A A+ A++

Twój e-PIT to rozwiązanie, które udowodniło, że składanie deklaracji podatkowej może być wygodne, szybkie i bezproblemowe. Czym jest ta usługa i jak z niej skorzystać? Oto najważniejsze informacje na temat realizacji rocznego rozliczenia poprzez Twój e-PIT.

Twój e-PIT – najważniejsze informacje

Twój e-PIT to elektroniczna usługa, która umożliwia łatwe rozliczanie deklaracji podatkowych i natychmiastowe wysyłanie ich do odpowiedniego urzędu skarbowego. Usługa została stworzona przez Ministerstwo Finansów, a jej uruchomienie miało miejsce w lutym 2019 roku. Od tamtego czasu Twój e-PIT zyskał wielu zwolenników. Za co podatnicy polubili to rozwiązanie?

Podstawowym atutem Twój e-PIT jest to, że w ramach tego programu użytkownik otrzymuje dostęp do wstępnie uzupełnionej deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Tym samym nie musi wypełniać jej samodzielnie, tak jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Jest to duże usprawnienie, dzięki któremu składanie PIT-u stało się o wiele wygodniejsze.

Wypełnianiem deklaracji, które są widoczne w Twój e-PIT, zajmuje się Krajowa Administracja Skarbowa. Dlatego znacznie spada ryzyko, że podatnik złoży do urzędu błędnie uzupełnione rozliczenie. Tym samym można oszczędzić sobie nerwów i czasu potrzebnego na składanie korekty zeznania.

Kto może skorzystać z usługi Twój e-PIT?

Początkowo z usługi Twój e-PIT mogli korzystać tylko podatnicy, którzy wypełniają deklarację numer 37 lub 38. Jednak, jak informuje portal PIT.pl, aktualnie w ramach państwowego programu można złożyć też zeznania z numerami 28 i 36. Dokładne informacje na ten temat dostępne są w artykule pod adresem: https://www.pit.pl/twoj-e-pit/.

3 sposoby logowania do Twój e-PIT

Aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, trzeba wejść na oficjalną stronę e-Urzędu Skarbowego. Tam dostępne są 3 opcje logowania, które wykorzystują różnorodne metody autoryzacji. Pierwsza z nich wymaga podania informacji takich jak:

  • numer PESEL lub NIP podatnika;

  • data urodzenia;

  • kwota przychodu z poprzednio realizowanego rozliczenia;

  • kwota jednej z informacji podanej przez płatnika w deklaracji PIT-11, na podstawie której wypełniane jest zeznanie nr 36 lub 37.

Następnie trzeba podać kwotę nadpłaty lub podatku do zapłaty z deklaracji za poprzedni rok. Opisany sposób uwierzytelniania zawiera najwięcej kroków, przez co nie należy do zbytnio wygodnych. Aby jak najszybciej i bez większych problemów zalogować się do usługi Twój e-PIT, warto wykorzystać Profil Zaufany lub aplikację mObywatel.

Wybór tego pierwszego rozwiązania generuje potrzebę autoryzacji za pomocą bankowości elektronicznej lub loginu i hasła przypisanego do Profilu Zaufanego konkretnego podatnika.

Ostatnia metoda logowania do Twój e-PIT zakłada wykorzystanie aplikacji mObywatel. Wybór tej opcji sprawi, że na stronie e-Urzędu wygeneruje się kod QR. Można go zeskanować przy pomocy wspomnianej apki lub skopiować i wkleić w miejscu, które mObywatel pokaże po wybraniu następujących pól:

Jak rozliczyć deklarację podatkową z Twój e-PIT?

Zeznania podatkowe są dostępne w usłudze Twój e-PIT od 15 lutego – ten dzień wyznacza ustawowy początek okresu przeznaczonego na dostarczanie rozliczeń do odpowiednich jednostek administracyjnych. Z tego względu do programu, który obsługuje e-Urząd Skarbowy, można logować się już w połowie drugiego miesiąca roku.

Po przejściu procesów autoryzacyjnych użytkownik zobaczy wstępnie uzupełnioną deklarację. Wtedy będzie miał dwie opcje:

To drugie rozwiązanie jest niezbędne, jeśli w pierwotnej wersji rozliczenia znajdują się jakieś błędne dane. W takim przypadku konieczne jest skorygowanie informacji zawartych w druku.

Do kiedy złożyć PIT w 2024 roku?

Deklarację PIT za 2023 rok trzeba złożyć lub przesłać do odpowiedniego urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2024 roku. Jest to ustawowo przyjęty i nieprzekraczalny termin rozliczeń.

Automatyczna wysyłka deklaracji w Twój e-PIT

Jeśli ktoś zapomni zaakceptować wygenerowaną deklarację w usłudze Twój e-PIT, to zeznanie tej osoby i tak trafi do urzędu skarbowego. Wszystko dlatego, że program wdraża automatyczną wysyłkę w ostatnim dniu rozliczeń (30 kwietnia).

Jednak należy pamiętać, że samoistne doręczanie deklaracji działa tylko w przypadku podatników, którzy rozliczają się przy użyciu PIT-37 lub PIT-38. Osoby korzystające z PIT-28 bądź PIT-36 muszą zająć się wysyłką dokumentów samodzielnie.

Twój e-PIT a przekazanie 1,5% podatku

Program Twój e-PIT zaciąga informacje o 1,5% podatku z ostatniego złożonego przez podatnika rozliczenia podatkowego. Z tego względu we wstępnie uzupełnionej deklaracji automatycznie umieszczana jest nazwa i numer KRS organizacji pożytku publicznego (OPP), którą dany podatnik wybrał na beneficjenta rok wcześniej.

Zatem, jeśli ktoś chce przekazać część swojego podatku na rzecz tej samej instytucji, to nie musi nic zmieniać i może od razu zaakceptować zaproponowaną formę rozliczenia.

Jednak gdy podatnik woli przekazać 1,5% podatku innej organizacji, to powinien dokonać modyfikacji OPP. W tym celu trzeba wejść w zakładkę „Zmieniam organizację” oraz wybrać nowego beneficjenta z wykazu dostępnych instytucji.

Deklaracja przesłana przez Twój e-PIT a zwrot podatku

Warto wiedzieć, że wysyłka deklaracji podatkowej przez usługę Twój e-PIT zapewnia szybszy zwrot podatku niż w przypadku złożenia zeznania w tradycyjny sposób. Przy fizycznym dostarczeniu dokumentów do urzędu na odzyskanie nadpłaty czeka się do 3 miesięcy. Natomiast osoby, które skorzystały z elektronicznej wersji rozliczenia, uzyskują przelew w terminie 45 dni.

Z tego względu można powiedzieć, że korzystanie z Twój e-PIT jest nie tylko wygodne, ale i opłacalne. W końcu szybszy zwrot podatku skraca czas, w którym środki są zamrożone w budżecie państwa.
Artykuł zewnętrzny

Autor: Debica24.eu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyprzedzał “na trzeciego”. Pług śnieżny przeciął jego Subaru jak nóż masło
Następny artykułDlaczego warto badać kości?