A A+ A++


Zobacz wideo

– Wczoraj do późnego popołudnia byłem na łączach z Ministerstwem Zdrowia i otrzymałem deklarację, że w ciągu tygodnia przedstawią projekt nowych przepisów, które miałyby regulować kwestię odpłatności lub jej braku za eksperymenty – mówił w “Poranku Radia TOK FM” Michał Janczura, autor serialu “Eksperyment”. Jak tłumaczył, w zmianach zapowiadanych przez resort chodzić ma o zabezpieczenie pacjentów przed wyciąganiem od nich pieniędzy “w imię szeroko pojętego eksperymentowania i nauki”.

Serial “Eksperyment” to opowieść o biznesie, który wyrósł w Polsce na wierze w cudowne działanie komórek macierzystych. Wierze, którą karmi się pacjentów, nie przedstawiając wiarygodnych i potwierdzonych dowodów. O eksperymentach przeprowadzanych na szeroką skalę na pacjentach cierpiących na nieuleczalne, często śmiertelne choroby – za ich pieniądze.

W najnowszym, czwartym odcinku Michał Janczura odwiedza Olsztyn i przygląda się biznesowi, jaki wyrósł tam w związku z oferowaniem nieuleczalnie chorym pacjentom terapii eksperymentalnych opartych na komórkach macierzystych. Pojawia się tu postać prof. Wojciecha Maksymowicza, neurochirurga, który z czasem zaangażował się również w politykę. 

Trop wiódł do 2014 roku. Wtedy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, na którym pracuje prof. Maksymowicz, wszedł w biznes, jakim jest Instytut Terapii Komórkowych. Ale nie tylko on – wśród udziałowców znajdujemy Polski Bank Komórek Macierzystych, czyli potentata na rynku bankowania krwi pępowinowej i produkowania preparatów z komórek macierzystych. Firma zyskała siedzibę – jeden z budynków w kompleksie szpitala klinicznego WUM – i fundament, czyli oparcie w badaniach przeprowadzonych przez prof. Maksymowicza w jego klinice. Sęk w tym, że wyniki tych badań nie wydawały się tak jednoznacznie pozytywne…

Serial “Eksperyment”. Jak słuchać?

Pierwszego odcinka można posłuchać w aplikacji TOK FM, na kanale TOK FM Select na platformach podcastowych, a także tutaj:

Kolejnych odcinków mogą słuchać subskrybenci TOK FM Premium – znaleźć je można na stronie tokfm.pl/eksperyment. 

Serial przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, autor m.in. “Pieczy” czy “Folwarku”, któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O reżyserię oprawy dźwiękowej zadbał Bartosz Dąbrowski. Głosów lektorskich użyczają dziennikarze i dziennikarki TOK FM.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoszty energii dla tramwajów rosną. MPK Olsztyn będzie budować elektrownię
Następny artykułUkraina: Powstała aplikacja, która pomaga obronie powietrznej w namierzaniu dronów i rakiet wroga