A A+ A++

Co jest cechą wspólną wszystkich ofert banków? Każda jest tą jedyną, z której trzeba skorzystać. W praktyce niuanse, które je różnią, mają duży wpływ na finanse firmy. Rozczarowania wyborem niekorzystnej umowy można jednak uniknąć. Sposobem na to jest poznanie ich kilku najważniejszych cech i dowiedzenie się o tym jeszcze przed podpisaniem umowy.

Jak rozumieć bonusy i upusty dla przedsiębiorców?

Przedsiębiorcy – podobnie jak klienci indywidualni – mają możliwość przebierania w ofertach, spośród których każda jest najtańsza, najkorzystniejsza i najlepsza. W rzeczywistości jednak dodatkowe gratyfikacje i obniżki opłat za prowadzenie rachunku wiążą się z wieloma wymogami. Spełnienie ich wszystkich rzadko kiedy jest możliwe, a co za tym idzie, należy je dokładnie sprawdzić. By mieć pewność, że faktycznie dokonało się optymalnego wyboru, warto skorzystać z internetowej porównywarki kont firmowych Zgarnijpremie.pl. Na tle innych tego typu agregatorów wyróżnia się prostym interfejsem, pozwalającym na łatwą weryfikację szczegółów ofert.

Przykładem pokazującym, jak należy rozumieć bonusy i upusty dla przedsiębiorców, są warunki darmowego korzystania z bankomatów. Na stronie internetowej Zgarnijpremie.pl użytkownik może dowiedzieć się, że reklamowany brak opłat w rzeczywistości często dotyczy ograniczonej liczby transakcji np. trzech w miesiącu. Po wyczerpaniu limitu każda obciążona jest kilkuzłotową prowizją. Bardzo często ta sama zasada dotyczy bezpłatnego prowadzenia rachunku. By nie był on obciążony dodatkowymi kosztami, przedsiębiorca na ogół jest zobowiązany do wykonania określonych operacji finansowych takich jak przelewy do ZUS-u lub urzędu skarbowego. Oprócz (albo zamiast) tego bank może ustalić również kolejne warunki, np. zrobienie kilku transakcji z przewalutowaniem lub utrzymywania comiesięcznych wpływów na określonym poziomie.

Co ważne, wymogi dotyczące obniżek i gratyfikacji finansowych nie zawsze wiążą się ze spełnieniem ich wszystkich. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku wypłat z bankomatów. Inne obwarowania zapewniają przynajmniej część zysków obiecanych w ofercie. Dla przykładu zwrot w kwocie 2000 zł może być podzielony na pomniejsze sumy zależne od spełnienia poszczególnych warunków oferty. Dzięki temu przedsiębiorca, który zleci odpowiednią ilość przelewów, ale nie do wszystkich wymienionych w umowie instytucji, ma szansę odzyskać pewien procent tej sumy. Na Zgarnijpremie.pl te i inne koszty da się łatwo sprawdzić, klikając ikonę 🛈 znajdującą się obok każdego z warunków oferty. Zamiast tego, można wybrać opcję „Sprawdź szczegóły”, by uzyskać dostęp do nich wszystkich naraz.

Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę przedsiębiorca?

Podstawowe warunki ofert kont firmowych są wspólne dla wszystkich banków, ale nawet najlepsze nie decydują o komforcie zarządzania finansami. Oprócz nich przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na potrzeby specyficzne dla jego działalności. Często to one, a nie atrakcyjne bonusy i rabaty decydują o tym, czy korzystanie z rachunku będzie wygodne oraz opłacalne.

Dostęp do lokalnych oddziałów banku

Jedną z takich kwestii jest dostęp do placówek terenowych, co ma znaczenie dla osób prowadzących biznes w małej miejscowości. Niektóre instytucje mają swoje oddziały tylko w większych miastach, a co gorsza, nawet w nich bywa ich niewiele. Osoby planujące wizyty w oddziale powinny więc zwrócić większą uwagę na ich lokalizację niż na opłaty za rachunek, które zwykle nie są duże. Dodatkowo warto dowiedzieć się, czy w danej siedzibie można realizować transakcje gotówkowe. Obecnie coraz więcej banków rezygnuje z oferowania tej usługi.

Liczba i lokalizacja bankomatów

Kolejnym czynnikiem, który może zdecydować o wyborze danego banku, są bankomaty. Należy pamiętać, że część z nich nie ma własnych urządzeń, a inne znajdują się jedynie w swoich placówkach. W takiej sytuacji na znaczeniu zyskają prowizje za korzystanie z maszyn konkurencji.

Choć nie są one wysokie, przedsiębiorcy planujący wypłaty gotówki mogą ich uniknąć, podpisując umowę z jednym z kilku banków będących właścicielami bankomatów lub współpracujących z instytucjami oferującymi darmowe wybieranie pieniędzy od operatorów płatności. Przykładami są m.in. Euronet i Planet Cash. Dzięki temu można zaoszczędzić nie tylko czas na dojazdy, ale i pieniądze potrzebne na paliwo, podobnie jak przy wyborze placówki z dużą liczbą lokalnych filii.

Funkcjonalność bankowości elektronicznej

Wizyty w siedzibach banku i operowanie gotówką obecnie w znacznej mierze (a czasem niemal w całości) da się zastąpić aplikacją mobilną i serwisem dostępnym z poziomu strony internetowej. Przed założeniem konta warto więc sprawdzić oferowany zakres usług w bankowości elektronicznej. Jeszcze nie wszędzie można płacić BLIKIEM i zarządzać online produktami finansowymi, w tym np. składać wnioski o leasing lub kredyt.

Co więcej, zaleca się zwrócić uwagę na to, w jakich bankach rachunki mają kontrahenci. Niestety, zdarza się, że dana placówka nie umożliwia wykonywania szybkich przelewów do innego banku ze względu na brak umowy między nimi. Dla osób, dla których termin rozliczania z klientem czy też partnerem biznesowym ma być jak najkrótszy, brak usługi Express Elixir będzie utrapieniem.

Opłaty za przewalutowania i konta walutowe

Darmowe transakcje w złotówkach wystarczą przedsiębiorcom, których pracownicy, kontrahenci i dostawcy rozliczają się wyłącznie w rodzimej walucie. Tymczasem osoby prowadzące firmy sięgające poza granice kraju narażone są na wahania kursów walut, które bywają niekorzystne i przyczyniają się do zwiększenia kosztów działalności. Na tę niedogodność nie ma rozwiązania, ale ewentualne straty można ograniczyć, wybierając konto o jak najniższej prowizji za przewalutowanie.

Jeszcze lepszym sposobem na uniknięcie dotkliwych strat jest założenie konta walutowego. Wśród propozycji banków są zarówno rachunki dla najpopularniejszych z nich, czyli dolara amerykańskiego, funta brytyjskiego, franka szwajcarskiego, jak i euro. Niekiedy oferują one również prowadzenie większej liczby kont w dowolnej walucie, co będzie ważne dla przedsiębiorców płacących partnerom biznesowym np. w koronie czeskiej.

Źródło informacji: Zgarnijpremie.pl
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWniosek o rozbiórkę pawilonu usługowego
Następny artykułRDE DREAM 2 Kraków