A A+ A++

Witamina K jest często dodawana do suplementów diety, które zawierają witaminę D. O ile tę drugą warto przyjmować szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy narażeni jesteśmy na jej niedobory, to jak się ma do tego witamina K, która tak szeroko jest już dostępna w wielu preparatach, a o której zaczęło być głośno stosunkowo niedawno? Wszystko jest spowodowane faktem, że dość niedawno odkryto, że witamina K może wzmacniać działanie witaminy D, a także uzupełniać jej właściwości o kilka ciekawych zastosowań. To powoduje, że warto się jej przyjrzeć pod kątem tego, czy tak naprawdę potrzebujemy suplementacji kolejnej witaminy.

Czym jest witamina K?

Witamina K to tak naprawdę grupa witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, wśród których można wyróżnić jej 3 rodzaje – K1, K2, a także K3. Warto przyjrzeć się im nieco dokładniej, ponieważ jak można się domyślić mają one także inne nazwy związków i różnią się między sobą m.in. z uwagi na fakt, gdzie można je znaleźć:

  • Witamina K1 – fitochinon (fitomendandion) – jest ona syntetyzowana przez rośliny, jako jedna z substancji jednorodnych;
  • Witamina K2 – metachinon – jest ona produkowana przez wiele “dobrych” bakterii występujących w organizmie człowieka i występuje w wielu produktach, które poddawane są procesom fermentacji;
  • Witamina K3 – menandion – jest to związek, który można uzyskać jedynie w sposób syntetyczny (nie występuje w identycznej formie w przyrodzie). 

To 3 podstawowe rodzaje witaminy K, warto jednak nadmienić, że spośród nich największą popularnością cieszy się najprawdopodobniej witamina K2. Wszystko z uwagi na fakt, że oznacza się ją dodatkowo popularnym symbolem “MK” wraz z określoną cyfrą. Ta ostatnia mówi o tym, jaka jest liczba reszt izoprenowych, które tworzą łańcuch boczny. To właśnie z tego powodu można usłyszeć lub przeczytać o “witaminie K2 MK-7” itp.

Szukając suplementów posiadających różny skład, które będą zawierały witaminę K, warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/Witaminy-k172.html). Jest to sprawdzona i zaufana marka, która na rynku jest obecna od wielu lat. Dzięki temu możemy być spokojni pod kątem bezpieczeństwa składu suplementów diety i odżywek, nie zaś jak w przypadku przyjmowania preparatów z tzw. drugiego obiegu.

Czy warto przyjmować witaminę K?

Witamina K pełni wiele istotnych funkcji w organizmie człowieka, które nie powinny być obojętne. Co więcej, podczas jej suplementacji wraz z witaminą D, oba związku mogą się w ciekawy sposób uzupełniać i wzmacniać swoje działanie. Za co dokładnie odpowiada witamina K, aby dowiedzieć się czy warto ją przyjmować?

  • Stan kości i kręgów – witamina K2 posiada właściwości poprawiające stan kości oraz kręgosłupa, a tym samym wzmacnia działanie witaminy D pod tym kątem.
  • Krzepnięcie krwi – witamina K umożliwia wytwarzanie skrzepów krwi, a tym samym bierze udział w procesach hamujących krwawienie.
  • Zmniejsza ryzyko kalcyfikacji – kalcyfikacja to inaczej zwapnienie naczyń. Odpowiedni poziom witaminy K zapobiega powstawaniu tego zjawiska.
  • Profilaktyczne działanie – witamina K jest zalecana jako związek profilaktyczny przed licznymi chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz tzw. choroby wieńcowej.

To wszystko powoduje, że warto przyjmować witaminę K, szczególnie w połączeniu z innymi witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, a zwłaszcza z witaminą D. To powoduje, że warto kontrolować jej poziom w organizmie, a gdy ten okaże się zbyt niski – sięgnąć po odpowiedniej jakości suplementy diety. Można je znaleźć m.in. w sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/), który posiada bogatą ofertę także z zakresu różnego rodzaju witamin.

Artykuł zewnętrzny

Reklama

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze Internautów do artykułu:
Co tak naprawdę wiemy o witaminie K i czy warto ją przyjmować?. Jeżeli uważasz, że komentarz powinien zostać usunięty, zgłoś go za pomocą linku “zgłoś”.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWażna informacja dla pasażerów linii nr 8
Następny artykułDulias: Wierzbica jest gotowa na przyjęcie Co Za Jazda!