Każdy podatnik ma obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT w określonym z góry terminie- najczęściej jest to koniec kwietnia. Najpopularniejszą deklaracją podatkową jest PIT 37, który składany jest w sytuacjach, gdy chcemy rozliczyć swoje jedyne źródło przychodów rocznych.
Reklama
1. Czym jest PIT 37?
2. Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?
3. Rozliczenie Pit-37 online: jak to zrobić?
4. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
W poniższym artykule przedstawiamy wszystkie niezbędne informacje, które mogą okazać się pomocne przy składaniu rocznej deklaracji PIT 37, ale nie tylko – mogą okazać się niezbędne również przy innych rozliczeniach.
Czym jest PIT 37?
PIT 37 jest rodzajem deklaracji podatkowej, która jest wypełniana przez podatników, by zeznać jaka była wysokość uzyskanego przez nich dochodu w poprzednim roku. Druk ten składany jest w urzędzie skarbowym, wynikającym z miejsca zamieszkania podatnika. Powinien być on złożony do końca kwietnia po roku podatkowym. Możemy wypełnić go samodzielnie lub też korzystając z dostępnych rozwiązań, takich jak programy do PIT, np. https://www.podatnik.info/program-do-pit.
Kto powinien wypełnić PIT 37 za rok 2020?
Za pomocą druku PIT-37 rozliczają się ci podatnicy, którzy deklarują otrzymywanie wynagrodzenia oraz zarobków rozliczanych za pośrednictwem płatników. Dotyczy on także osób, które uzyskały PIT-11 od innych podmiotów niebędących płatnikami, a wypłacały w 2020 roku wynagrodzenia tym właśnie podatnikom. Wypełniając PIT-37 należy wykazać kwoty znajdujące się na PIT-11, a także wskazać wszelkie przysługujące odliczenia oraz ulgi możliwe do uzyskania danym roku podatkowym. Formularz ten najczęściej jest stosowany w przypadku osób, których dochody wynikają ze stosunku pracy. Osoby, które otrzymują przychody z kilku źródeł, a także nie rozliczają się za pośrednictwem płatnika, najczęściej muszą złożyć PIT-36.
Formularz ten powinien być złożony przez osoby, które w poprzednim roku podatkowym uzyskały przychody z tytułu:
- wynagrodzeń za pracę,
- wynagrodzeń wynikających ze stosunku służbowego,
- praw autorskich oraz innych praw majątkowych,
- zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego,
- działalności wykonywanej osobiście,
- zasiłków i świadczeń przedemerytalnych, rent lub emerytur,
- stypendiów.
PIT-37 jest także deklaracją, za pomocą której rozliczane są wszelkie wynagrodzenia, które pochodzą od osób, które nie są płatnikami, lecz przekazały PIT-11. Dotyczy to m.in. zasiłków z tytułu umowy zlecenie wypłacanych przez zleceniobiorcę czy też przychodów z pracy przy zbiorach.
Nie dotyczy on podatników, którzy samodzielnie odprowadzają zaliczki na podatek dochodowy z posiadanych umów.
Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
Rozliczenie podatkowe nie należy do najłatwiejszych zadań i wielu osobom może przysporzyć nieco trudności. Z pomocą przychodzą udogodnienia, takie jak program komputerowy, dostępny na stronie https://www.podatnik.info/program-do-pit/pit-37. Dzięki niemu złożenie zeznania podatkowego może odbyć się szybko i sprawnie. Jedyne, co będzie nam potrzebne, to wszystkie otrzymane druki PIT-11. Ważne jest, by korzystać z aktualnych druków, przygotowanych na ten rok przez Ministerstwo Finansów.
PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?
Rozliczając się za rok 2020, PIT-37 powinien być złożony najpóźniej w dniu 30 kwietnia 2021 roku. Zeznania podatkowe można składać od 15 lutego 2021 roku. Te deklaracje, które do urzędu trafiły wcześniej, formalnie złożone zostały 15 lutego i od tego dnia uzależniony będzie termin zwrotu nadpłaconego podatku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS