Po zdanym egzaminie dojrzałości maturzyści muszą być przygotowani na kolejne wyzwanie, czyli proces rekrutacji na studia. Choć kandydaci mogą aplikować na dowolną liczbę kierunków, muszą być świadomi, że wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Każda uczelnia dysponuje określoną liczbą miejsc na dany kierunek i żeby zostać zakwalifikowanym, trzeba spełnić kilka warunków. Jakich? Wiele szkół bacznie przygląda się wynikom maturalnym – często istnieją minimalne progi punktowe lub procentowe, które należy przekroczyć. Pod uwagę mogą być również brane oceny ze świadectwa szkoły średniej, szczególnie te z przedmiotów istotnych dla wybranego kierunku. Warto pamiętać również o tym, że medycyna, sztuka czy inżynieria wymagają dodatkowych testów, które są niezbędne do oceny predyspozycji kandydatów. Nawet po spełnieniu wszystkich wymagań danej uczelni może się zdarzyć, że trafi się na listę rezerwową. Czym ona jest?
Szansa czy przegrana?
Lista rezerwowa na studia to wykaz osób, które nie uzyskały dostatecznej liczby punktów, aby zakwalifikować się na wymarzony kierunek, ale nadal mają szansę na przyjęcie. Kandydaci są uporządkowani według liczby zdobytych punktów – im więcej ich jest, tym większa szansa na dostanie się. Gdy osoby zakwalifikowane rezygnują z miejsca na studiach lub nie dopełnią formalności, ich miejsce staje się dostępne dla tych z listy rezerwowej. Uczelnia informuje oczekujących o możliwości zajęcia zwolnionych miejsc, zazwyczaj według kolejności na liście. Wówczas kandydaci muszą szybko podjąć decyzję, aby potwierdzić swoje zainteresowanie i dopełnić formalności.
Co robić, będąc na liście rezerwowej na studia?
Obecność na liście rezerwowej nie jest ani gwarancją rozpoczęcia studiów, ani nie oznacza, że kandydat będzie miał jeszcze inną możliwość zakwalifikowania się, jeśli nie zostanie przyjęty w bieżącym procesie rekrutacyjnym. Nie wiąże się to także z automatycznym przeniesieniem na kolejny rok lub inny kierunek. Co zatem robić, będąc na liście rezerwowej na studia? Najlepiej zdecydować się na studia na uczelni niepublicznej, na której rekrutacja odbywa się według kolejności zgłoszeń, na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Na Uczelni Lingwistyczno-Technicznej do wyboru są cieszące się dużym zainteresowaniem Filologie angielska oraz niemiecka, Zarządzanie, a także Budownictwo drogowe, Konstrukcje budowlane oraz Budownictwo pasywne (więcej na ten temat: https://ultswiecie.edu.pl/studia/budownictwo-pasywne/). Ten ostatni innowacyjny kierunek przeznaczony jest dla tych, którzy pod okiem najlepszych ekspertów chcą poznać wszystkie najważniejsze aspekty z zakresu budowania ekologicznych domów.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Uczelnia Lingwistyczno-Techniczna oferuje różnorodne tryby nauki, które odpowiadają potrzebom każdego studenta. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą pracującą, czy wychowujesz dzieci, możesz wybrać wśród wielu opcji, które pozwolą Ci harmonijnie połączyć naukę z życiem codziennym. Studia dzienne to idealna propozycja dla absolwentów szkół średnich, którzy mogą poświęcić pełny czas na naukę. Z kolei studia zaoczne są doskonałym wyborem dla osób pracujących lub wychowujących dzieci, bo umożliwiają równoważenie obowiązków zawodowych i rodzinnych. A może studia online? Oferują one pełną elastyczność, pozwalając na naukę z dowolnego miejsca i o dowolnym czasie, w sam raz dla potrzebujących większej swobody w planowaniu swojego czasu.
Visited 1 times, 1 visit(s) today
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS