A A+ A++

Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie Intel w związku planowaną inwestycją w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem – przekazał resort. 

Co z największą zagraniczną inwestycją w Polsce? Rząd podejmuje kroki w sprawie fabryki Intela
fot. ArbyDarby / / Shutterstock

Po ostatnich doniesieniach dotyczących rzekomych renegocjacji przez polski rząd umowy zawartej z Intelem w sprawie budowy Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem pojawiły się nowe informacje dotyczące aktualnego stanu największej bezpośredniej inwestycji zagranicznej w Polsce.

W wtorek (6 lutego) “Dziennik Gazeta Prawna” poinformował, powołując się na swoje źródła w Ministerstwie Cyfryzacji, że rząd Donalda Tuska planuje renegocjować warunki umowy zawartej z Intelem. “Nowy gabinet chce ugrać od Intela deklaracje większych inwestycji w polską naukę i zamierza renegocjować umowę ze spółką”. Podczas wtorkowej konferencji prasowej zapytano Władysława Kosiniaka-Kamysza o renegocjacje umowy dotyczącej budowy fabryki Intela. “Zmiana rządu w Polsce zmieniła proces inwestycyjny na lepsze – przywracanie praworządności, tworzenie lepszych warunków, nawiązywanie kontaktów na nowo” – skomentował minister obrony, nie dementując pogłosek o możliwej zmianie umowy. Jednocześnie kilka dni wcześniej Politechnika Wrocławska podpisała list intencyjny z Intelem.

„Wizyta dyrektora generalnego Intela we Wrocławiu przebiegła pomyślnie. Gregory Anderson spotkał się przedstawicielami władz Politechniki Wrocławskiej, kadrą oraz studentami. W trakcie wizyty podpisany został list intencyjny” – komentuje Michał Ciepielski z Działu Informacji i Promocji Politechniki Wrocławskiej.

„Podczas spotkania na Politechnice Wrocławskiej skupiono się na przyszłej współpracy firmy Intel z naszą uczelnią. Nie dotyczyło ono kwestii potencjalnego zwiększenia inwestycji w polską naukę” – podkreślił Michał Ciepielski w kontekście informacji, która pojawiła się 5 lutego br. o potencjalnym renegocjowaniu przez rząd warunków umowy z Intelem.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR>
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Temat renegocjacji umowy z Intelem w zakresie zwiększenia inwestycji w polską naukę nie został kontynuowany na arenie politycznej. “DGP” informował również, że do Komisji Europejskiej nie został jeszcze wysłany wniosek umożliwiający udzielenie pomocy publicznej Intelowi na podwrocławską inwestycję. Z komentarza otrzymanego przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, iż taka dokumentacja nie została przekazana do Brukseli.

Resort cyfryzacji nadał bieg sprawie

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, iż zgodnie z procedurą zawartą w Krajowych Ramach Intel złożył do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIiH) informację o projekcie utworzenia zintegrowanego zakładu produkcyjnego półprzewodników. Po wstępnej akceptacji przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu informacji o projekcie Intel złoży do Ministra Cyfryzacji wniosek o udzielenie pomocy publicznej.

Jak podaje resort, drugim krokiem będzie skierowanie przez Ministera Cyfryzacji projektu wniosku o podjęcie uchwały o udzielenie pomocy do opinii właściwych ministrów oraz Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przypadku pozytywnego zaopiniowania Minister Cyfryzacji skieruje do Rady Ministrów wniosek o podjęcie uchwały w przedmiocie wyrażenia zgody na udzielenie pomocy.

– Konsekwentnie realizujemy proces, którego efektem będzie jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce związana z kluczowymi technologiami. Po złożeniu przez Intel do PAIiH informacji o projekcie, złożyliśmy wniosek prenotyfikacyjny do UOKiK o zamiarze udzielania pomocy publicznej – skomentował Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. 

Zgodnie z Krajowymi Ramami pomoc zostanie wypłacona pod warunkiem wydania przez Komisję Europejską decyzji zezwalającej na udzielenie pomocy lub po upływie terminu, do którego Komisja Europejska powinna była podjąć taką decyzję albo wydania przez Komisję Europejską decyzji warunkowej dopuszczającej udzielenie pomocy zaakceptowanej przez Intel.

Prenotyfikacja to postępowanie w sprawach dotyczących pomocy publicznej. W przypadku pomocy dla Intela (pomoc indywidualna) postępowanie prenotyfikacyjne będzie prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz spółką. W tym czasie strony postępowania mają możliwość nieformalnego i poufnego przedyskutowania prawnych i ekonomicznych aspektów dotyczących projektu przyznania pomocy. W toku takiego postępowania Polska może liczyć na nieformalne wskazówki dotyczące zgłaszanego projektu pomocy. Ma to wpływ na lepsze przygotowanie późniejszego wniosku o notyfikację i skrócenie czasu trwania samej notyfikacji pomocy.

Intel: duże inwestycje jak ta wymagają czasu

“Jesteśmy niezmiennie zaangażowani w projekt i ściśle współpracujemy z polskim rządem. Z doświadczenia zebranego w naszych innych lokalizacjach na całym świecie wiemy, że duże inwestycje jak ta wymagają czasu” – podkreśliła w rozmowie z Baknier.pl Aleksandra Bojanowska, Poland Communications Manager Intela.

DF

Źródło:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolenergia zasili zieloną energią giganta motoryzacyjnego
Następny artykułGORĄCA DYSKUSJA RADNYCH O ŁUKOWSKICH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH