Co oznacza kolor nakrętki na butelce z wodą? Niewiele osób wie
Co oznaczają kolory nakrętek?
Źródło zdjęć: © Getty Images | Copyright Dazeley
29.07.2024 18:29, aktual.: 29.07.2024 20:27
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Przyczepione do butelek nakrętki to tylko jeden z wielu restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej dotyczących przechowywania napojów. Okazuje się, że w przypadku wód ich kolor również ma niemałe znaczenie. Dzięki nim wiadomo bowiem, jak została płyn został przetworzony.
Każdy z nas powinien pić minimum dwa litry płynów dziennie. Latem jeszcze chętniej wybieramy wodę, dzięki której w mig gasimy pragnienie. Nie każdy jednak wie, że kolor nakrętki znajdującej się na butelce może mieć znacznie większe znaczenie, niż na pierwszy rzut oka się wydaje.
Kolory nakrętek od wody mają znacznie
Na ryku znajdziemy wiele wód, które mogą różnić się nie tylko właściwościami, ale również smakiem. Często decydujemy się na zakup wody w butelkach, jednak nie wszyscy wiedzą, że kolory ich nakrętek to nie tylko wymysły producentów, ale również znak, który może zdradzać nam, w jakim sposób została ona przetworzona.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W białe nakrętki najczęściej wyposażone są butelki z wodą przetworzoną, do której uzdatnienia wykorzystano zaawansowane metody oczyszczania. Niebieskie znajdziemy w naturalnych wodach źródlanych.
Oprócz tego można również kupić butelki z zielonymi nakrętkami, w które najczęściej wyposażone są wody z dodatkiem aromatu. Z kolei wybierając opcję z czarną nakrętką, warto wiedzieć, znajduje się w niej woda alkaliczna wyróżniająca się wyższym pH i leczniczymi właściwościami.
Czytaj też: Pijesz przegotowaną wodę na czczo? Oto jak zareaguje ciało
Woda z kranu czy z butelki?
Warto wiedzieć, że w naszym kraju spółki wodociągowe odpowiadają za jakość wody, która płynie wyłącznie do zaworów głównych, które najczęściej znajdują się przed budynkami. To oznacza, że nim woda znajdzie ujście w naszych kranach, musi pokonać jeszcze kawałek drogi. Nie oznacza to jednak, że nie nadaje się do spożycia. Warto jednak zadbać o czystość rur znajdujących się w naszych domach.
Spółdzielnie wodociągowe nie bez powodu zachęcają mieszkańców do picia wody prosto z kranów. Spełnia ona bowiem bardzo rygorystyczne kryteria.
Wiele osób wciąż znacznie chętniej sięga po wodę z plastikowej butelki. Latem warto jednak szczególnie na nią uważać, bowiem pod wpływem wysokiej temperatury do płynu mogą przedostawać się szkodliwe substancje.
Warto jednak zaznaczyć, że bywają niebezpieczne wyłącznie w naprawdę ogromnych ilościach. Przyjmuje się, że trzeba by było wypić nawet kilkaset litrów tego typu wody dziennie, by stwarzała ona realne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Czytaj też: Pijesz wodę z kranu? Oto co musisz zrobić zaraz po powrocie z urlopu
Zapraszamy na grupę na Facebooku – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS