A A+ A++

To pytanie często pojawia się wśród osób, które decydują się na wynajem mieszkania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych ustaleń między stronami umowy najmu. Jednak istnieją pewne ogólne zasady, które mogą pomóc w rozstrzygnięciu ewentualnych sporów.

Wynajem mieszkań w Polsce regulowany jest przez dwa akty prawne. Po pierwsze, Kodeks cywilny i po drugie ustawę z dn. 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

We wszystkich wymienionych wyżej przepisach zamieszczone są punkty, które dotyczą odpowiedzialności za zniszczenie, zużycie sprzętów czy awarie. Uregulowania te jednak są dalekie od precyzyjności, co niestety nie zawsze ułatwia rozwiązanie konfliktu.

Prawo rozróżnia awarie i zniszczenie sprzętu powstałe na skutek eksploatacji: za nie odpowiadać ma lokator. Za awarie i zniszczenia, które wynikają z poważniejszych błędów, zaniedbać czy stanu nieruchomości, odpowiada z kolei wynajmujący.
 

Przeczytaj również:  Umowa najmu mieszkania na co zwracać uwagę?

Zgodnie z kodeksem cywilnym, właściciel mieszkania jest zobowiązany do utrzymania go w stanie nadającym się do zamieszkania i zapewnienia najemcy spokojnego korzystania z niego. Oznacza to, że właściciel powinien pokrywać koszty naprawy wszelkich usterek technicznych lub uszkodzeń, które nie są wynikiem normalnego użytkowania mieszkania przez najemcę. Przykładowo, właściciel powinien naprawić lub wymienić zepsutą lodówkę, pralkę, piec, instalację elektryczną lub hydrauliczną, okna, drzwi czy ściany.

Z kolei najemca jest odpowiedzialny za utrzymanie mieszkania w należytym porządku i czystości oraz za naprawę lub pokrycie kosztów naprawy wszelkich szkód, które spowodował swoim działaniem lub zaniechaniem. Przykładowo, najemca powinien naprawić lub wymienić popsuty klucz, zamek, żarówkę, baterię w kranie, uchwyt w szafce czy plamę na dywanie.

Warto również znać ustawę o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 6b owej ustawy Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego. Najemca jest także obowiązany dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczone do wspólnego użytku, jak dźwigi osobowe, klatki schodowe, korytarze, pomieszczenia zsypów, inne pomieszczenia gospodarcze oraz otoczenie budynku.

Najemcę obciąża naprawa i konserwacja: podłóg, posadzek, wykładzin podłogowych oraz ściennych okładzin ceramicznych, szklanych i innych; okien i drzwi; wbudowanych mebli, łącznie z ich wymianą; trzonów kuchennych, kuchni i grzejników wody przepływowej (gazowych, elektrycznych i węglowych), podgrzewaczy wody, wanien, brodzików, mis klozetowych, zlewozmywaków i umywalek wraz z syfonami, baterii i zaworów czerpalnych oraz innych urządzeń sanitarnych, w które lokal jest wyposażony, łącznie z ich wymianą; osprzętu i zabezpieczeń instalacji elektrycznej, z wyłączeniem wymiany przewodów oraz osprzętu anteny zbiorczej; pieców węglowych i akumulacyjnych, łącznie z wymianą zużytych elementów; etażowego centralnego ogrzewania, a w przypadku gdy nie zostało ono zainstalowane na koszt wynajmującego, także jego wymiana; przewodów odpływowych urządzeń sanitarnych aż do pionów zbiorczych, w tym niezwłoczne usuwanie ich niedrożności; innych elementów wyposażenia lokalu i pomieszczeń przynależnych przez: malowanie lub tapetowanie oraz naprawę uszkodzeń tynków ścian i sufitów, malowanie drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.

Warto pamiętać, że zarówno właściciel jak i najemca mają obowiązek zgłaszać sobie nawzajem wszelkie usterki lub szkody w mieszkaniu jak najszybciej po ich stwierdzeniu. W przeciwnym razie mogą ponosić konsekwencje prawne lub finansowe.

Ponadto, zaleca się sporządzenie protokołu zdawczo-odbiorczego mieszkania przed rozpoczęciem i po zakończeniu najmu, w którym zostaną uwzględnione wszystkie istniejące usterki lub szkody oraz ich stan. Taki dokument może być pomocny w przypadku ewentualnego sporu między stronami.
 

Przeczytaj również:  Wszystko co trzeba wiedzieć o kaucji za wynajem mieszkania

Podsumowując, kwestia tego, co naprawia wynajmujący a co właściciel wynajmowanego mieszkania, nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników. Dlatego warto dokładnie zapoznać się z treścią umowy najmu i ustalić z drugą stroną wszelkie szczegóły dotyczące odpowiedzialności za naprawy. W razie wątpliwości można skorzystać z pomocy prawnika lub rzeczoznawcy.
 

Jeśli posiadacie mieszkania na wynajem możecie teraz, za darmo dodać swoje ogłoszenia o wynajmie mieszkań w portalu www.wynajmij24.pl Tu dodasz bezpłatnie nieograniczoną ilość Twoich ogłoszeń o wynajmie mieszkania.  

Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.
 

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

Jak to działa?

Rejestrujesz swoje konto w bardzo prosty sposób – podajesz swój adres e-mail oraz określasz hasło, i już masz zarejestrowane konto w serwisie wynajmij24.eu. Teraz masz do wyboru – albo wystawić ogłoszenie o wynajmie lub poszukiwać interesującej Ciebie opcji do wynajęcia. W ten sposób dotrzesz ze swoją ofertę do wszystkich użytkowników portalu oraz internautów w całej Polsce.

Szukając czegokolwiek do wynajęcia, masz wybór opcji w pogrupowanych kategoriach. Możesz wynająć daną rzecz poprzez opcję „wynajmij teraz” (określasz na ile dni chcesz wynająć), od razu ustalisz cenę najmu, a przy okazji poznasz lokalizację danej rzeczy na mapie oraz przeczytasz opinie innych o przedmiocie najmu. Sam również, po okresie najmu, możesz wystawić wynajmującemu swoją opinię.

Dodawanie darmowych ogłoszeń wynajmu w wynajmij24.pl

Jeśli chcesz coś wynająć – mieszkanie, lokal handlowy, biurowy, samochód, domek turystyczny czy nawet samochód zrobisz to bardzo prosto w kilku krokach. Po rejestracji konta dodajesz opis swojej oferty, wprowadzasz potrzebne parametry i zdjęcia, ustalasz cenę najmu i aktywujesz ofertę. I już – Twoje ogłoszenie jest dostępne dla poszukujących najmu w całej Polsce.

Dodawanie ofert jest całkowicie darmowe. Co więcej, swoją ofertę możesz również ciągle edytować – zmieniać opis, cenę czy dodawać kolejne zdjęcia.
 

Bezpieczeństwo wynajmu

Portal wynajmij24.pl oferuje również bezpieczeństwo zawieranych transakcji wynajmu różnych rzeczy. Pod każdą ofertę można bowiem dodać komentarz. Albo wystawić pozytywną opinię wynajmującemu lub przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami danego wynajmującego. Z portalem wynajmij24.pl nie wynajmujesz „kota w worku”.

Co można wynajmować przez wynajmij24.pl?

Dzięki platformie wynajmij24.pl możesz zamieścić ogłoszenie wynajmu praktycznie wszystkiego, co…do wynajęcia się tylko nadaje. Nigdy nie wiesz czego akurat szukają inne osoby. Sprawdź to na wynajmij24.pl!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMarta Zalewska (AI Teammate): „Eksperci są nieodzowni w pracy z AI”
Następny artykułCo znaleziono w jeziorze w Czechowicach? Akcja policji