Apteczki medyczne przybierają wiele różnych form. W pracy zwykle spotykamy się z gotowymi zestawami, gdzie znajduje się całe niezbędne wyposażenie. Istnieją też wersje mobilne, np. turystyczne czy samochodowe. Coraz większą popularność zyskują jednak apteczki modułowe. Dlaczego? Co przemawia za tym, by wybrać właśnie taki produkt?
Przezorny zawsze ubezpieczony – apteczka modułowa sprawdzi się wszędzie?
Głównym wyróżnikiem tego typu konstrukcji jest to, że doskonale sprawdzają się w zastosowaniach profesjonalnych lub półprofesjonalnych. To właśnie z rozwiązań modułowych korzystają m.in. ratownicy – zarówno ci działający w systemie opieki zdrowotnej, jak i GOPR-owcy czy strażacy.
W dużej mierze wynika to z tego, że w sytuacji zagrożenia, gdy trzeba ratować ludzkie życie, a czas zdecydowanie nie działa na naszą korzyść, chcemy mieć pod ręką dokładnie te akcesoria, które będą nam niezbędne. Nikt nie chce zgadywać, gdzie znajdują się np. bandaże uciskowe czy chusta – miejsce ich przechowywania musi być oczywiste dla wszystkich, którzy biorą udział w akcji, nie tylko dla właściciela apteczki.
Ich wyróżnikiem jest też to, że można je personalizować. Samodzielnie możemy wybrać moduły, które mają się tam znaleźć. To świetne rozwiązanie, bo przecież w różnych sytuacjach przydają się zupełnie inne akcesoria. Do wyposażenia zupełnie inaczej podejdzie np. ratownik GOPR, a inaczej osoba zatrudniona na kopalni lub w hucie.
Bezpieczeństwo ma znaczenie. W ratowaniu zdrowia i życia innych osób pomoże Ci trwała, dobrze wyposażona apteczka modułowa – kupisz ją w sklepie Centrum Ratownictwa
Co musi znaleźć się na wyposażeniu apteczki?
Bez względu na to, w jakich okolicznościach planujemy używać rozwiązania modułowego, można wskazać na kilka podstawowych produktów, których po prostu nie może tam zabraknąć. Są to:
- nożyczki,
- plastry w różnych rozmiarach,
- preparaty do dezynfekcji ran,
- ustniki,
- opatrunki,
- bandaże,
- rękawiczki ochronne jednorazowe,
- kompresy chłodzące,
- staza.
To produkty uniwersalne, o szerokim spektrum zastosowań. Pasują zarówno do wyposażenia apteczki w samochodzie, jak i do biura czy wielkiej fabryki, w której korzysta się z substancji potencjalnie niebezpiecznych dla zatrudnionych tam osób.
Jeśli nie chcemy tracić czasu na ręczne kompletowanie całego wyposażenia, można skorzystać z gotowych modułów, które opracowali specjaliści z Centrum Ratownictwa wspólnie z doświadczonymi ratownikami oraz ekspertami z zakresu BHP i pierwszej pomocy.
Apteczki mają nawet wyraźne oznaczenia, dzięki czemu szybko można zapoznać się z ich przeznaczeniem, co dodatkowo skraca czas niezbędny do znalezienia wybranych akcesoriów medycznych. Na dziś dzień, na stronie Centrum Ratownictwa znajdziesz następujące moduły:
- oparzenia,
- produkcja,
- reanimacja,
- stany nagłe,
- krwotoki,
- złamania,
- domowy,
- dziecko.
To jednak nie wszystko, o czym musisz wiedzieć.
Nie tylko wyposażenie. Zwróć też uwagę na jakość opakowania!
Musisz mieć pewność, że preparaty, z których chcesz skorzystać dotrą na miejsce w idealnym stanie. Apteczka musi być więc trwała, odporna na upadki czy kontakt z ostrymi kamieniami lub metalowymi przedmiotami. Nigdy nie wiadomo, w jakich warunkach będzie prowadzona akcja.
Jeśli wybierzesz utwardzoną walizkę, upewnij się, że poza zaworem do wyrównania ciśnienia, jest także wodoodporna oraz:
- daje możliwość ułożenia w stos,
- ma oznaczenia, które zapewnią widoczność w nocy.
Jeśli preferujesz plecak, to sprawdź, czy wykonano go z wodoodpornej tkaniny, np. PES 1100 DTEX z powłoką PCV. Upewnij się też, że akcesorium było szyte z wykorzystaniem nici poliestrowych – znacznie zwiększa to wytrzymałość całej konstrukcji nawet w trudnych warunkach terenowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS