Kiedy szczury ciągną do naszych domów?
Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że gryzonie zbliżają się do ludzkich domów i mieszkań w chłodniejszych miesiącach. Kiedy termometry wskazują coraz niższe wartości, szczury z zapałem szukają schronienia przed zimnem i łatwiejszego dostępu do pożywienia. Jesienią i zimą szczególnie więc trzeba zwrócić uwagę, czy nie popełniamy błędów, przez które szkodniki obierają naszą najbliższą przestrzeń za cel.
Szczury są nocnymi zwierzętami — aktywują się po zmroku, więc trudniej jest je namierzyć. W dzień ukrywają się w trudno dostępnych miejscach, takich jak poddasza, piwnice, ale też ściany i podłogi. Do domów wchodzą przez nieszczelności w fundamentach czy garażach, kanalizację, mogą również przegryzać się przez miękkie materiały budowlane.
Co najbardziej przyciąga szczury? Miej się na baczności
Od razu trzeba zaznaczyć, że kluczowe jest utrzymywanie porządku zarówno w domu, jak i wokół niego. Odpowiednio należy zabezpieczyć miejsca, które gryzonie mogłyby uznać za dogodne na założenie gniazda. Szczury najbardziej przyciągają trzy czynniki.
-
Pożywienie: Gryzonie są wszystkożerne i potrafią dostosować swoją dietę do dostępnych zasobów. Wyjątkowo kuszące są dla nich resztki jedzenia, otwarte pojemniki na śmieci, karmy dla zwierząt i nieodpowiednio zabezpieczone zapasy żywności w piwnicach. Odpadki organiczne, a nawet owoce opadające z drzew i nieuprzątnięte będą stanowić dla nich łatwy łup.
-
Woda: Szczury, tak samo jak inne zwierzęta, potrzebują stałego dostępu do wody. Podmokłe tereny, nieszczelne rury, miski z wodą dla domowych pupili czy niezabezpieczona kanalizacja są dla nich atrakcyjnym źródłem płynów.
-
Schronienie: Szczury poszukują miejsc, gdzie mogą się osiedlić i rozmnażać. Szczeliny w murach, piwnice, strychy albo stosy drewna w ogrodzie to idealne zakątki na ich siedziby.
Czy szczury mogą pojawić się przy kompostowniku?
Posiadanie kompostownika ma wiele zalet. Niestety, jeśli zbagatelizujemy konieczność jego odpowiedniego zabezpieczenia, zamieni się w szczurzy raj. Odpady organiczne, takie jak resztki warzyw i owoców, to duża gratka dla zwierzęcego podniebienia.
W celu uniknięcia inwazji szczurów w ogrodzie zaleca się zainwestować w zamykany pojemnik, wykonany z tworzywa sztucznego lub metalu. Do kompostownika nie należy wyrzucać resztek mięsa, nabiału i tłuszczu, które działają jak magnes na szczury. Dodatkowo spowalniają procesy fermentacji, powodują bardzo nieprzyjemną woń, mogą nawet wprowadzić do kompostu patogeny szkodliwe dla ogrodu.
Pamiętaj o regularnym przewracaniu kompostu. Częste mieszanie zawartości pojemnika utrudni szczurom osiedlanie się w nim.
Jakie szkody wyrządzają szczury?
Niektórych widok szczura w obejściu obrzydza, innych przeraża. Wrażenie potrafią robić też ich rozmiary. Choć przeciętny gryzoń osiąga długość ciała do 26 centymetrów i wagę do ok. pół kilograma, co jakiś czas pojawiają się doniesienia o osobnikach, można by powiedzieć “wagi ciężkiej”. Kilka lat temu lokalne media donosiły o pladze szczurów w Zielonej Górze, które według relacji mieszkańców miały być rozmiarów “małego kota”. “Wyczerpały nam się pokłady cierpliwości i po prostu zostaliśmy zostawieni sami sobie. Mianowicie chodzi o plagę szczurów na naszym podwórku, które po prostu zaczynają nam znowu włazić do mieszkań. Są tak wielkie jak małe koty! (…). Jesteśmy przerażeni i nie wiemy co dalej” – mówiła jedna z mieszkanek miasta w rozmowie z “Gazetą Lubuską”. Jej emocjom trudno się dziwić, gryzonie nie tylko przenoszą groźne dla ludzi i zwierząt choroby, ale też potrafią być agresywne. Nie bez powodu są uznawane za jedne z najbardziej uciążliwych szkodników.
Szczury są w stanie przegryzać różne surowce, w tym drewno, przewody elektryczne, rury oraz materiały izolacyjne. Może to prowadzić do konieczności przeprowadzenia kosztownych napraw lub stworzyć nawet zagrożenie pożarowe, jeśli dojdzie do uszkodzenia instalacji elektrycznej. Gdy dotrą do wnętrza domów, pokażą swoją ciemną stronę np. poprzez przegryzanie tapicerowanych mebli.
Niszczą zapasy żywności, przegryzając opakowania i zanieczyszczając jedzenie swoimi odchodami. Szczury są wrogami ogrodników. Potrafią kopać na działkach i w ogrodach, uszkadzając korzenie roślin. Zjadają owoce, warzywa i młode pędy roślin, co zagraża uprawom.
Jak zapobiec obecności szczurów?
Rzetelnie oceń stan swojego budynku mieszkalnego. Uszczelnij wszelkie pęknięcia w fundamentach, dziury w ścianach i rury kanalizacyjne. Jedzenie przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Nie gromadź śmieci i regularnie wyrzucaj je do zamykanych kontenerów. Utrzymuj porządek na podjeździe i w ogrodzie, usuwając niepotrzebne przedmioty, śmieci wielkogabarytowe czy stosy drewna, które szczury mogą uznać za potencjalne schronienie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS