A A+ A++

Szacuje się, że na jaskrę choruje ok. 800 tysięcy osób w Polsce. To choroba, która prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i komórek zwojowych siatkówki, co skutkuje pogorszeniem widzenia, a nawet utratą wzroku. Głównym czynnikiem powodującym to uszkodzenie jest nadmierny wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Choć jaskra jest nieuleczalna, dostępne są terapie hamujące jej rozwój.

Na początku 2024 roku specjaliści z Katedry i Kliniki Okulistyki WUM przeprowadzili kilka pierwszych w Polsce zabiegów małoinwazyjnej mikrosklerektomii MIMS u pacjentów z jaskrą. Operacje odbyły się w Samodzielnym Publicznym Klinicznym Szpitalu Okulistycznym w Warszawie.

Na czym polega ten nowy rodzaj operacji przeciwjaskrowej?

Małoinwazyjna mikrosklerektomia to nowa operacja przeciwjaskrowa. Jej celem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co można osiągnąć poprzez wytworzenie nowej drogi odpływu z komory przedniej oka do przestrzeni podspojówkowej – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Wydziału Lekarskiego WUM i Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego.

Jak czytamy w komunikacie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego:

Minimalna inwazyjność oznacza obniżenie ryzyka powikłań w porównaniu do klasycznych operacji przeciwjaskrowych. Ponadto okres pooperacyjny jest mniej obciążający dla pacjenta (oko szybciej się goi), dlatego metoda ta może być stosowana nawet we wcześniejszych stadiach jaskry.  

Przy tego rodzaju zabiegu nie ma potrzeby zakładania szwów.

Dzięki zastosowaniu bardzo nowoczesnego instrumentarium specjalnego mikrotrepanu przypominającego mikrowiertło, możemy wykonać ten zabieg bez zastosowania skalpela, czy nożyczek chirurgicznych i bez zakładania szwów po operacji. Dzięki temu oko goi się szybciej, a przebieg pooperacyjny jest bezpieczniejszy dla pacjentów – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik.

Wskazania do zabiegu, obejmują przypadki jaskry otwartego kąta, czyli ok. 90% osób chorujących w Polsce na jaskrę.

Najlepsze wyniki, w przypadku tej operacji, osiąga się w jaskrze wczesnej lub średnio zaawansowanej. W przypadkach bardzo zaawansowanych najczęściej stosujemy inne, tradycyjne metody operacyjne – dodaje prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik.

Jak wygląda proces rekonwalescencji po małoinwazyjnej mikrosklerektomii MIMS?

W przypadku chirurgii małoinwazyjnej zarówno dyskomfort jak i rekonwalescencja są znacznie szybsze niż w przypadku tradycyjnej chirurgii jaskry i najczęściej trwają kilka dni. Chociaż jest to indywidualne i bywa, że niektóre objawy mogą utrzymywać się dłużej. 

Warto dodać, że szczególną grupę wskazań do operacji stanowią pacjenci chorujący na jaskrę, u których stwierdza się zaćmę. Tutaj osiągamy bardzo dobre wyniki łącząc te dwie operacje razem – operację usunięcia zaćmy ze wszczepieniem sztucznej soczewki z operacją przeciwjaskrową. Dzięki temu poprawiamy wzrok pacjenta, operując zaćmę, jednocześnie poprawiamy sytuację z jaskrą, obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Szaflik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana rozkładu jazdy linii nr 12 od dnia 1 czerwca 2024 roku.
Następny artykułВаршава заявила, що може підготувати військовий підрозділ із мобілізованих у Польщі українців