A A+ A++

Przedstawiciele Cogiteonu złożyli od decyzji Moniki Bogdanowskiej odwołanie i – w oczekiwaniu na oficjalne rozstrzygnięcia sprawy – postanowili kontynuować działania zmierzające do startu inwestycji.

W grudniu rozstrzygnięto przetarg na budowę obiektu przy al. Bora-Komorowskiego. Wygrała firma HOCHTIEF Polska SA, wyceniając prace na 172 mln zł.

Teraz z kolei ogłoszono kolejne przetargi – na produkcję, dostawę i montaż ponad setki interaktywnych eksponatów, które znaleźć się mają na wystawie stałej Cogiteonu.

Cogiteon: wystawa stała

Tematem wystawy stałej mają być wielkie marzenia człowieka. Ekspozycja ma być podzielona na pięć sekcji tematycznych: 

  • Marzę o zdrowym i długim życiu
  • Marzę o życiu w zgodzie z innymi
  • Marzę o odkrywaniu tajemnic świata
  • Marzę o okiełznaniu przyrody
  • Sam tworzę

Wystrój poszczególnych sal ma być dostosowany do prezentowanej tematyki, a – jak przypominają przedstawiciele Cogiteonu – motyw przewodni wybrano już w 2016 r. i od tego czasu odpowiedzialny za wystawę zespół pracował nad szczegółowymi rozwiązaniami. Projekt scenografii opracowało z kolei Koza Nostra Studio, które wygrało zorganizowany w 2019 r. konkurs.

Postępowanie podzielone jest na sześć osobnych przetargów (wykonanie wraz z dostawą i montażem eksponatów robotycznych, multimedialnych, interaktywnych, elektronicznych i mechanicznych; jeden z przetargów na eksponaty interaktywne połączony jest z produkcją scenografii), a czas na składanie ofert wyznaczono do początku lutego.

Strefa emocji i 6 laboratoriów w Cogiteonie

Wystawa stała nie będzie jedyną atrakcją powstającego centrum. W budynku znajdzie się również strefa emocji, Akademia Dziecięca i 6 laboratoriów (w których będzie można samodzielnie prowadzić doświadczenia naukowe).

Na dachu Cogiteonu zaplanowano z kolei pierwszy w Krakowie spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 tys. m kw., wielkością odpowiadający niemal 1,5 boiska piłkarskiego. Na zielonym dachu mają się znaleźć rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata. Obok będzie 296 drzew, 465 krzewów oraz łąki kwietne, będzie też widownia dla wydarzeń odbywających się na pasie startowym znajdującego się obok lotniska. Obok budynku powstać ma też 2-hektarowy ogólnodostępny park z edukacyjnym placem zabaw oraz aleją odkryć naukowych.

Jak podkreślają władze województwa, cały teren zielony będzie miał powierzchnię dwa razy większą od krakowskiego parku Strzeleckiego i będzie dostępny bezpłatnie.

Budowa Cogiteonu nie może się rozpocząć

Niezależnie od planów i postępowań przetargowych, do czasu podjęcia decyzji co do wpisu “krajobrazu kulturowego pola wzlotów przy zachodniej części pasa startowego lotniska Rakowice-Czyżyny” do rejestru zabytków budowa Cogiteonu nie może się rozpocząć.

Jak dowiaduje się “Wyborcza”, sprawa może się jednak wyklarować już niedługo – z dokumentów otrzymanych przez przedstawicieli Cogiteonu wynika, że pisma w sprawie kończącego się postępowania mają otrzymać jeszcze w tym tygodniu, 8 stycznia.

Wtedy prawdopodobnie okaże się, czy budowa zyska zielone światło, czy może sprawa wpisu terenu do rejestru zabytków będzie kontynuowana.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułElżbieta II uhonorowała Polkę
Następny artykułLewicowy prezydent Chorwacji Milanović broni Polski i Węgier