A A+ A++
Reklama

Co to jest wydziedziczenie? Jakie są w ogóle warunki wydziedziczenia? Czy osoba wydziedziczona może podważyć lub obalić wydziedziczenie? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule. Jeśli jesteś zainteresowany niniejszym tematem, zapraszamy do lektury.

Reklama

1. Czym jest wydziedziczenie?
2. Jakie są warunki wydziedziczenia?
3. Przykłady podstaw wydziedziczenia

Spadkodawca ma prawo pozbawić jakiegokolwiek najbliższego członka tak zwanego prawa do zachowku. Jednakże nie można uczynić tego bez poważnych powodów. Okazuje się, że wydziedziczyć kogoś można jedynie w przypadku trzech, jasno określonych przypadkach. Jakie zatem są przesłanki wydziedziczenia? Zanim odpowiemy na to pytanie, przypomnijmy, czym w ogóle wydziedziczenie jest.

Czym jest wydziedziczenie?

Mylnie uważa się, że wydziedziczenie to sytuacja, w której spadkobierca po prostu nie otrzymuje należnej części spadku. Dlaczego? Ponieważ w tym momencie spadkobierca może skorzystać z tak zwanego roszczenia o zachowek. Zatem w dalszym ciągu ma szansę zdobyć przysługującą mu część danego spadku. Inaczej rzecz wygląda, kiedy spadkobierca zostaje wydziedziczony. Wtedy wydziedziczenie odbiera mu to uprawnienie związane z roszczeniem o zachowek. Podsumowując – wydziedziczenie to po prostu pozbawienie spadkobiercy prawa do zachowku.

Warto pamiętać, że spadkodawca nie może wydziedziczyć dziecka, małżonka czy innych, bliskich osób, tylko z tego względu, że ma takie pragnienie. Swobodne decydowanie o naszym majątku po śmierci jest aktualnie mocno ograniczone. Owszem – możemy pozbawić spadkobiercę prawa do zachowku, ale tylko i wyłącznie w określonych przypadkach, które omówimy w dalszej części niniejszego artykułu.

Pamiętaj również o tym, że wydziedziczyć spadkobiercę może jedynie spadkodawca i to w sporządzonym przez siebie testamencie. Aktualnie nie ma możliwości wydziedziczyć ustawowych spadkobierców już po śmierci autora testamentu. Ewentualnie można uznać ich po prostu za niezgodne osoby do dziedziczenia.

Jakie są warunki wydziedziczenia?

Jak już wspominaliśmy, bez żadnych ważnych argumentów spadkodawca nie może pozbawiać swoich najbliższych członków rodziny praw do zachowku. Wydziedziczenie może nastąpić jedynie w trzech jasno określonych sytuacjach – tak zwanych przesłankach wydziedziczenia. W innym przypadku wydziedziczenie nie będzie prawnie skuteczne. Warto pamiętać, że odstępstwa od przesłanek dają możliwość spadkobiercom na podważenie lub obalenie wydziedziczenia.

Kiedy zatem możemy wydziedziczyć członka rodziny? Pierwszą przesłanką jest sytuacja, kiedy dany spadkobierca wbrew naszej woli postępuje sprzecznie z zasadami współżycia społecznego. Drugi przypadek dotyczy spadkobiercy, który dopuszcza się względem bliskiej osoby (lub samego spadkodawcy) umyślnego przestępstwa przeciw zdrowiu, wolności lub życiu. Również, gdy dochodzi do rażącej obrazy czci. Trzecia przesłanka wiąże się z uporczywym niedopełnianiem obowiązków rodzinnych względem spadkodawcy.

Wystarczy jedna przesłanka, aby spadkodawca mógł kogoś wydziedziczyć. Jeśli jest ich kilka, w testamencie należy wspomnieć o każdej z nich. Dlaczego? Ponieważ wydziedziczona osoba może podważyć testament. Aby to uczynić, musi kwestionować wskazaną podstawę wydziedziczenia. W momencie, gdy jej się to uda, w dalszym ciągu pozostaną inne przesłanki, przez które nie będzie miał prawa do zachowku.

Jeśli spadkodawca przebaczy osobie wydziedziczonej, w dalszym ciągu spadkobiercy nie przysługuje zachowek. W takiej sytuacji spadkodawca musi zmienić treść testamentu.

Przykład podstaw wydziedziczenia

Przykładem przytoczonej wyżej pierwszej przesłanki – a mianowicie sytuacji, gdy spadkobierca postępuje uporczywie wbrew woli spadkodawcy i w sprzeczny sposób z zasadami współżycia społecznego – jest na przykład sytuacja, gdy spadkobierca to nałogowy narkoman, alkoholik czy hazardzista. Przesłanka ta dotyczy również osób, które popełniają przestępstwa, żyją na koszt spadkodawcy i jednocześnie nie szukają, ani nie wyrażają żadnych chęci, aby znaleźć i utrzymać pracę. Wydziedziczyć można również te osoby, które czynią krzywdzące zarzuty testatorowi, znęcają się nad osobami bliskimi, niemoralnie się prowadzą czy wszczynają awantury. Lista ta obejmuje także takie działanie jak prowadzenie nieuczciwych działalności – na przykład handel narkotykami.
Co oznacza uporczywe postępowanie? Otóż nie takie, które zdarzyło się raz, a jest powielane przez dłuższy czas. Zatem musi mieć koniecznie trwały charakter. Natomiast sam spadkodawca musi jednocześnie wyrazić swoją dezaprobatę w stosunku do działań spadkobiercy.

Przypadek, w którym spadkobierca nie dopełnia obowiązków rodzinnych względem swojego spadkodawcy, obejmuje takie działania, jak odmawianie pomocy i wsparcia testatorowi oraz nieutrzymywanie kontaktów. Wspomniane obowiązki rodzinne muszą niestety odnosić się do spadkodawcy, a nie do najbliższych, innych członków rodziny. Zatem, jeśli nie dopełnia ktoś obowiązków rodziny względem siostry czy innej osoby, która mieszka z testatorem, nie jest powodem wydziedziczenia.

Jak widać stwierdzenie nabycia spadku wcale nie musi być skomplikowane, podobnie jak wyrzucenie spadkodawcy. Przyczyny wydziedziczenia mogą być jednak zróżnicowane, ponieważ prawo spadkowe jest dla wielu osób skomplikowane. Warto więc skorzystać z pomocy kogoś, kto wie, jakich czynności prawnych należy unikać i zna się na instytucji prawa spadkowego. Podpowie również, z jakich przesłanek wydziedziczenia można skorzystać.

Do powstania artykułu przyczyniły się materiały dostępne na stronie https://zachowek.biz.pl/wydziedziczenie/.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNadal niektórzy pacjenci przekładają zaplanowane zabiegi, nawet po kilka razy
Następny artykułZobacz jak wyglądają nowe sklepienia na zamku w Świeciu. Co za efekt!