Płyty z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) oraz te z polistyrenu ekspandowanego (EPS) różnią się od siebie przede wszystkim technologią produkcji, właściwościami, zastosowaniem i ceną. Obydwa materiały służą do ocieplania domu. Podpowiadamy, w jakich przypadkach, jaki produkt będzie lepszym wyborem.
Styrodur i styropian — czym są? Jak powstają?
Płyta XPS, której nazwa handlowa to styrodur, produkowana jest ze spienionego polistyrenu ekstrudowanego. To tworzywo sztuczne zbudowane z niewielkich przylegających do siebie komórek. Jest ono wtłaczane do form o docelowych wymiarach płyt. Dzięki temu uzyskuje się materiał prawie całkiem jednorodny, bardzo gładki, lekki, nisko nasiąkliwy, twardy i wytrzymały. Jest on barwiony na różne kolory, a jego grubość to od 20 mm do 150 mm.
Najczęściej w sprzedaży można znaleźć płyty XPS o wykończeniu:
- szorstkim;
- waflowym;
- gładkim;
- szorstkim lub gładkim z rowkami.
Z kolei płytę EPS, zwaną styropianem, tworzy się ze spienionych granulek polistyrenu ekspandowanego, które następnie łączone są ze sobą w większe bloki. W ten sposób powstaje materiał bardziej porowaty od XPS. Ma on mniejszą izolacyjność cieplną i gorzej radzi sobie w środowisku wilgotnym. Najczęściej sprzedawane są płyty o rozmiarach 1000 × 500 mm. Jednak do ocieplania domów bardzo często wykorzystuje się te o wielkości 120-150 mm. Produkt tworzy się w dwóch wersjach wykończenia krawędzi:
- frezowanym (na zakładkę);
- gładkim.
Jak widać, sposób produkcji obu materiałów znacząco wpływa na ich właściwości.
Styrodur a styropian — najważniejsze właściwości
Jakie własności ma styrodur? Najistotniejsze to:
- zamkniętokomórkowa struktura, która nie przepuszcza powietrza;
- lepsze parametry termoizolacyjności niż w przypadku płyty EPS — bardzo dobrze chroni przed zimnym powietrzem. Współczynnik lambda wynosi od 0,029 do 0,034 W/mK;
- mała nasiąkliwość;
- większa grubość — jest bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia mechaniczne;
- wyższa cena.
Z kolei styropian cechuje się:
- luźniejszą strukturą — przepuszcza więcej powietrza;
- trochę gorszymi właściwościami termoizolacyjnymi — od 0,030 do 0,042 W/mK;
- mniejszą twardością — jest mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz bardziej podatny na ściskanie i zginanie;
- większą nasiąkliwością — można jednak wybrać płyty styropianowe hydrofobowe.
Czy wobec tych cech zawsze warto decydować się na płyty XPS?
Kiedy styrodur będzie lepszym wyborem?
Zarówno styropian, jak i styrodur można kłaść na fundamenty, podłogę, ściany i dachy obiektów. W przypadku fundamentów najlepiej sięgnąć po płytę XPS, zwłaszcza w wilgotnym środowisku. Do ocieplenia elewacji najczęściej wystarczy EPS. Chyba że na zewnątrz panują bardzo trudne warunki atmosferyczne. W przypadku dachu lepiej postawić na polistyren ekstrudowany, ponieważ ciepło ucieka ku górze. Zapewnia on też lepszą ochronę przed wilgocią.
Podsumowując, XPS ma lepsze właściwości, ale jest droższy. Stąd, jeśli nie masz do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi i dysponujesz ograniczonym budżetem, to dobrym wyborem może być płyta styropianowa. Ostateczna decyzja zależy do Twoich potrzeb i możliwości.
Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://styro24.pl/styrodur-xps-c-8/
/Artykuł sponsorowany/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS