A A+ A++

Planujesz zakup mieszkania lub domu od dewelopera? Nie daj się skusić reklamie i obietnicom – lepiej najpierw zweryfikować, czy firma jest rzetelna i cieszy się dobrą opinią. Przed nabyciem nieruchomości warto także sprawdzić, jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny. Dowiedz się, jak wybrać dobrą pożyczkę mieszkaniową i na jakie elementy zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera.

Zakup mieszkania od dewelopera – jaki kredyt hipoteczny?

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania lub domu od dewelopera, musisz zadbać o pozyskanie środków finansowych niezbędnych na ten cel. Większość osób w takiej sytuacji decyduje się na kredyt hipoteczny. Charakteryzuje się on relatywnie niskim oprocentowaniem, dużą wartością zobowiązania i długim okresem trwania. Jednak warto porównać oferty na pożyczkę mieszkaniową od co najmniej kilka banków. W ten sposób możesz zweryfikować, która firma proponuje najniższe oprocentowanie i najkorzystniejsze warunki dla Ciebie. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy z bankiem, warto sprawdzić kilka kluczowych elementów. Oto one.

Wysokość oprocentowania

W przypadku kredytu hipotecznego można zdecydować się na oprocentowanie zmienne, które będzie zależne od ustalonej stopy procentowej lub stałe. To drugie zwykle jest wyższe, natomiast nie zachodzi wtedy ryzyko jego nagłej zmiany. Zatem pożyczkobiorca ma ustaloną wartość raty. Natomiast choć banki kuszą pozornie niskim oprocentowaniem zmiennym, to w sytuacji gdy dojdzie do modyfikacji wartości stopy procentowej, należy się przygotować na inną wartość raty. Szczególnie widoczne to było w 2022 roku – u niektórych kredytobiorców miesięczne opłaty wzrosły nawet dwukrotnie!

Rodzaj proponowanych rat

Najpopularniejsze na rynku są pożyczki o stałej wysokości rat. Najpierw spłacana jest znaczna część kapitału, natomiast wraz z czasem trwania zobowiązania dochodzi do zmian proporcji. Istnieją także pożyczki mieszkaniowe z ratami malejącymi. W nich od razu dochodzi do znacznej spłaty kapitału. Jednak warto wiedzieć, że zaciągnięcie pożyczki na takich warunkach wymaga większej zdolności kredytowej.

Maksymalny czas kredytowania

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągane na wiele lat. W zależności od oferty banku, maksymalny okres trwania pożyczki wynosi nawet do 35 lat. Warto zwrócić uwagę na ten aspekt, gdyż wydłużenie czasu spłaty pozwala na obniżenie miesięcznej wysokości raty. Natomiast przekłada się także na całkowity koszt kredytu. Przy najdłużej trwających umowach należy przygotować się na droższą pożyczkę.

Wymagania dotyczące wieku kredytobiorcy

Czy po 60-tce nadal można starać się o kredyt hipoteczny? To zależy od oferty banku, wartości zobowiązania i zdolności finansowej. Jednak na rynku można znaleźć, które umożliwiają spłatę umowy nawet w wieku 80 lat.

Minimalna wysokość wpłaty własnej

Wpłata własna jest wymagana przy każdym kredycie hipotecznym. Jej minimalna wysokość to 10% wartości nieruchomości, jednak banki często wymagają większego zabezpieczenia. Warto zaoszczędzić wyższą kwotę na start, gdyż ułatwia ona uzyskanie kredytu hipotecznego i pozwala na obniżenie jego kosztu.

To tylko kilka z istotnych aspektów związanych z wyborem odpowiedniego kredytu hipotecznego. Jeśli chcesz sobie ułatwić poszukiwanie pożyczki, skorzystaj z rankingu dostępnego na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/sosnowiec/. Znajdziesz tam porównania kredytów mieszkaniowych od wielu banków, opisanych na podstawie konkretnego przykładu. Lista jest aktualizowana, przez co doskonale oddaje bieżącą sytuację rynkową.

Zakup nieruchomości od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Jak sprawdzić dewelopera? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które planują zakup mieszkania czy domu na rynku pierwotnym. W mediach ciągle są podawane przykłady nieuczciwych praktyk. Zatem w jaki sposób uchronić się przed ewentualną stratą? Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Opinia o deweloperze

Decydowanie się na współpracę z deweloperem, który dotąd nie wykonał żadnego projektu, jest ogromnym ryzykiem. Dlatego znacznie lepiej skorzystać z oferty doświadczonej firmy mogącej pochwalić się wieloma realizacjami. Warto zweryfikować też, jakie są opinie klientów o niej. Im więcej pozytywnych (i wiarygodnych) informacji znajdziesz, tym bezpieczniejsza będzie transakcja.

Dotychczasowe realizacje

Deweloperzy cieszący się renomą mogą pochwalić się wieloma ukończonymi projektami. Warto prześledzić informacje na ten temat i zweryfikować, czy nie ujawniono żadnych nieprawidłowości związanych z procesem budowlanym. W końcu Twoje nowe mieszkanie czy dom powinny być wykonane w zgodzie ze sztuką i przepisami prawnymi.

Status prawny

Zawsze należy sprawdzić, czy firma z którą współpracujesz ma zarejestrowaną i aktywną działalność. Łatwo to zrobisz, korzystając z internetowych baz CEIDG lub KRS w przypadku spółek prawa handlowego.

Rachunek powierniczy

Warto zdecydować się na współpracę z deweloperami, którzy umożliwiają wpłatę na rachunek powierniczy. To specjalne konto, na które wpływają środki od inwestorów. Utworzenie go ma na celu zabezpieczenie interesów klientów i realizację projektu.

Zwracając uwagę na te elementy, zadbasz o bezpieczeństwo podczas współpracy z deweloperem i przeprowadzisz zakup nowej nieruchomości bez stresu.

Materiał partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLeczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?
Następny artykułInflacja w sierpniu. GUS podał dane