Budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Górze Ropczyckiej jest przedmiotem wielu rozmów między mieszkańcami, których dotknęła powódź z 2010r. Celem budowy tego zbiornika w Górze Ropczyckiej jest zabezpieczenie mieszkańców przed falą powodziową na rzece Budzisz.
W sprawie planowanej budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego w Górze Ropczyckiej skontaktowaliśmy się z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie w Rzeszowie, który jest realizatorem tego zadania.
Rzecznik prasowy Wód Polskich p. Krzysztof Gwizdak poinformował nas, że Wody Polskie cały czas realizują tę inwestycję i uzyskują kolejne pozwolenia. Jak dodaje, niestety od każdej decyzji jest proces odwoławczy, który składa jedna ze stron – osoba prywatna.
W ubiegłym roku udało się uzyskać decyzję środowiskową, a w następstwie w sierpniu 2020 roku został złożony wniosek do odpowiedniego ministerstwa o wydanie pozwolenia wodnoprawnego. Dzięki temu, że uzyskane od ministerstwa pozwolenie wodnoprawne posiada rygor natychmiastowej wykonalności, kolejne odwołanie od decyzji, jakie wpłynęło – nie zatrzymało możliwości złożenia przez Wody Polskie wniosku o pozwolenie na budowę do Wojewody Podkarpackiej.
Jak informuje nas p. Krzysztof Gwizdak z Wód Polskich: ministerstwo poinformowało nas pismem z dn. 26. lutego br., że w związku z wniesionym odwołaniem przez osobę prywatną, wyznacza nowy termin załatwienia tej sprawy na 31.04.2021 roku. Tak czy inaczej, to nam nie wstrzymuje procedowania pozwolenia na budowę, korzystając tutaj z rygoru natychmiastowej wykonalności – dodaje rzecznik prasowy.
Przewidywany termin uzyskania pozwolenia na budowę zbiornika w Górze Ropczyckiej to około połowy maja bieżącego roku. Nie można jednak wykluczyć odwołania się i od tej decyzji.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nastąpi postępowanie przetargowe i jak dodają Wody Polskie, procedura przetargowa trwa około 5 – 6 m-cy. W przypadku braku odwołania teoretycznie rozpoczęcie pracy możliwe byłoby na przełomie tego i przyszłego roku.
W sprawę budowy suchego zbiornika w Górze Ropczyckiej zaangażowany jest także starosta powiatu Witold Darłak, jak mówi: już zabiegamy o zabezpieczenie środków finansowych na tę inwestycję i o to byliśmy z wicestarostą i etatowym członkiem zarządu w ministerstwie w Warszawie. Darłak ma także nadzieję, że sprawa z wydaniem pozwolenia na budowę się nie przedłuży i rozpocznie się procedura przetargowa, a w ślad za nią realizacja.
źródło zdjęcia: fb STOP powodzi w Sędziszowie Młp. – SUCHY Polder
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS