A A+ A++

Spis powszechny potrwa do 30 września. Można spisać przez internet przez stronę spis.gov.pl lub dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia tego roku. Odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo, na terenie Polski. Jest obowiązkowy. Potrwa do końca września.

Jak wyjaśnia GUS, spisowi podlegają “osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski oraz osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania”. Podlegają mu także “mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami”.

Spis jest realizowany następującymi metodami: obowiązkowo, czyli właśnie metodą samospisu internetowego (CAWI) oraz uzupełniająco metodą wywiadu telefonicznego (CATI) oraz metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

SPIS POWSZECHNY. TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY

Jakich pytań można się spodziewać?

Zakres informacji zbieranych w spisie to m.in. charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, czy zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego. Dokładna lista pytań dostępna jest w zakładce na stronie spis.gov.pl.

Przykładowe pytania w spisie: Dane osoby, miejsce zamieszkania, osoby przebywające za granicą, czy relacje rodzinne.

Trzeba pamiętać, że formularz spisowy jest dostępny w internecie 14 dni od pierwszego logowania. Co, jeśli nie zdążymy w tym czasie się spisać?

Nie będziemy już mogli dodawać do niego żadnych nowych danych. To jednak nie przekreśla naszego udziału w spisie. Niedokończony formularz trafia do rachmistrza,, który skontaktuje się z nami, żeby uzupełnić brakujące informacje.

Co w przypadku małżeństw? Czy każdy ze współmałżonków musi uzupełniać formularz spisowy? Odpowiedź brzmi nie. Osoby dzielące to samo gospodarstwo domowe, czyli nie tylko współmałżonkowie, ale też dzieci, rodzice czy np. teściowie – wszyscy mogą spisać się w ramach jednej sesji, jednego formularza. Ważne, by wypełniająca go osoba była pełnoletnia i znała PESEL swoich bliskich.

Co jeżeli się nie spiszemy?

Warto pamiętać, że odmowa wzięcia udziału w spisie powszechnym wiąże się z karą w wysokości do 5 tys. złotych. Za podanie nieprawdziwych informacji grozi kara do dwóch lat więzienia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSystem, który uratował Lewisa Hamiltona
Następny artykułRekord przejścia trasy BTR25 w rękach nakielskich Strzelców