Bez wkrętaków nie może się obejść żaden warsztat. Powinny być zawsze w zasięgu ręki, gdyż nigdy nie wiadomo, w jakiej sytuacji mogą się przydać. Kompletując zestaw, warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju modele o różnych końcówkach, abyśmy dali sobie radę z każdym, nawet najbardziej oryginalnej wkrętem. Warto również wspomnieć, że narzędzia te są dość tanie, więc nie uszczupli to zbytnio naszego portfela. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wkrętaków?
Jak zbudowany jest wkrętak?
Wkrętaki mają z pozoru dość prostą budowę, jednakże kryją w sobie niewidoczne od razu rozwiązania technologiczne. Zanim wybierzemy się na zakupy, warto zapoznać się z tajnikami budowy wkrętaków, dzięki czemu z pewnością dokonamy odpowiedniego dla nas wyboru.
Wkrętaki są narzędziem ręcznym, składającym się z kilku elementów:
- Rękojeść – wykonana z tworzywa sztucznego lub drewna. Uchwyt powinien być zarówno wygodny w trzymaniu, jak i bardzo wytrzymały. Dlatego też producenci stosują wielowarstwową strukturę stworzoną z różnych rodzajów ukształtowania tworzyw.
- Grot – jest to część robocza wkrętaka. Materiałem do ich wytworzenia jest wysokiej jakości stal hartowana, między innymi chromowo-wanadowa lub chromowo-molibdenowa. Jej głównymi cechami są wytrzymałość oraz odporność na działania wysokich temperatur, dzięki czemu nie ulega odkształceniom. Dobrze jest, gdy końcówka zostanie dodatkowo hartowana, gdyż będzie twardsza, wydłużając żywotność narzędzia. Możemy spotkać się również z namagnesowanymi końcówkami, które dodatkowo ułatwiają pracę, gdyż wkręt nie wypadnie nam, a zostanie na końcówkę wkrętaka.
- Połączenie grotu z rękojeścią – jest to punkt newralgiczny wkrętaka, który najczęściej ulega uszkodzeniu, poprzez wyłamanie się części roboczej. Aby temu zapobiec, grot powinien zatopiony być w uchwycie odpowiednio głęboko.
Jak dobrać wkrętak do śruby?
Przed rozpoczęciem prac warto w pierwszej kolejności dopasować końcówkę wkrętaka do wielkości nacięcia w łebku śruby. Źle dopasowany może spowodować uszkodzenie wkręta, co utrudni nam jego wykręcenie lub wkręcenie. Dlatego też należy porównać główkę śruby z konkretnymi modelami wkrętaka, a następnie wybrać ten odpowiedni. Warto zapamiętać, że do wkrętów umiejscowionych w zagłębieniach najlepiej wybrać wkrętak z wąską końcówką. Natomiast końcówkę zwężaną warto zastosować podczas dociskania powierzchni śruby.
Wkrętaki pojedyncze czy w zestawie?
Trudno zdecydować, czy lepiej kupić kilka pojedynczych wkrętaków, czy jednak zdecydować się na cały zestaw. Są osoby, które w swoich warsztatach mają rozbudowane zestawy, ale są i tacy, którzy posiadają tylko wybrane modele, będące uniwersalnym rozwiązaniem, służącym przez dłuższy okres czasu. Z całą pewnością kupując pojedyncze sztuki, będzie to wybór na lata. Producenci oferują całe zestawy wkrętaków, skupiają się przeważnie na ich ilości, niestety nie na jakości. Chcąc jednak nabyć tą drugą z opcji, warto zainwestować większą kwotę, gdyż możemy być pewni, że wtedy na pewno narzędzia posłużą nam dłużej, aniżeli te tańsze.
Szeroka oferta wkrętaków dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/wkretaki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS