We wtorkowy wieczór w social mediach huczało od przypuszczeń – czym był tajemniczy obiekt, który pojawił się na niebie? Obracający się okrąg z świetlnym punktem w środku zelektryzował wielu internautów. Zjawisko miało być widoczne około trzy minuty, można było zaobserwować je krótko po godzinie 23.
„Nieprawdopodobny widok”
Karol Wójcicki, popularyzator astronomii i dziennikarz naukowy na swoim profilu „Z głową z gwiazdach” wyjaśnił, że zagadkowe zjawisko było w istocie rakietą ARIANE 6, która przeleciała nad Polską. „Ależ to był nieprawdopodobny widok” – skomentował Wójcicki.
Co ciekawe, jak dodał, to awaria rakiety była powodem wytworzenia na niebie świetlnego okręgu. „Widok który zafundowała nam rakieta ARIANE 6 podczas przelotu po 23:00 to była AWARIA silników korekcyjnych rakiety” – napisał dziennikarz. „Rakiety nie udało się ustabilizować przez co nie została zepchnięta do atmosfery, co planowano podczas tego okrążenia” – skomentował Karol Wójcicki.
Uważni obserwatorzy nieba mogli zjawisko zaobserwować jeszcze raz, około godziny 00:40. „Rakieta jest na orbicie o wysokości ponad 500 kilometrów, więc czas obiegu wynosi pewnie około 100 minut” – zapowiadał popularyzator astronomii w swoich mediach społecznościowych.
Dodał, że „wkrótce czeka nas kolejny przelot widoczny z Polski! Rakieta jest na orbicie o wysokości ponad 500 km więc czas obiegu wynosi pewnie ok. 100 minut. Kolejny przelot powinien być widoczny ok. 00:40” – podał.
ARIANE 6 wystartowała z Gujany Francuskiej
To był inauguracyjny lot największej europejskiej rakiety nośnej. ARIANE 6 wystartowała około godziny 21 polskiego czasu z centrum lotów kosmicznych ESA w Gujanie Francuskiej.
Rakieta wyniosła na orbitę 18 ładunków agencji kosmicznych, uniwersytetów, firm oraz instytutów badawczych – w tym satelitę YPSat z zamontowanymi kamerami Scanway.
facebookCzytaj też:
23 lata na orbicie Marsa. To najdłuższa kosmiczna misjaCzytaj też:
NASA opublikowała zdjęcie „kosmicznego ziemniaka”. Jest o wiele ciekawszy, niż sądzono
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS