– Do 19 stycznia do publicznego wglądu wyłożone są dwa projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego części dzielnicy Orłowo: w rejonie ulic Spacerowej i Orłowskiej (obejmuje m.in. teren dawnej restauracji Maxim przy ul. Orłowskiej) oraz w rejonie ulic Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i Świętopełka. Dyskusje publiczne nad przyjętymi w projektach planów miejscowych rozwiązaniami odbędą się online 13 i 14 stycznia – informuje Agata Grzegorczyk, rzeczniczka Urzędu Miasta Gdyni.
Zamiast Maxima – usługi turystyki i kultury
– Zgodnie z ustaleniami projektów planów w rejonie ul. Spacerowej została dopuszczona zabudowa wielorodzinna i usługowa, a część obszaru przeznaczono pod zieleń urządzoną. Natomiast w sąsiedztwie osiedla Riwiera Orłowska przewiduje się realizację usług sportu i rekreacji lub usług turystyki. Na terenie dawnej restauracji Maxim zostały zaplanowane usługi turystyki i kultury. Podobne przeznaczenia terenów przewidziano dla obszarów położonych w rejonie ulic: Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i Świętopełka – dodaje rzeczniczka.
Obszary Orłowa, których dotyczą publiczne dyskusje zaplanowane na 13 i 14 stycznia 2021 r. gdynia.pl
Z zamiarem sprzedaży gruntu i zabudowy większości działki po dawnym klubie Maxim nie zgadza się Stowarzyszenie Nasze Orłowo.
“Proponujemy, aby cały teren po byłym Maximie zorganizować jako miejskie, urządzone tereny zielone. Teren ten stanowi naturalne przedłużenie szerokiej Promenady Królowej Marysieńki (…). Teren ten jest położony w lokalizacji wyjątkowo atrakcyjnej widokowo w skali nie tylko Trójmiasta, ale i całego kraju. Działka położona naprzeciwko molo i otoczona zielenią posiada ogromny potencjał, by stać się wyjątkowym tarasem widokowym na Zatokę Gdańską” – napisał w oświadczeniu Adam Stelmaszewski, prezes zarządu Stowarzyszenia Nasze Orłowo.
Nieruchomość po dawnym klubie Maxim w Gdyni Orłowie Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
TPO czeka na gastronomię
Z kolei Towarzystwo Przyjaciół Orłowa widziałoby w tym miejscu lokal gastronomiczny i placówkę kulturalną. Wszystko w otoczeniu zieleni z widokiem na morze.
– Uważamy, że na urządzonym na nowo po Maximie miejskim, zielonym terenie parkowym, zintegrowanym z istniejącym Parkiem Królowej Marysieńki, powinien powstać w odpowiedniej odległości od zabytkowego Czerwonego Dworu [pensjonat z początku XX w. – red.] wkomponowany w obniżoną rzeźbę terenu całoroczny obiekt gastronomiczny z sezonowymi ogródkami kawiarnianymi – mówi “Wyborczej” Sławomir Kitowski, prezes TPO, które już w latach 2014 i 2017 składało swoje wnioski w tej sprawie. Postulowało np., by Czerwony Dwór został odrestaurowany i przeznaczony na funkcje kultury, np. Muzeum Orłowa i Kolibek.
– Biuro Planowania Przestrzennego przyjęło naszą argumentację i wycofało z miejsca po Maximie plan budowy hotelu – dodaje prezes TPO.
Nieruchomość po dawnym klubie Maxim w Gdyni Orłowie Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Co na to miasto?
– Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, może do 2 lutego wnieść uwagi do Prezydenta Miasta Gdyni – komentuje Agata Grzegorczyk. – Zaproponowane przez planistów rozwiązania zostały pozytywnie uzgodnione i zaopiniowane przez właściwe organy i instytucje. Można się z nimi zapoznać w Gdynia InfoBox Obserwatorium Zmian przy ul. Świętojańskiej 30 oraz w Biurze Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni. Projekty planów są dostępne także w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Gdyni na stronie internetowej pod adresem www.gdynia.pl/plany w zakładce “Wyłożone do wglądu projekty planów miejscowych”. Dyskusja publiczna – ze względu na pandemię w formule online – nad przyjętymi w projektach planu zagospodarowania rozwiązaniami odbędzie się 13 (rejon ulic Spacerowej i Orłowskiej) i 14 stycznia (rejon ulic: Króla Jana III, Przemysława, Plażowej, Balladyny i Świętopełka) o godz. 17.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS