A A+ A++

Nabywca auta może w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, zawartą przez sprzedawcę, jeśli jednak to zrobi, to od razu musi kupić nową polisę.

Przy zakupie auta sprzedawca musi przekazać nowemu właścicielowi pojazdu umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kupujący samochód może wypowiedzieć tę umowę w dowolnym momencie jej trwania, do tego umowa OC nie wznowi się automatycznie na kolejny okres ubezpieczenia, ale ulega rozwiązaniu dopiero z upływem okresu, na który została zawarta.

Warto sprawdzić: OC bez prawa jazdy. Jak taniej kupić takie ubezpieczenie

Obowiązek sprzedawcy

Osoba, która sprzedaje samochód, ma obowiązek przekazać nabywcy dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, czyli innymi słowy polisę. Sprzedawca auta powinien też w terminie 14 dni powiadomić na piśmie zakład ubezpieczeń o zmianie właściciela i podać jego dane: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL (ewentualnie nazwa, siedziba i numer REGON).

Zaniedbanie tego obowiązku może być kosztowne. Sprzedawca pojazdu ponosi wraz z nowym właścicielem solidarną odpowiedzialność za zapłatę składki za okres od dnia przeniesienia prawa własności do dnia przekazania zakładowi ubezpieczeń wymaganych informacji. Jeżeli więc nie poinformuje on towarzystwa o sprzedaży auta, to może ono wybrać, czy zapłaty składki za wskazany okres będzie dochodzić od sprzedawcy, czy też od nabywcy auta. A łatwiej mu dochodzić zapłaty od swojego klienta (czyli sprzedawcy), gdyż ma jego dane. Mało tego, nawet niepodanie ubezpieczycielowi numeru REGON firmy, która kupiła auto, może skutkować tym, że ubezpieczyciel będzie dochodził zapłaty należnej składki od sprzedawcy pojazdu.

Warto sprawdzić: OC dla młodych kierowców może być nawet 400 proc. droższe

Nabywca musi mieć polisę OC

Nowy właściciel samochodu w każdej chwili może wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC, zawartą przez poprzedniego właściciela auta, ale zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia przysługuje poprzedniemu właścicielowi samochodu. Umowę można wypowiedzieć w placówce ubezpieczyciela, listem poleconym (za chwilę jego złożenia uważa się datę nadania oświadczenia w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego) albo składając oświadczenie u agenta ubezpieczeniowego. Towarzystwo może w takiej sytuacji żądać zapłaty składki tylko za czas faktycznie udzielonej ochrony ubezpieczeniowej.

Przeliczenie składki

Po zmianie własności auta zakład ubezpieczeń może przeliczyć składkę, dostosowując ją do nowego właściciela, z uwzględnieniem przysługujących mu zniżek czy zwyżek. Jeżeli kupujący wypowiedział umowę, to do rekalkulacji nie dojdzie, gdyż umowa rozwiązuje się z dniem wypowiedzenia.

Ubezpieczyciel nie musi jednak z własnej inicjatywy przeliczać składki, gdyż np. może to być dla niego opłacalne, gdyż z nowym właścicielem wiąże się niższe ryzyko niż z poprzednim i musiałby dokonać zwrotu. Jeśli nabywca auta uzna, że to w jego interesie jest przeliczenie składki, może tego zażądać od towarzystwa. Wtedy towarzystwo będzie musiało przeliczyć składki za czas od dnia sprzedaży auta. Nowy właściciel pojazdu ma obowiązek podać do wiadomości zakładu ubezpieczeń wszystkie znane sobie okoliczności, których ujawnienie jest niezbędne do dokonania ponownej kalkulacji składki.

Wypowiedzenie umowy

W sytuacji, gdy decydujemy się na wypowiedzenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC, to najpóźniej w dniu wypowiedzenia musimy kupić nową polisę. Każdy posiadacz zarejestrowanego pojazdu mechanicznego, łącznie z tym, który właśnie dokonał jego zakupu, ma obowiązek posiadania ubezpieczenia OC, bez względu na to, czy używa tego pojazdu, czy też nie. Nawet jeden dzień przerwy w ubezpieczeniu może spowodować nałożenie kary finansowej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli dotychczasowy właściciel nie miał ważnej polisy OC, to nabywca auta musi zawrzeć tego typu umowę jeszcze w dniu zakupu.

Regułą jest, że polisa OC po roku odnawia się automatycznie, z mocy samego prawa, chyba że właściciel auta ją wypowie. Od tej zasady są wyjątki, a jeden w nich dotyczy nowych właścicieli pojazdów. Jeśli kupiliśmy samochód z polisą, to taka polisa wygaśnie z upływem okresu, na jaki została zawarta przez sprzedawcę , chyba że ją wcześniej wypowiemy. Przed upływem terminu ważności polisy trzeba więc kupić nową polisę OC.

Warto sprawdzić: Braku OC nie ukryjesz. Skuteczność wykrywania rośnie

Inaczej jest z autocasco

Umowa ubezpieczenia autocasc … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSPOTKANIE OPŁATKOWE ZWIĄZKU SYBIRAKÓW Z ŻAR
Następny artykułChiny chcą wspierać rynek biogazu