A A+ A++

Napisała do nas czytelniczka, która poruszyła temat wykluczenia komunikacyjnego Płocka. W emocjonalnym liście przytacza dowody na to, że połączenia międzymiastowe są potrzebne, bo nie każdy dysponuje własnym pojazdem… Publikujemy jej list poniżej w całości.

Proszę zająć się tematem odcięcia komunikacyjnego w Płocku. Problem narasta. Problem się odsuwa w kąt. Buduje się kolejny zbędny basen, który będzie pusty, a… mamy niemal opuszczony dworzec PKP/autobusowy, z miasta nie można się wydostać do innego miasta.

Sytuacja 1

Zatrzymuje mnie na mieście pan z Włocławka około godzin południowych, który sprzedał tu samochód. Prosi o pomoc w informacji, jak ma wrócić do Włocławka. Jestem niedaleko dworca. Pomagam w informacji. Nie ma w ogóle żadnego połączenia w tamtym kierunku. Jedyne wyjście: autobus do Warszawy i stamtąd do Włocławka…

Sytuacja 2

Sąsiedzi emeryci, w wieku około 80 lat, dostali skierowanie na turnus rehabilitacyjny do Olsztyna. Szukamy połączeń… brak. Oczywiście wiemy, że tacy ludzie nie znajdą sobie połączenia w Internecie typu Bla Bla Car, tym bardziej, że i tam ciężko jest z połączeniem z Płockiem.

Sytuacja 3

Sąsiadce zmarła daleka ciotka w Żurominie… Pani jest starsza, około 70 lat, samotna. Nie ma samochodu, bo przecież z najniższej emerytury nie utrzyma siebie, mieszkania i samochodu… Połączeń: żadnego… Można jechać ewentualnie trzema środkami transportu, ale to prywatne linie i pani w tym wieku nie da sobie rady między miasteczkami, w których nigdy nie była. Trzeba tam znaleźć słabo oznakowane prywatne przystanki – o ile w ogóle są.

Sytuacja 4

Moja mama wracała z pogrzebu z Iławy – nie było tego dnia ŻADNEGO połączenia z Płockiem. Musiała jechać do Warszawy i potem dopiero do Płocka.

Sama jestem matką samotnie wychowującą dwoje dzieci, które teraz chcą iść na studia. Jedno do Olsztyna, drugie na studia podyplomowe w Ostródzie. Niestety, my również nie mamy samochodu – ze względów ekonomicznych.

Załączę przykładowe połączenia z Ostródą – nawet cztery środki transportu w trasie, o ile są – wiec trzeba pewnie liczyć na dojazd ze dwie doby…

źródło: e-podroznik.pl
źródło: e-podroznik.pl
źródło: e-podroznik.pl

Uważam, że Płock jest wykluczony komunikacyjnie. Ogranicza nam się rozwój, edukację, kontakty międzyludzkie, nawet takie, jak wyjazd na pogrzeb itp. A przecież wiele osób z chęcią wsiądzie w bus, jadąc w daleką trasę, nawet jak ma samochód, chociażby ze względu na problemy zdrowotne, kręgosłupowe, ciśnieniowe itp.

Kiedy ja studiowałam 23 lata temu, mogłam wydostać się z Płocka w każdym kierunku w Polskę.

Co wy zrobiliście z moim miastem?
Czy mają tu rosnąć same bęcwały?

Marta

Zgadzacie się z opinią naszej czytelniczki? Czekamy na Wasze komentarze!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja oczami uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Puławach
Następny artykułLibicki: Mógłbym dołączyć do Komorowskiego, ale tylko z PSL