A A+ A++

Projektowanie maszyn przemysłowych jest jednym z najważniejszych etapów wdrażania automatyzacji do zakładu produkcyjnego. To w ogromnej mierze właśnie od niego zależy końcowy efekt całego przedsięwzięcia oraz to, czy zautomatyzowanie produkcji rzeczywiście przyniesie wymierne korzyści. Projekt przesądza o tym, jak sprzęt będzie działał w praktyce, dlatego też w trakcie jego tworzenia wymagana jest szczególna dokładność i precyzja. Przedstawiamy, jak wygląda projektowanie maszyn oraz co brane jest pod uwagę w jego trakcie.

Analiza potrzeb klienta

Pierwszym, a jednocześnie niezwykle istotnym etapem jest analiza potrzeb klienta. Ma na celu przede wszystkim poznanie indywidualnych wymagań zleceniodawcy oraz ogólnej charakterystyki przedsiębiorstwa produkcyjnego. W jej ramach integrator automatyki pyta między innymi o takie kwestie, jak rodzaj produkcji, potencjalne ograniczenia związane z warunkami na hali produkcyjnej (ilość miejsca, wilgotność, rozmieszczenie źródeł prądu) oraz dostępny budżet. Na tym etapie klient proszony jest również o sprecyzowanie oczekiwań dotyczących samej maszyny – jej wydajności, parametrów procesowych, zadań, które ma spełniać czy też innych, specyficznych dla danej firmy produkcyjnej właściwości, które powinna posiadać.

Modelowanie i wizualizacja 3D

Na bazie zdobytych w ramach analizy potrzeb klienta informacji i jego wymagań, inżynierowie sporządzają pierwsze, wstępne szkice maszyny. Są one wysyłane do zleceniodawcy i omawiane z nim, a w razie konieczności dokonania zmian – modyfikowane zgodnie z potrzebami przedsiębiorstwa. Następnie firma wykonawcza przystępuje do właściwego etapu projektowania sprzętu (https://taskoprojekt.com.pl/projektowanie-i-budowa-maszyn/). Wykorzystuje w tym celu zaawansowane programy komputerowe, które pozwalają na sporządzanie projektów w środowisku 3D. Takie rozwiązanie umożliwia bardziej precyzyjne zaprojektowanie każdego z elementów maszyny, poznanie potencjalnych ograniczeń związanych z jej gabarytami, a także tworzenie symulacji jej ruchów. Na tym etapie integrator (https://taskoprojekt.com.pl) uwzględnia również takie aspekty, jak ergonomia pracy operatora, wymogi BHP czy warunki techniczne. Gotowy projekt zostaje ponownie wysłany do klienta, który może go zaakceptować lub też zgłosić propozycję poprawek.

Po zaakceptowaniu przez klienta projektu inżynierowie sporządzają szczegółową dokumentację techniczną, na których podstawie maszyna zostanie wykonana. Biorą przy tym pod uwagę między innymi wytrzymałość materiałów, z których sprzęt ma powstać, ich odporność na korozję czy inne czynniki zewnętrzne oraz kwestie zgodności z wymaganiami prawnymi. Dopiero po opracowaniu dokumentacji firma wykonawcza może przystąpić do budowy specjalistycznych urządzeń.

Visited 12 times, 6 visit(s) today

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSudan pogrąża się w wojnie, głodzie i chorobach
Następny artykułPolacy jeżdżą coraz starszymi autami. Przeciętny wiek samochodu to już prawie 15 lat