Liczba wyświetleń: 1195
33 proc. Polaków w wieku 25-34 lata to tzw. „gniazdownicy”, czyli osoby, które nie założyły własnych rodzin i żyją z rodzicami.
„W 2022 r. 1,7 mln osób w wieku 25-34 lata mieszkało z rodzicami i nie założyło własnej rodziny. Badane zjawisko cechuje się dużym zróżnicowaniem przestrzennym. Największy odsetek gniazdowników wystąpił w województwach świętokrzyskim (41%), podkarpackim i lubelskim (po 39 proc.). Najmniejszy – nieprzekraczający 30 proc. – odnotowano w województwach: mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim” – czytamy w komunikacie Głównego Urzędu Statystyczny (GUS).
63 proc. gniazdowników to osoby pracujące, 6 proc. to bezrobotni, a 31 proc. to osoby bierne zawodowo.
Choć wydaje się, że gniazdownictwo jest w Polsce sporym problemem, to i tak jest już nieznacznie lepiej i populacja gniazdowników zmniejszyła się o 0,3 mln osób (tj. o 15,5 proc.) wobec 2018 r.
Gorsza sytuacja panuje wśród mężczyzn – ich odsetek wyniósł 63 proc. wobec 37 proc. wśród kobiet.
„Większa koncentracja gniazdowników występowała w gminach we wschodniej Polsce. Gmin, w których odsetek osób dorosłych mieszkających z rodzicami wynosił co najmniej 50 proc. było w Polsce 19, z czego 10 to gminy województwa podlaskiego. Z kolei największe miasta i ich obszary funkcjonalne charakteryzowały się najniższym poziomem zjawiska. Wśród miast wojewódzkich najniższy odsetek gniazdowników odnotowano we Wrocławiu (18 proc.) i w Warszawie (19 proc.), a najwyższy w Kielcach (36 proc.) i Olsztynie (32 proc.)” – czytamy dalej.
Autorstwo: SG
Na podstawie: GUS
Źródło: NCzas.info
Poznaj plan rządu!
OD ADMINISTRATORA PORTALU
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS