A A+ A++

Z najnowszych badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że viralowe piosenki są pobierane w sposób, który blisko przypomina rozprzestrzenianie się wirusa. Co ciekawe, dane wykorzystywane przez naukowców zostały zgromadzone w czasach sprzed usług streamingowych z muzyką, kiedy to można było zaobserwować, jak chwytliwe nuty przeskakują z jednej osoby na drugą, w podobny sposób jak robi to patogen.

Badacze prześledzili piosenki pobrane na modele Nokia w latach 2007-2014 i zauważyli, że niektóre kawałki pasują idealnie do jednego epidemiologicznych modeli przedziałowych, wykorzystywanych do matematycznego modelowania chorób zakaźnych, a konkretniej modelu znanego jako SIR.

Susceptible-infectious-recovered, czyli SIR, to w naszym języku model obejmujący podatnych (S), zakażonych i zakaźnych (I) oraz usuniętych (R) – osoba podatna może zostać zakażona, a osoba zakażona w końcu zostanie usunięta w wyniku nabycia odporności albo śmierci.

– Popularne piosenki są często opisywane jako virale (z ang. wirusy – red.), jak gdyby mogły infekować ludzi, być może ta definicja jest bardziej adekwatna niż się nam początkowo wydawało. W gruncie rzeczy, szeregi czasowe pobrań dla wielu popularnych piosenek, jakie badaliśmy w tym badaniu, są bardzo podobne w swoim kształcie do szeregów czasowych chorób zakaźnych – tłumaczą autorzy badań. 

Model SIR został opracowany do lepszego zrozumienia mechanizmów stojących za przenoszeniem choroby, co znaczy, że potencjalnie możemy wykorzystać go do zbadania podobnych interakcji w zakresie popularnej muzyki. I choć może to brzmieć jak bardzo dziwny pomysł, to naukowcy są przekonani, że jest to właściwa analogia – na popularność piosenki z pewnością wpływa wiele czynników, ale coraz więcej badań wskazuje, że bardziej niż sama nuta liczy się tu struktura społeczności, do jakiej muzyka dociera.

W jednych z przeszłych badań puszczano różnym grupom całe playlisty i próbowano ocenić, która piosenka będzie najbardziej popularna, co było zadaniem praktycznie niewykonalnym. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę takie grupy odbiorców, jak nastolatkowie, gdzie duży wpływ na opinię słuchacza ma opinia jego grupy rówieśniczej. 

Mówiąc krótko, piosenka stanie się viralem tylko jest wystarczająco zakaźna i pojawi się w odpowiednich warunkach społecznych. Dla przykładu naukowcy podają, że chociaż muzyka pop uznawana jest za najbardziej popularną, to w niektórych krajach dużo szybciej popularność zdobywają i rozprzestrzeniają się piosenki innego gatunku, a … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemcy. SPD wygrała wybory do Bundestagu, CDU/ CSU na drugim miejscu
Następny artykułCzym powinien się wyróżniać ekspert kredytowy?