A A+ A++

W „Porozmawiajmy.O” gościmy Krzysztofa Kozika, przewodniczącego krajowej sekcji górnictwa, energetyki i przemysłu ciężkiego związku zawodowego „Kontra”, radnego powiatu chrzanowskiego oraz b. posła. W programie uczestniczą także Jakub Przewoźnik i Paweł Plinta, oświęcimscy radni i współzałożyciele stowarzyszenia Instytut Spraw Obywatelskich „Nowy Oświęcim”.

Krzysztof Kozik, przewodniczący krajowej sekcji górnictwa i energetyki związku zawodowego „Kontra”, podczas dyskusji w programie „Porozmawiajmy.O”.

 Rozpoczynamy tematem górnictwa, z którym gospodarczo związana jest mocno Ziemia Oświęcimska. W tym obszarze gospodarki, jak wiemy i słyszymy, pojawiają się pewne zagrożenia. Pobliskie kopalnie w niedalekiej przyszłości mogą być zamykane. Transformacja energetyczna i przemysłowa wydaje się nieuchronna, trzeba się z tym liczyć. Nasuwa się natomiast pytanie, co będzie gdy stracimy w regionie te miejsca pracy i czy np. przygotowujemy się, żeby dać ludziom zatrudnienie w innych branżach – mówi Paweł Plinta.

Niestety scenariusz szybszej likwidacji kopalń jest wysoce prawdopodobny. Zobaczmy ile węgla zalega na hałdach w pobliżu kopalń – zauważa nasz gość Krzysztof Kozik.

Dodaje, że dla górnictwa zagrożeniem są także wyśrubowane, nowe normy jakości węgla, które chce wprowadzić obecne kierownictwo ministerstwa klimatu. – Nasze, pobliskie kopalnie były przewidziane do likwidacji dopiero po 2040 r., niestety ten proces może przyspieszyć dzięki decyzjom obecnie rządzących – mówi Krzysztof Kozik.

Transformacja energetyczna w Polsce, jak i na całym świecie, trwa i jest to proces nieubłagany. Sęk w tym, żeby były to działania przemyślane i racjonalne. Co dalej z energią elektryczną w Polsce? Czy Polska jest skazana na import energii z Niemiec? Czy w Polsce możemy mieć dostęp do stosunkowo taniej, własnej energii? O tym wszystkim opowiada pokrótce Krzysztof Kozik.

Transformacja energetyczna jest już przesądzona. Co my, jako samorządowcy możemy zrobić, aby teraz skutecznie pomóc mieszkańcom. Jak mierzyć się z wysokimi kosztami życia i jak chronić miejsca pracy? – pyta Jakub Przewoźnik.

Aby pomóc mieszkańcom przede wszystkim potrzeba czasu. Nie możemy dociskać mieszkańców wysokimi normami. Musimy pomagać w wymianie źródeł ciepła. Musimy dokonywać głębokiej termomodernizacji budynków, również tych użyteczności publicznej – wylicza Krzysztof Kozik.

Co w zamian za odchodzącą powoli w przeszłość energią produkowaną z węgla? Atom? Biogaz? Małe reaktory jądrowe SMR? Pytamy np. przewodniczącego Krzysztofa Kozika o komentarz na temat planowanej budowy modułowego reaktora jądrowego w Oświęcimiu. – Czy jako samorządowcy z Małopolski Zachodniej możemy przyjąć jakąś wspólną strategię, aby przejść spokojniej przez te wszystkie zmiany? – dopytuje Paweł Plinta.

Nie możemy z pewnością radykalnie przyspieszać zmian. Transformacja potrzebuje czasu. Nie możemy doprowadzić do wzrostu bezrobocia poprzez szybkie decyzje polityczne – mówi Krzysztof Kozik.

Nasz gość ocenia, że przyszłość energetyki jest w wodorze. Dlatego w jego ocenie powinniśmy w Polsce intensywnie pracować nad technologiami wodorowymi. Jest to możliwe i realne również na terenie naszej Ziemi Oświęcimskiej i Chrzanowskiej. Tak się składa, że mamy tu do tego całkiem solidne przemysłowe zaplecze, nie zapominajmy np. o innowacyjnym potencjale Orlenu i Synthosu, co zdecydowanie można wykorzystać.

Małopolska Zachodnia, właśnie dzięki nowoczesnym technologiom wodorowym, mogłaby stać się produkcyjnym zagłębiem dla branży samochodowej. W mojej ocenie taki właśnie wniosek wypływa po rozmowie z przewodniczącym i bez wątpienia ekspertem w swoim fachu, Krzysztofem Kozikiem – podsumowuje Jakub Przewoźnik.

Powinniśmy wspólnie o to zabiegać i do tego dążyć. To są poważne, pilne cele na najbliższe lata także dla lokalnych samorządów w mieście Oświęcim i powiecie oświęcimskim. Od tych decyzji, lub ich braku, może zależeć nasza przyszłość – dodaje Paweł Plinta.

Jak zawsze, serdecznie zapraszamy do „Porozmawiajmy.O”. Czekamy na Wasze tematy. Zachęcamy do współpracy wszystkich, którzy chcą rozmawiać i działać na rzecz poprawiania naszej lokalnej rzeczywistości.

Nasz adres e-mail: [email protected]

Nasz numer telefonu: 500 146 701

Zapraszamy do udziału we wspólnej obywatelskiej dyskusji!

art. partnerski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНа Херсонщині минулої доби внаслідок обстрілів РФ загинули дві людини, ще 14 поранені
Następny artykułWakacyjny warsztacik biblioteczny czas zacząć! Z wizytą u Koziołka Matołka oraz wybuchowa nauka w centrum bajki!