A A+ A++

Każdy odwiedzający Kalwarię Wejherowską może od teraz przy pomocy telefonu obejrzeć wnętrza kapliczek, które na co dzień są zamknięte dla zwiedzających. Na tablicach z opisem znajdujących się przy każdym z obiektów został umieszczony kod QR, czyli kod kreskowy pozwalający przejść do strony internetowej, na której odbyć możemy taki wirtualny spacer.

To taki prezent na 380-lecie Wejherowa. Przychodząc tu do tej pory nie można było zajrzeć do środka i zobaczyć, jak kapliczki wyglądają w środku. Mieszkaniec naszego miasta, ale także Stanów Zjednoczonych czy Australii czy jeszcze innych zakątków świata, kiedy będzie miał tylko dostęp do Wifi i odpowiedni sprzęt, wystarczy telefon komórkowy, może odbyć taki wirtualny spacer po Kalwarii Wejherowskiej – mówi wiceprezydent Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz.

Możemy zajrzeć do wnętrz 26. zabytkowych kaplic oraz dwóch najstarszych świątyń w mieście –  Kościoła św. Anny i Kościoła św. Trójcy. Wejherowo dołączyło do tych miast, które potrafią zareklamować swoje zabytki. Turystyka na Kalwarii ma teraz kolejny wymiar, poza duchowym otrzymuje wirtualny – dodaje Paweł Formela z Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych.

Sylwia Kwiatkowska-Łaźniak w rozmowie z Arkadiuszem Kraszkiewiczem, wiceprezydentem Wejherowa oraz Jarosławem Jędrzejewskim i Pawłem Formelą z Wejherowskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych:

Kalwarię Wejherowską zwiedzić można także sprzed komputera z dowolnego miejsca na świecie. Wirtualny spacer dostępny jest w języku polskim i angielskim. Przygotowano obraz 360 stopni, możemy więc obejrzeć całe wnętrza kaplic, do tego jest komentarz lektorski zawierający ciekawostki o każdym z obiektów.

Historia Kalwarii Wejherowskiej

Kalwaria w Wejherowie zwana również Kaszubską Jerozolimą to trzecie po Zebrzydowskiej i Pakoskiej najstarsze sanktuarium Męki Pańskiej w Polsce i jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych Pomorza. Kalwaria to 26 kaplic zlokalizowanych na wzgórzach morenowych o biblijnych nazwach: Góra Oliwna, Syjon, Golgota. Cały szlak kalwaryjski liczy 4,6 km długości i przejście go w całości zajmuje około dwie godziny.

Inicjatorem i głównym fundatorem Kalwarii, której budowa rozpoczęła się w 1649 r., był wojewoda malborski – Jakub Wejher. Poszczególne kaplice finansowali członkowie rodziny Wejhera, jego przyjaciele, współpracownicy i dworzanie. 

Większość kaplic została znacznie zniszczona podczas II wojny, prowizorycznie odbudowane zachowały się w różnym stanie technicznym. W latach 2006-2008 Kalwaria została poddana kompleksowej renowacji w ramach projektu “Zachowanie i udostępnienie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie”, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTak wyglądają dziś tory do Górki Narodowej. Zostały ostatnie miesiące [ZDJĘCIA]
Następny artykułУ Кремлі відреагували на слова Зеленського про готовність України приєднатись до НАТО