A A+ A++

Nieodzownym narzędziem ręcznym w każdym warsztacie zarówno w tym profesjonalnym, jak i przydomowym jest zapewne wkrętak, inaczej zwany śrubokrętem. Są one wykorzystywane w prawie wszystkich czynnościach budowlanych i remontowych, a także podczas naprawiania różnego rodzaju maszyn, czy urządzeń. Producenci oferują nam całą masę różnych wkrętaków, dlatego ważne jest, aby przed zakupem zapoznać się z każdym z nim. Dzięki temu bez problemu znajdziemy ten odpowiedni.

Jakie są rodzaje wkrętaków?

Wkrętaki znajdziemy w kategorii narzędzi ręcznych, które służą do odkręcania lub przykręcania wkrętów. Wykonane są z wysokiej klasy stali narzędziowej, która cechuje się podwyższoną odpornością na ścieranie. W ten oto sposób wkrętaki zachowują swój pierwotny kształt, mimo ciągłego ich użytkowania. Z jakimi rodzajami wkrętaków możemy się spotkać?

Wkrętaki płaskie – najpopularniejszy rodzaj śrubokrętów. Zakończony jest płaską końcówką, zeszlifowany na wzór klina.

Wkrętaki krzyżowe – jego grot składa się z czterech ramion. Dzięki tej budowie bez problemu osadzi się w łebku wkręta.

Wkrętaki typu Torx – dość charakterystyczny rodzaj wkrętaka. Ich grot przypomina sześcioramienną gwiazdę, dzięki czemu bez problemu rozkłada przenoszenie obciążenia.

Wkrętaki specjalistyczne – jest to kategoria, nietypowych wkrętaków. Nie znajdziemy ich w standardowych zestawach. Ich grot może mieć nietypowe kształty takie jak:

  • Kwadrat
  • Sześciokąt
  • Trójramienny

Wkrętaki do podbijania – nie tylko odkręcimy lub dokręcony nimi wkręta, ale także mogą pełnić funkcję dłuta, łomu lub łapki.

Szeroka oferta wkrętaków dostępna jest na https://www.bricoman.pl/narzedzia-reczne/wkretaki

Jakie jest zastosowanie wkrętaków?

Wkrętaki często przydają się podczas domowych napraw, różnego rodzaju montażu, regulacji, demontażu czy innego typu pracach. Jak już wiemy, to narzędzie ma wiele odmian. Do czego jednak tak naprawdę służy każdy z nich?

Wkrętaki płaskie – najczęściej wykorzystywane do konstrukcji mebli. Często używane są także do konstrukcji zawiasów, czy też montażu elementów samochodowych.

Wkrętaki krzyżowe – wykorzystywane są podczas wykonywania połączeń stolarskich oraz łączenia ze sobą obudowy narzędzi elektronicznych.

Wkrętaki typu Torx – używane w pracach łączących ze sobą podzespołów samochodowych, a także do mocowania urzędem elektronicznych taki jak np. telewizor czy smartfon.

Wkrętaki specjalistyczne – wykorzystywane do zadań specjalnych, a mianowicie do urządzeń z małymi śrubkami mające średnicę około 1 mm. Znajdziemy je między innymi w zabawach czy aparatach fotograficznych.

Wkrętaki do podbijania – stosowany najczęściej przy starych zabezpieczonych śrubach. Wykorzystywany także jako dłuto czy podbijak, gdyż można bez problemu uderzać w niego młotkiem.

Czyli kierować się podczas wyboru wkrętaków?

Wybierając odpowiedni rodzaj wkrętaka, musimy pamiętać, aby był dopasowany do rodzaju gniazda wkręta. Jest to dość istotny element, gdyż nieodpowiedni wkrętak może nie tylko uszkodzić łebek wkręta, ale również utrudnić nam jego odkręcenie już prawidłowo dobranym śrubokrętem. Dobry wkrętak musi także być dobrany ergonomicznie. Jego rękojeść powinna wykonana być z elastycznej gumy. Dzięki temu ograniczymy ryzyko wyślizgnięcia się narzędzia podczas pracy, a dodatkowo zmniejszy zmęczenie naszej dłoni w trakcie roboty.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWybór narzędzi glazurniczych – co trzeba wiedzieć?
Następny artykułJak dobrać donice biurowe do roślin – poradnik