Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Trwają intensywne prace na wodzie i w otoczeniu Zbiornika OWR Sosina. Projekt wart ponad 30 mln zł., na który pozyskanych zostało ponad 20 mln zł. dofinansowania unijnego jest realizowany zgodnie z założonym harmonogramem, tak by już od przyszłego roku mieszkańcy mogli korzystać z pełni dostępnego obiektu, zaplecza i kąpać się w czystej wodzie Sosiny.
[embedded content]
Projekt pn.: „Przywrócenie wartości przyrodniczych i użytkowych poprzez rekultywację miejskiego akwenu Sosina w Jaworznie – ETAP I i część ETAPU II w zakresie budowy wybranych obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych” realizowany jest w ramach umowy zawartej pomiędzy Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Gminą. Obecnie trwają prace związane z usuwaniem osadu dennego z dna zbiornika, powstawaniem zielonych stref do parkowania, nowej plaży, przepompowanie/napowietrzanie wody w zbiorniku wodą z kanału centralnego, wykonania pełnej kanalizacji sanitarnej, nasadzenia nowych kompleksów roślinności, wykonania nowych pomostów z odtworzeniem szuwarowisk. Roślinność zostanie uporządkowana, a na terenie ośrodka działać będą punkty gastronomiczne. Więcej będzie też miejsc postojowych.
To tylko wyliczenie najważniejszych działań w ramach tego ambitnego przedsięwzięcia uzgodnionego z naukowcami, którzy kilka lat temu zdiagnozowali najważniejsze problemy środowiskowe.
Jak możemy przeczytać w archiwalnych materiałach z 2015 roku:
„Do najważniejszych działań, które należy przeprowadzić przed przystąpieniem do projektu zagospodarowania terenu jest odpowiednie rozpoznanie problemów występujących w ekosystemie tego zbiornika i jego otoczeniu. Pozwoli to na obniżenie kosztów prowadzonych prac rekultywacyjnych oraz wyeliminuje możliwość popełnienia błędów na etapie projektowania.
– Podpisana w 2014 r. umowa o współpracy z Uniwersytetem Ślaskim pozwoliła na skorzystanie z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy z podobnym problemem zmagali się na zbiorniku Goczałkowickim. W ramach waloryzacji stanu ekologicznego zbiornika Sosina naukowcy dokonają m.in. oceny czynników sprawczych, oceny presji środowiskowych, oceny stanu środowiska – tłumaczy Marcin Tosza z Wydziału Inwestycji Miejskich. – Opracowane zostaną zalecenia do poprawy stanu środowiska zbiornika z uwzględnieniem funkcji rekreacyjnych m.in. poprzez wskazanie adekwatnych dla aktualnych funkcji zbiornika metod jego biologicznego oczyszczania ograniczających zakwity sinic, opracowanie wytycznych do rekultywacji zbiornika oraz wskazanie uwarunkowań zagospodarowania otoczenia zbiornika.
Równocześnie z badaniami prowadzone będą prace projektowe nad nowym wyglądem zalewu, potrwają od maja do listopada bieżącego roku.”
[embedded content]
Jak wiemy, po kompleksowym przygotowaniu środowiskowym, inwestycyjnym i zdobyciu dofinansowania – prace ruszyły w 2018 roku.
Dlaczego wydobywany jest osad denny ze zbiornika?
Ten materiał organiczny, został świadomie wykorzystany do wypełnienia niecek na wyspie. Był to proces krótkotrwały, dopuszczony przez zewnętrznych ekspertów, którzy opracowywali studium wykonalności. Osad jest bezpieczny dla środowiska i mógłby zostać wykorzystany na terenie całej budowy – gdyby to było koniecznie, np. też do wypełniania gruntu. Obecnie materiał schnie w biotubach, następnie (już wysuszony) zostanie całkowicie zutylizowany.
Czy wyspa to „rezerwat”?
To miejska legenda. WYSPA NIGDY NIE BYŁA CHRONIONYM REZERWATEM PRZYRODY. Przedmiotowe prace służą jej rekultywacji. Na Sosinie i w jej otoczeniu dzieje się dużo, a prace wykonywane są zgodnie z harmonogramem i pod nadzorem Wydziału Inwestycji Miejskich.
Jednak prawdziwie rekreacyjnie odmienionym obliczem Sosiny będziemy mogli cieszyć się dopiero od PRZYSZŁEGO ROKU. Teraz jest to plac budowy, na którym obowiązują zakazy przebywania!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS