A A+ A++

Mieszkańcy Kielc ocenili organizację ubiegłorocznej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego. Swoje opinie wyrazili w specjalnej ankiecie internetowej przygotowanej przez pracowników Urzędu Miasta.

Większość respondentów oceniła obecną edycję Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego pozytywnie. Za raczej pozytywną i zdecydowanie pozytywną uznało ją ponad 52 procent ankietowanych. Raczej negatywnie i zdecydowanie negatywnie KBO oceniło kolejno ponad 21 procent i 11 procent badanych. Zdania na ten temat nie miało ponad 15 procent.

Ponad 35 procent ankietowanych dowiedziało się o Kieleckim Budżecie Obywatelskim z mediów społecznościowych, ponad 22 procent ze strony internetowej Urzędu Miasta, a ponad 14 procent z radia, telewizji i prasy.

Okazuje się, że kielczanom przypadł do gustu obecny podział zadań na kategorie. Od ostatniej edycji KBO można wyróżnić projekty inwestycyjne duże, małe oraz projekty nieinwestycyjne. Prawie 85 procent biorących udział w ankiecie uważa, że ten podział powinien być kontynuowany, a zaledwie 3 procent że nie.

Wśród czynników decydujących o wyborze zadania, na które mieszkańcy oddawali swój głos, 41 procent ankietowanych wskazywało to, że zainteresował ich ciekawy projekt zlokalizowany blisko ich miejsca zamieszkania. Ponad 26 procent zdecydowało się zagłosować dzięki skróconemu opisowi zadań zamieszczonych na stronie internetowej.

Głosowanie za pomocą internetu zdecydowanie pozytywnie i raczej pozytywnie oceniło kolejno ponad 71 i ponad 19 procent osób. Prawie 70 procent uważa też, że głosowanie wyłącznie przez internet, potwierdzone za pomocą SMS, przyczyni się do wyeliminowania nieprawidłowości.

Ponad 60 procent kielczan uważa, że na etapie składania wniosków do Budżetu Obywatelskiego, powinny odbywać się debaty lub warsztaty dla mieszkańców.

Poza odpowiedziami na przygotowane pytania, ankietowani mieli również okazję przedstawić swoje opinie dotyczące innego zakresu. Bardzo często pojawiała się np. kwestia ograniczenia inwestycji związanych ze szkołami. Kielczanie proponowali też podział miasta, a co za tym idzie środków budżetu obywatelskiego na dzielnice oraz wydłużenie okresu zgłaszania projektów i głosowania.

– Dziękujemy mieszkańcom, którzy wypełnili ankietę za pomoc i cenne sugestie. To dla nas bardzo ważne informacje. Opinie mieszkańców będą uwzględnione przy konstruowaniu kolejnej edycji Kieleckiego Budżetu Obywatelskiego w najbliższych miesiącach – podkreśla Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc.

Prawie 75 procent biorących udział w ankiecie to osoby w wieku od 26 do 45 lat. Ponad 53 procent wszystkich respondentów stanowili mężczyźni. 80 procent biorących ankietowanych miało wyższe wykształcenie.

Szczegółowe wyniki ankiety dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2020 można znaleźć pod adresem: https://wypowiedzsie.kielce.eu/boankieta-wyniki.html.

Ubiegłoroczny Kielecki Budżet Obywatelski odbył się już po raz szósty. Dzięki głosom mieszkańców w tym roku uda się zrealizować trzy zadania inwestycje duże, trzynaście małych oraz 32 zadania nieinwestycyjne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInauguracja sezonu na inowrocławskim lodowisku!
Następny artykułŚląskie. Zła jakość powietrza; w sobotę ma być poprawa