Decyzją ministra zdrowia 31 marca likwidacji ulegają oddziały covidowe w Polsce i szpitale tymczasowe.
W Poznaniu szpital tymczasowy zorganizowano na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W związku z jego likwidacją Grupa MTP poinformowała, że dwa z czterech pawilonów, w których działał szpital, nadal będą wykorzystywane do pomagania potrzebującym – stworzono tam miejsca dla uchodźców z Ukrainy.
– Schronienie może tam znaleźć ponad 700 osób. Gdy zajdzie taka potrzeba, jesteśmy gotowi w ciągu kilku – kilkunastu dni przekształcić pozostałe dwa poszpitalne pawilony w punkt noclegowy – podała Grupa MTP.
W woj. śląskim działały dwa szpitale tymczasowe – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i w obiekcie stworzonym na ten cel w hali przy lotnisku Pyrzowice. Szpital tymczasowy położony w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach rozpoczął działalność 29 marca ub.r., a zakończył – w połowie marca tego roku. Sprzęt trafił do jego macierzystej placówki – Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Po niezbędnych przygotowaniach – m.in. dezynfekcji placówki i jej “udomowieniu”, czyli przygotowaniu jadalni czy kącika zabaw dla dzieci, obiekt służy jako miejsce zakwaterowania uchodźców z Ukrainy. W środę przebywało ich tam 18.
Działalność kończy także szpital tymczasowy przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Wrocławski szpital został zbudowany od podstaw, a po zakończeniu działalności leczniczej budynek przy ul. Rakietowej jest brany pod uwagę jako potencjalne miejsce zakwaterowania dla uchodźców.
Obecnie jednak, z uwagi na sprawne działania służb wojewody w zakresie relokacji uchodźców na całym Dolnym Śląsku, traktowany jest jako rezerwa na przyszłość – podało biuro prasowe Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.