Po sukcesie pierwszego wydania przewodnika „Śladami płockich Żydów”, Fundacja Nobiscum zdecydowała o stworzeniu nowego, uzupełnionego o nowe informacje i fotografie wydania. Autorką publikacji jest Gabriela Nowak-Dąbrowska.
Fundacja Nobiscum zaprasza na premierę drugiej edycji przewodnika „Śladami płockich Żydów” autorstwa Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej. Dwujęzyczna publikacja będzie dostępna bezpłatnie od 28 sierpnia w biurze PLOT (Stary Rynek 8).
Pierwsze wydanie przewodnika „Śladami płockich Żydów” ukazało się w 2019 roku. Liczący 500 sztuk nakład wyczerpał się wtedy w rekordowym tempie.
– Publikacja Gabrieli Nowak-Dąbrowskiej uświadomiła nam, jak ważne jest przedstawienie historii płockiej społeczności żydowskiej przez pryzmat miejsc i postaci w przystępnej formie przewodnika. O publikację pytali płocczanie, a także osoby z całego świata, w tym duże grono potomków płockich Żydów. W tym roku publikujemy zatem drugą edycję książki – wyjaśnia Fundacja Nobiscum.
Nowy przewodnik jest znacząco rozszerzony. Zawiera nowe, odkryte w ciągu kilkuletniej pracy autorki informacje, a także wykonane specjalnie dla tego wydawnictwa fotografie oraz kody QR, pod którymi kryją się dodatkowe treści wideo, informacje i grafiki.
Społeczność żydowska, współtworząca historię Płocka przez ponad 700 lat, pozostawiła po sobie wiele obiektów obecnych w przestrzeni miasta do dziś, choć nie zawsze tak czytelnie powiązanych ze swoją przeszłością, jak budynki małej synagogi czy mykwy.
– Znajdziemy je w obrębie dawnej dzielnicy żydowskiej, obejmującej ulicę Szeroką (dzisiejsza ulica Kwiatka), Więzienną (Sienkiewicza), Ostatnią, Jerozolimską, Synagogalną, Bielską, Tylną i Niecałą, ale także przy najbardziej reprezentacyjnych ulicach miasta – Tumskiej, Grodzkiej oraz przy Starym Rynku. To tu znajdowały się domy, siedziby organizacji, sklepy, zakłady rzemieślnicze i przedsiębiorstwa płockich Żydów. W niniejszej publikacji takich miejsc jest ponad 50, co wybitnie świadczy o wkładzie w rozwój miasta wniesionym przez jego społeczność żydowską – zwraca uwagę fundacja.
Publikacja zrealizowana dzięki dofinansowaniu Urzędu Miasta Płocka.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS