A A+ A++

14 marca 2017 roku Microsoft opublikował finalną wersję Teams. Używaliśmy w CHIP-ie tego komunikatora do codziennej pracy całej redakcji. Teams jest jedną z usług pakietu biurowego Office 365, w którego skład wchodzą też m.in. Poczta, Kontakty, OneDrive i Planner, a także kilka dodatkowych, przydatnych w działaniu firmy, narzędzi. W tym artykule opisujemy nasze wrażenia i szczegółowe obserwacje, dotyczące posługiwania się komunikatorem.

Dla kogo?

Microsoft Teams to usługa przeznaczona generalnie dla subskrybentów usługi Office 365. Celowo nie używam zwrotu „aplikacja”, bo z MS Teams można korzystać zarówno poprzez przeglądarkę internetową, aplikację desktopową, jak i klienta zainstalowanego na urządzeniu mobilnym, pracującym pod kontrolą Androida czy iOS-a. Teams jest w istocie czymś, co można byłoby określić jako „czatową” nakładkę na SharePointa. Dlatego właśnie – choć na pierwszy rzut oka Teams wygląda jak „zwykły” komunikator –  to oferuje zespołom roboczym zdecydowanie więcej narzędzi niż typowy czat. Jest to przede wszystkim narzędzie do pracy zespołowej. Umożliwia ono nie tylko komunikację w ramach grupy roboczej, np. działu w jakiejś firmie, czy choćby właśnie członków naszej redakcji, ale przede wszystkim pozwala na łatwe udostępnianie wszystkich danych, które mogą być użyteczne dla poszczególnych członków zespołu. Nie ma przy tym znaczenia jakiego typu są do dane – mogą to być dokumenty tekstowe, Worda czy innego edytora, arkusze Excela, prezentacje, ilustracje, zdjęcia czy pliki wideo.

Microsoft Teams znajdzie więc zastosowanie w tych firmach, które już korzystają z biznesowych subskrypcji Office 365. Głównie dlatego, że zwalnia je z konieczności zadbania o jakiekolwiek inne narzędzie komunikacyjne do pracy grupowej. Ktoś może zauważyć „halo, przecież jest Skype”. Tak, to prawda, ale Skype – choć jest znacznie bardziej popularny – jest też od MS Teams znacznie uboższy funkcjonalnie. Najlepszym na to dowodem jest fakt, że Microsoft poinformował niedawno o wprowadzaniu funkcji „Skype dla firm Online” w usłudze Microsoft Teams (zainteresowanych odsyłam do publikacji na blogu Office’a). Trudno o bardziej jasny przekaz pokazujący ważność i przewagę funkcjonalną jednej usługi nad drugą. Ostatecznie to w MS Teams wdrażane są usługi Skype’a, a nie w Skypie usługi MS Teams. Skype dla biznesu ma z czasem zostać zastąpiony właśnie przez MS Teams. Niestety, z MS Teams nie skorzystają subskrybenci „domowych” wersji Office 365.

Zatem reasumując – jeżeli nie masz w ogóle konta Office 365, nie skorzystasz z MS Teams. Nie skorzystasz z niego również, jeżeli masz subskrypcję Office 365 Personal (osobistą). Usługa ta jest działa tylko w przypadku posiadania:

  • Office 365 Business Essentials
  • Office 365 Business Premium
  • Office 365 Enterprise E1, E3 i E5

Teams przeznaczone są więc zarówno dla dużych korporacji, jak i małych i średnich przedsiębiorstw, które zdecydują się na zakup i opłacanie pakietu Office 365. Należy również podkreślić, że Teams pozwala również na dodawanie gości do konta Azure Active Directory. Oznacza to, że zespoły robocze, które np. potrzebują czasowo obecności niezależnego konsultanta mogą dodać jego tożsamość do zespołu i tym samym współpracować z ekspertem do czasu zakończenia np. konkretnego projektu. Dostęp do Teams jest możliwy również w przypadku edukacyjnych wersji Office 365, należy jednak pamiętać, że domyślnie MS Teams w tych wariantach subskrypcyjnych j … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTsunami
Następny artykułJakie kwiatki codziennie wącha psycholog w MOPS-ie? – mój typowy dzień w pracy