fot. materiały prasowe
Podstawowym urządzeniem do prasowania jest znane od lat i popularne żelazko. Ciężko wyobrazić sobie walkę z zagnieceniami bez niego. Czy jest coś, co mogłoby je zastąpić? Okazuje się że tak i to zastąpić skutecznie. Kilka lat temu szturmem na rynek weszły pierwsze zaawansowane urządzenia do prasowania – generatory pary.
Na stronie ranking-generatorpary.pl możesz zapoznać się z pełnym wachlarzem dostępnych modeli. Chociaż początkowo były stosowane jedynie w pracowniach krawieckich i pralniach chemicznych, teraz każdy z nas może mieć swój egzemplarz w domu.
Czym się różni żelazko a generator pary?
W najprostszych słowach żelazko prasuje wysoką temperaturą stopy, dużym ciężarem i delikatną, wręcz symboliczna ilością pary. Generator pary natomiast ma raczej letnią temperaturę stopy, z której wydobywają się wielkie ilości pary i to pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu para może wnikać głęboko w strukturę materiałów i przywracać włókna do ich naturalnego, rozprostowanego stanu, bez konieczności używania wysokiej temperatury, która i tak nie wniknie na wskroś materiałów o gęstym splocie. Tylko dużo ilości pary przenikną przez jeans, wełnę, grubą bawełnę czy len.
Zalety generatora pary
Generator pary dzięki swojej metodzie działania ma niepowtarzalne zalety, które przebijają działanie tradycyjnego żelazka parowego. Pierwsza z nich to uniknięcie ryzyka przypalenia tkaniny zbyt wysoką temperaturą stopy stacji pary. Tak jak zostało to wspomniane, stopa ma średnią temperaturę, która jedynie wspomaga działanie pary. Nawet gdy zostawisz stopę bezpośrednio na tkaninie na dłuższy czas – nic się nie stanie, a Ty nie stracisz ulubionej bluzki czy spodni. Tak samo delikatne koronki ani tiulowe falbanki nie stracą na wyglądzie. Druga zaleta to przyspieszone prasowanie. Ilości pary, które są nawet kilkanaście razy większe niż w tradycyjnym żelazku, mocniej zwilżają tkaninę i powodują jej szybsze wyprasowanie. Jedno pociągnięcie wystarczy na osiągnięcie spektakularnych efektów. Po trzecie, wysoka temperatura pary sterylizuje tkaniny, zabijając będące na niej wirusy i bakterie. Można pozbyć się nieprzyjemnych zapachów papierosów czy jedzenia bez przymusu prania ubrań.
Wady generatora pary
Wady generatora pary dotyczą bardziej jego aspektów fizycznych niż samego działania. Przede wszystkim jest dosyć spory, ponieważ zbiornik na wodę zamiast standardowych 300ml ma około 2 litry. To po woduje, że urządzenie zabiera sporo miejsca w szafie. Dodatkowo, urządzenie z napełnionym zbiornikiem jest dosyć ciężkie. Dlatego po zakończonej pracy warto najpierw wylać pozostałą wodę a potem odstawić generator pary do szafy. Dzięki temu zadbasz o dobry stan elementów wewnętrznych urządzenia oraz nie przeciążysz się.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS