A A+ A++

Co się stało na autostradzie? To często zadawane pytanie. Odpowiedź przynoszą statystyki. Ilość wypadków na autostradzie wzrosła o 28 proc.

Ile zdarzyło się wypadków na autostradzie?

Ilość wypadków w Polsce maleje. Tyle że to statystyki ogólne. Jeżeli przyjrzeć się im bliżej, okazuje się że jest pewna kategoria, w której wzrost jest widoczny i to dość wyraźnie. Mowa o wypadkach na autostradzie. Tych w roku 2021 było aż o 28 proc. więcej. Tak przynajmniej mówią statystyki Komendy Głównej Policji. I ten materiał jest w tym momencie szczególnie ważny. Bo zdecydowana większość zdarzeń dotyczy sezonu… wakacyjnego!

Wypadki na autostradzie – ranni i ofiary śmiertelne

No dobrze, ale może nieco szczegółów. W całym roku 2021 na polskich autostradach zdarzyły się 372 wypadki. W ich wyniku śmierć poniosły 74 osoby, a 510 zostało rannych. Rok 2021 był zatem prawie o jedną trzecią gorszy od roku 2020. A do tego dopisał się do krwawej historii autostrad rejestrowanej od roku 2000. W latach 2000 – 2021 na polskich autostradach doszło do 6,5 tys. wypadków. W ich wyniku zginęło tysiąc osób, a 9,5 tys. zostało rannych.

Jednym z kluczy do poprawy bezpieczeństwa jest z pewnością edukacja. Warto, aby kierowcy mieli świadomość, że przy autostradowej prędkości nawet drobne błędy za kierownicą mogą skończyć się tragicznie. Niestety, rokrocznie do największej liczby wypadków dochodzi z tych samych powodów – mówi Karolina Tworzydło z Compensa TU SA. Vienna Insurance Group.

Przyczyny wypadków na autostradzie

Jakie są przyczyny wypadków na autostradach? Główne od lat pozostają niezmienne. Prym wiedzie za wysoka i niedostosowana do warunków jazdy prędkość, niezachowana bezpieczna odległość od pojazdu z przodu, zmęczenie lub zaśnięcie za kierownicą oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu.

Wypadek na autostradzie. Prędkość może być… śmiertelna!

Już wypadek w drodze do sklepu po bułki jest niebezpieczny. Na autostradzie jednak prędkość jest kilkukrotnie wyższa. A to zdecydowanie potęguje ryzyko odniesienia poważnych obrażeń. I dobrym straszakiem w tym przypadku mogą się stać symulacje wypadków i ich charakterystyki. Przykład? Gdy dojdzie do kolizji przy prędkości 50 km/h, każdy przedmiot przemieszczający się w kabinie staje się 50-krotnie cięższy. Komórka przestaje ważyć 200 gramów, a zaczyna w ułamku sekundy ważyć 10 kg. Duża butelka wody ma z kolei masę 60 kg…

Niewiele lepiej wygląda sytuacja dla pasażerów. Tak, w aucie są pasy, nowoczesne systemy czy strefy zgniotu. Mimo wszystko dla ciała ludzkiego kolizja przy prędkości 50 km/h to przeciążenie, które normalnie powstaje wskutek upadku z… 3. piętra! A warto pamiętać o tym, że dopuszczalna prędkość na autostradzie to 140 km/h, czyli prawie trzykrotnie więcej…

Chcesz dowiedzieć się więcej, skorzystaj z naszego programu

INFORLEX Plan kont dla firm – program

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWimbledon 2022. Kiedy gra Iga Świątek i Hubert Hurkacz? Gdzie oglądać? [TERMINARZ]
Następny artykułZakażenie wariantem Omikrona nie chroni przed infekcją kolejnym podtypem tego wirusa