Microsoft wycofał się w 2017 roku ze swojej działalności w branży smartfonów i jak powszechnie wiadomo, nie ma obecnie zamiaru wprowadzić swojego nadchodzącego systemu Windows 11 na telefony komórkowe. Oczywiście nie powstrzymało to społeczności przed podejmowaniem własnych prób przeniesienia nadchodzącego systemu operacyjnego na smartfony. Oprócz zwykłych procesorów stacjonarnych x86, Windows 11 obsługuje również procesory ARM, co ma zapewnić działanie systemu na wysokowydajnych laptopach z procesorami Snapdragon. Dzięki temu moderzy mogli znacznie łatwiej przenieść nowy system operacyjny na telefony oparte na ARM.
Windows 11 może bez problemu działać na smartfonach z procesorami ARM. Niektóre starsze gry bez problemu osiągają 40 fps w rozdzielczości 1080p, co sprawia, że w niektórych scenariuszach telefon może stać się zamiennikiem komputera PC – wystarczy zewnętrzny monitor.
Youtuber edi194 pokazał proces flashowania systemu Windows 11 do OnePlus 6T, zastępując jego fabryczny system operacyjny Android najnowszym systemem Microsoftu. Ponieważ Windows 11 został zaprojektowany do działania na zwykłych monitorach, a nie na małych 6-calowych ekranach smartfonów, grafika nie skaluje się dobrze. Oczywiście niektóre typowe funkcje, których można oczekiwać od smartfona nie działają – jak można się domyślać, nie da się nigdzie zadzwonić. Jednak fakt, że Windows z powodzeniem działa na małym urządzeniu mobilnym jest godny podziwu. Dodatkowo otwiera to furtkę do przyszłego wprowadzenia Windows Phone 11, jeśli rynek będzie na to gotowy.
Osoby odpowiedzialne za uruchomienie Windowsa 11 na szczęście pretestowały, jak tak małe urządzenie radzi sobie w grach. Niektórych może zaskoczyć, że udało się nawet uruchomić wymagający tytuł jakim jest Crysis, choć do pełni szczęścia brakuje płynności – gra osiągała 20 klatek na sekundę. Dużo lepiej radziły sobie mniej wymagające pozycje, jak Left 4 Dead 2, który bez problemu osiągał 40 klatek na sekundę i to w rozdzielczości FullHD. Windows 11 nie jest oficjalnie dostępny na smartfony, jednak wspomniany powyżej test pokazuje, jak wielka moc drzemie w smartfonach. Telefon z systemem Windows 11 i procesorem ARM może stać się zamiennikiem komputera stacjonarnego, po podłączeniu do zewnętrznego monitora, klawiatury i myszki. Niektórzy producenci już wcześniej dostrzegli potencjał takiego rozwiązania i przykładowo Huawei w niektórych modelach oferuje tryb desktop, który aktywuje się po podłączeniu do zewnętrznego monitora i oferuje układ znany z systemu Windows z tradycyjnym menu start na dole ekranu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS