Platforma inwestycyjna Saxo Bank podsumowała rok na polskim rynku i przy tej okazji podała, które akcje cieszyły się największą popularnością wśród mieszkańców naszego kraju, korzystających z jej usług.
Saxo Bank, międzynarodowy broker z duńską licencją bankową, w ciągu ostatnich 12 miesięcy osiągnął ponad dwukrotny wzrost liczby klientów w Polsce – poinformowała firma w komunikacie prasowym. Jak podano, w osiągnięciu takiego wyniku kluczowe znaczenie miała różnorodność produktów dostępnych na platformie inwestycyjnej Saxo.
Od początku 2024 roku Saxo Bank wprowadził wiele zmian w ofercie. W styczniu platforma obniżyła prowizje na polskie i amerykańskie akcje oraz produkty ETP, opcje i kontrakty terminowe. W maju broker udostępnił handel w wydłużonych godzinach na giełdach w USA. Jak podaje Saxo, już w miesiącu wprowadzenia tej usługi prawie 1 na 6 transakcji na platformie odbywała się w dodatkowych przedziałach czasu.
– Polska staje się coraz istotniejszym rynkiem dla Saxo Banku. Kontynuujemy tu swój rozwój od wielu lat, stawiając na stabilne fundamenty – dywersyfikację oferty w oparciu o różne klasy aktywów z wielu rynków oraz współpracę z różnymi podmiotami, zarówno klientami indywidualnymi jak i instytucjonalnymi – skomentował Marcin Ciechoński odpowiedzialny za ofertę Saxo w Polsce. – Znaczące zwiększenie liczby klientów korzystających z platformy pokazuje nam, że Polacy coraz śmielej inwestują za granicą. Dawanie im takiej możliwości to nasz główny cel, zgodny z filozofią firmy – dodał Marcin Ciechoński.
Jak inwestują Polacy?
W pierwszych sześciu miesiącach 2024 roku polscy inwestorzy korzystający z platformy Saxo stawiali przede wszystkim na długi termin i stawiali najchętniej na akcjach, które znajdują się w portfelach ponad połowy z nich.
Największą popularnością cieszyli się giganci technologiczni z USA, na czele z Nvidią. Za nią plasowały się notowania Intela, Apple, Microsoftu. W czołowej dziesiątce najpopularniejszych akcji w Polsce znalazły się też AMD, Tesla i Palantir. Wśród krajowych spółek inwestorzy z Polski sięgali najczęściej po akcje Orlenu.
Jak podaje Saxo Bank, już 1 na 5 polskich inwestorów korzystających z platformy lokuje środki w produktach ETP, m.in. w ETF-ach. Większość inwestorów koncentruje się na jednej lub dwóch klasach aktywów. Wśród produktów inwestycyjnych dla traderów największą popularnością cieszyły się CFD, po które sięgało 10% użytkowników oraz rynek forex (6%).
Pod względem geograficznym polscy klienci Saxo preferują rynek amerykański. Akcje lub ETF-y ze spółkami z USA ma w swoich portfelach aż 6 na 10 inwestorów i jest to najwyższy odsetek, jaki platforma odnotowała w ostatnich latach. Poza USA inwestorzy z Polski sięgają też chętnie po inwestycje związane z takimi państwami jak Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i Francja.
Do najpopularniejszych branż, w które inwestują polscy klienci Saxo, należą producenci oprogramowania oraz sektor chipów i półprzewodników. Zainteresowaniem cieszą się też firmy farmaceutyczne, produkcja przemysłowa i sektor wydobywczy.
Szanse i ryzyka w nadchodzących miesiącach
Dyrektor ds. strategii rynków akcji Saxo Banku, Peter Garnry, opisywał w swojej prognozie na III kwartał 2024 r., że europejski rynek akcji to w tej chwili perspektywiczny kierunek w przeciwieństwie do rynków wschodzących takich jak Chiny. Ostrzegał również przed przegrzaniem niektórych sektorów.
– Naszym zdaniem warto postawić na Europę, ponieważ uważamy, że europejskie akcje będą wyceniane wyżej w stosunku do innych rynków po obniżce stóp procentowych przez EBC w czerwcu i odbiciu wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Pozostajemy negatywnie nastawieni do rynków wschodzących, dopóki nie zobaczymy konkretnych dowodów na to, że Chiny przeprowadzają niezbędne reformy rynkowe, aby przywrócić zaufanie do swojego rynku akcji – skomentował Peter Garnry.
W swojej prognozie na III kwartał Peter Garnry podkreślił też, że pewne koszyki tematyczne akcji wykazują oznaki krótkoterminowej bańki, ponieważ w ciągu ostatniego roku wzrosły o ponad 50%, czyli dwukrotnie więcej niż MSCI World. Dotyczy to m.in. sztucznej inteligencji i półprzewodników. Ekspert dostrzega pozytywne perspektywy dla sektora energetycznego, opieki zdrowotnej, sektora finansów i technologii informatycznych, a negatywne dla przemysłu, dóbr konsumenckich, usług użyteczności publicznej i nieruchomości – czytamy w notatce prasowej Saxo Banku.
Saxo Bank to platforma inwestycyjna z duńską licencją bankową, której największym udziałowcem jest chiński koncern motoryzacyjny Zhejiang Geely Holding Group, posiadający 49,88% akcji firmy. 28,9% udziałów w spółce należy do jej dyrektora generalnego i założyciela Kima Fournaisa. 19,8% akcji Saxo kupił w maju fiński ubezpieczyciel Mandatum.
Saxo/ MM
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS