A A+ A++

Firma Ericsson sprawdziła, czego oczekują konsumenci od technologii w ciągu najbliższej dekady. Większość spodziewa się, że technologia będzie ludziom pomagać oraz… będzie musiała się tłumaczyć.

irma przepytała 8 tys. osób aktywnie i świadomie korzystających z technologii. Zdecydowana większość spodziewa się, że technologia jeszcze mocniej wkroczy w nasze życie i będzie nam pomagać. Ankietowani spodziewają się, że inteligentne kombinezony pozwolą nam np. szybciej się poruszać, ale i pomogą osobom niepełnosprawnym. Upowszechnią się także inteligentne systemy, które bez naszego udziału zadbają o porządek w mieście oraz o zieleń, a także pozwolą oszczędzać prąd. Wszyscy zapytani chętnie zobaczyliby także zautomatyzowane systemy dbające o bezpieczeństwo lokalnych społeczności – np. informujące o obcych osobach czy podejrzanych zachowaniach. Szybki rozwój technologii takich jak 5G pozwoli zaś wcześniej przewidywać katastrofy naturalne.

Ankietowani spodziewają się, że obawy o zawodową przyszłość powinni mieć tacy twórcy, jak dziennikarze czy muzycy: trzy czwarte nie miałoby nic przeciwko słuchaniu koncertów w wykonaniu algorytmów zamiast żywych artystów.

Nowością w tegorocznym badaniu „Consumer Trends” jest oczekiwanie, że technologia będzie tłumaczyć swoje działania. Chodzi zarówno o sposoby podejmowania decyzji przez algorytmy, jak i wykorzystanie naszych danych przez technologicznych gigantów. Ankietowani spodziewają się, że na twórców urządzeń zostanie nałożony prawny obowiązek wyjaśniania swoich działań.

Możemy się także spodziewać łatwo dostępnej technologii zaprojektowanej nie po to, by pomagać, ale by szkodzić. Zautomatyzowanych ataków czy powszechnie dostępnego oprogramowania szpiegowskiego spodziewa się ponad 80 proc. konsumentów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzczep
Następny artykułSzkolni rodzice, na ulice!