Muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej przez cały lipiec odpoczywali, na urlop wybrała się także część administracji, ale ci, którzy zostali, ciężko pracowali nad organizacją tegorocznego 6. Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Skrzypcowego oraz nad trwającym obecnie 28. Międzynarodowym Festiwalem Nova Muzyka i Architektura.
Tylko w lipcu w ramach festiwalu odbyło się aż pięć wydarzeń – a w sierpniu będzie ich jeszcze więcej! W minionych tygodniach odwiedzili nas artyści z Korei Południowej, Chin czy Hiszpanii. Występowali w amfiteatrze, na scenie nad Wisłą, a także w Ratuszu Staromiejskim i Piernikowym Miasteczku.
A co nas czeka w sierpniu?
1 sierpnia: sierpień rozpocznie się dwoma, jakże odmiennymi koncertami. O godz. 17:00 na Sali Prób odbędzie się koncert z okazji 80. rocznicy powstania warszawskiego. W programie koncertu „Armaty ukryte w kwiatach” m.in. utwory F. Chopina i S. Moniuszki, które wykonają Jan Cieplik i Wojciech Kowalski. O godz. 19:00 z kolei, na Sali Koncertowej, zaprezentuje się osiemdzięsięcioosobowa orkiestra dęta z Korei Południowej. W programie i utwory muzyki klasycznej (L. van Beethoven, J. S. Bach czy N. Paganini), i muzyki filmowej (m.in. melodie z filmu „Ostatni Mohikanin”), i tradycyjne koreańskie kompozycje. Zostało już niewiele wejściówek – można je odebrać przed koncertem.
3 sierpnia: w Kościele św. Szczepana o godz. 18:00 odbędzie się koncert o nietuzinkowym tytule „Barokowe prze(O)oboje”. Pierwsze skrzypce podczas tego wydarzenia zagra… obój (a na nim Mateusz Kubański), towarzyszyć mu będzie Raffa Quartet i klawesynista Marek Przywarty. W repertuarze barokowe dzieła J. S. Bacha czy A. Vivaldiego. To okazja nie tylko do tego, by posłuchać scen z Czterech Pór Roku, lecz także zobaczyć wnętrza ewangelickiej świątyni – założymy się, że dla niektórych melomanów może być to pierwsza wizyta w tym miejscu. Wstęp wolny (bez wejściówek).
4 sierpnia: “Ich czterech i saksofony” – taki tytuł również mógłby nosić sierpniowy koncert Nemesis Quartet. Każdy z muzyków zagra na innym saksofonie (sopranowym, altowym, tenorowym i barytonowym). Warto podkreślić, że członkiem grupy jest Łukasz Dyczko, zwycięzca 18. Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków. Nowy, folkowy projekt Nemesis Quartet eksploruje polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów. W programie koncertu „Saksofony z każdej strony” utwory W. Lutosławskiego, F. Chopina, Z. Noskowskiego, L. Różyckiego, K. Szymanowskiego i S. Laksa. Wśród nich polskie tańce narodowe, melodie ludowe, popularne pieśni, połączone w unikalne utwory, które wiele mówią o polskim dziedzictwie muzycznym i kulturowym. Start koncertu o godz. 17:00 w Dworze Artusa.
9 sierpnia: Toruńska Orkiestra Symfoniczna przygotowała też coś specjalnego dla miłośników musicali. 9 sierpnia Salę Koncertową na Jordankach wypełnią utwory z takich broadwayowskich hitów jak „Cabaret”, „Chicago”, „Koty”, „Skrzypek na dachu”, „Upiór w operze” czy „Moulin Rouge”. Zaśpiewają je soliści znani choćby z desek teatralnych czy programów typu talent show: Daniel Cebula-Orynicz, Wioleta Malchar-Orynicz oraz Weronika Skalska. Początek o godz. 19:00.
10 sierpnia: przeboje The Beatles w zupełnie innej, niecodziennej, a czasem nieoczekiwanej perspektywie, w jazzowej interpretacji pojawią się na koncercie 10 sierpnia o godz. 19:00 na Jordankach. – Z nami zabierzecie się w podróż prosto do Liverpoolu. Usłyszycie cały przekrój utworów skomponowanych przez członków tej legendarnej grupy: „Can’t Buy Me Love”, „Hey Jude”, „Get Back”, „Let It Be”, „Michelle”, „Yesterday”, „Come Together” i wiele innych znanych Wam przebojów – zachęcają członkowie zespołu Imienowski Jazz Set.
18 sierpnia: „Harry Potter”, „Władca Pierścieni”, „Gra o Tron” – symfonicznie? To możliwe! Zapraszamy na wyprawę do odległych światów, znanych z ekranów kin. W programie koncertu muzyki filmowej utwory z takich produkcji jak „Gladiator”, „Batman”, „Park Jurajski”, „Matrix”, „Szczęki” czy serii filmów o Harrym Potterze, a także melodie z gier komputerowych. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Krzysztof Dobosiewicz. Podróż po świecie muzyki filmowej zaczniemy o godz. 17:00.
31 sierpnia: festiwal zakończymy w iście szpiegowskim stylu – w Sali Koncertowej na Jordankach Kamil Franczak, Weronika Skalska oraz Małgorzata Janek w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykonają przeboje z filmów o Jamesie Bondzie. Ten koncert pobudzi Was bardziej niż martini „wstrząśnięte, nie mieszane”. Finał festiwalu o godz. 18:00.
Mecenas Główny: Gmina Miasta Toruń
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024
Partner Główny: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Mecenas Kultury – Główny Sponsor: PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.
Mecenas Strategiczny: Strabag Sp. z o.o.
Sponsor: Urbitor Spółka z o.o.
Partner technologiczny: Vobacom Sp. z o.o.
Patronaty medialne: TVP3 Bydgoszcz, TV Toruń, Nowości – Dziennik Toruński, Toruń Nasze Miasto, Radio PiK, POLMIC
Współpraca redakcyjna: RMF Classic
Organizator: Toruńska Orkiestra Symfoniczna
Do zobaczenia!
Tekst i zdj. TOS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS