A A+ A++

Majątek małżeński a osobisty podczas rozwoduPlanujesz rozwód? Sprawy podziału majątku są z pewnością dla Ciebie jedną z kluczowych kwestii. Jeśli zastanawiasz się, co powinieneś wiedzieć i o czym pamiętać, pomóc może Ci spojrzenie detektywa, który niejednokrotnie brał udział w sprawie z rozwodem w tle.

Majątek małżeński a osobisty

Wiele rozwodzących się osób błędnie sądzi, że poprzez rozwód dochodzi do podziału wszystkiego, co stanowi jakiś majątek w gospodarstwie domowym. W rzeczywistości takie rozumowanie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Prawo rozróżnia majątek małżeński od osobistego. To, co dzielone jest w przypadku rozwodu między małżonków, dotyczy tylko wspólnego majątku, powstałego z chwilą zawarcia małżeństwa. 

Co należy do wspólnego majątku? Wszystko to, co zostało nabyte przez obu lub jednego małżonka w czasie trwania małżeństwa.

Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Żona w czasie trwania małżeństwa korzysta z samochodu męża, którego ten był właścicielem jeszcze przed ślubem. Ma nadzieję, że po rozwodzie otrzyma rzeczone auto w ramach podziału majątku. Nic takiego się nie wydarzy, ponieważ mąż kupił auto jeszcze przed ślubem i jest to jego osobisty majątek. Podobnie rzecz się ma, jeśli mąż ma nadzieję na udział w nieruchomości, gdzie mieszkał z żoną, a tymczasem dom ten został przez żonę odziedziczony — majątek uzyskany a drodze dziedziczenia nie jest wspólny.

Jeżeli czerpane są dochody z majątku osobistego, dochód ten należy jednak do wspólnego majątku.

Kłótnie między małżonkami

Rozwód nie zawsze przebiega w przyjaznej atmosferze. Czasami dochodzi do sporu między małżonkami w kwestii udowodnienia, że dany wartościowy przedmiot należy do określonego rodzaju majątku. Dobra agencja detektywistyczna, jak Detektyw Spark, może pomóc w zebraniu dowodów na to, że dany składnik majątku jest wspólny, bądź przeciwnie, że należy tylko i wyłącznie do osobistego majątku małżonka. Zeznania świadków mogą być tutaj bardzo przydatne. 

Innym powodem współpracy z detektywami może być sytuacja, gdy wspólny majątek jest ukrywany. Bardzo często są to nie tyle przedmioty czy inne dobra materialne, ale też pieniądze — czy to za wykonywanie pracy zarobkowej, czy to dochody z majątku osobistego. Jeżeli więc małżonek jest np. właścicielem zakupionego przed ślubem mieszkania i ukrywa przed żoną aktualne dochody z jego wynajmu, detektyw może rozpocząć poszukiwanie majątku, czyli weryfikację rzeczywistego stanu majątkowego nieuczciwego małżonka.

Wina za rozpad małżeństwa a majątek

To, czy rozwód nastąpi z orzeczeniem o winie, czy też nie, w większości przypadków nie wpływa na podział majątku. Oboje z małżonków mają takie samo prawo do majątku wspólnego, niezależnie, czy ponoszą wyłączną winę za rozpad małżeństwa, czy może małżonek jest współwinny tego rozpadu. Jednak dowody rozwodowe, prowadzące do orzeczenia winy, np. wykrywane zdrady, mogą mieć wpływ na przyszłe życie materialne partnerów po rozwodzie. Strona poszkodowana ma prawo do żądania alimentów, jeśli jej sytuacja finansowa pogorszy się po rozwodzie, niezależnie od tego, czy znajdzie się w niedostatku, czy nie. Natomiast strona, która ponosi wyłączną winę za rozwód, może być zobowiązana do płacenia alimentów nawet dożywotnio.

Podczas ustalania podziału majątku sądy mogą brać pod uwagę różne czynniki, takie jak wkład finansowy każdego małżonka, opieka nad dziećmi, zdolność do zarobkowania, przyszłe potrzeby finansowe, wiek, zdrowie i inne okoliczności. O pomoc profesjonalisty przy okazji tych wszystkich kwestii proszone jest niejedno biuro detektywistyczne w Poznaniu, Warszawie, Krakowie. 

Proces sądowy czy porozumienie stron?

O podział majątku nie trzeba zawsze walczyć przed sądem. Detektyw Sektor niejednokrotnie prowadził sprawy dotyczące udowodnienia zdrady, które kończyły się rozwodem między małżonkami, ale podział majątku nierzadko następował za porozumienie stron. Wymaga to jednak dobrej woli każdego z małżonków, co bywa niełatwe, jeśli w grę wchodzą emocje. 

Warto skorzystać wówczas z pomocy bezstronnego mediatora, który, będąc wsparciem, zadba też o interesy obu małżonków z punktu widzenia prawa. Mediacje i porozumienie w sprawach o podział majątku znacząco skracają proces rozwodowy i ograniczają eskalację ewentualnych pretensji. 

Jeśli jesteś przed rozwodem, pamiętaj, że majątek zgromadzony w trakcie małżeństwa może podlegać podziałowi podczas rozwodu. Jednak majątek osobisty wyłączony jest z podziału. W przypadku wystąpienia sporów, często następuje konieczność rzetelnego poszukiwania i oceny majątku. Choć wina za rozpad małżeństwa nie wpływa na podział majątku przy rozwodzie, zbieranie dowodów rozwodowych może być istotne w przedstawieniu faktycznego stanu małżeństwa przed sądem i nierzadko wpływa na finansową sytuację byłych partnerów po rozwodzie. 

Materiał partnera

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGTA 6 znowu na ustach fanów; aktorzy kolejny raz teasują grę
Następny artykułNoc Świętojańska 2023