego mogą być spokojne. Orzeczenia wydane przez lekarzy orzeczników ZUS, których ważność upływa w czasie epidemii, z automatu wydłużą się o kolejne 3 miesiące – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wydłużenie ważności orzeczenia lekarskiego

Chodzi o orzeczenie, którego ważność upływa w czasie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Orzeczenie zostanie wydłużone od dnia upływu terminu jego ważności na okres kolejnych trzech miesięcy. Aby tak się stało, przed upływem terminu ważności powinien być złożony wniosek o dalszą wypłatę. Można to zrobić drogą elektroniczną poprzez swoje konto na PUE ZUS lub wrzucić wypełniony wniosek do specjalnej, wystawionej w ZUS skrzynki.

Zobacz również:

Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej przedłużyły ważność części orzeczeń wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie ZUS. Chodzi o orzeczenia o niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji, które kończą się w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo w okresie 30 dni po ich odwołaniu. Takie orzeczenia zachowają ważność przez trzy dodatkowe miesiące, licząc od dnia upływu dotychczasowego terminu ważności – tłumaczy Kowalska-Matis.

Orzeczenia lekarza orzecznika albo komisji lekarskiej, na podstawie, których – ubezpieczony ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego też zostaną wydłużone na podobnych zasadach. Orzeczenia te będą ważne jeszcze trzy miesiące, jednak nie dłużej niż do końca 12-miesięcznego okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.

Zobacz również:

Przedłużeniu o trzy miesiące ulega także ważność orzeczeń, które wygasły przed ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego, czyli przed 14 marca 2020 roku. Chodzi o sytuację, w której klient złożył wniosek o świadczenie na dalszy okres (np. o przedłużenie renty) przed upływem ważności orzeczenia, a ZUS nie wydał nowego orzeczenia przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed 31 marca.

Podstawa prawna:

Ustawa z 31 marca zmieniająca ustawę z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak przechowywać świąteczne potrawy?
Następny artykułTak wygląda fałszywy policjant. Oszukał mieszkańca Rybnika