Niemal co drugi badany Polak (49 proc.) odczuwa satysfakcję z tego, jak poradził sobie z finansami w minionym roku. Zawiedzionych jest 35 proc. ankietowanych, a 16 proc. odpowiadających nie umiało udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wskazują autorzy badania Quality Watch na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor,
Przyczyną finansowej satysfakcji rodaków nie było głównie„zatrudnienie i lepsze wynagrodzenie”, a oszczędzanie, wyjaśnia prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak.
Po oszczędnościach, na kolejnym miejscu powodów do zadowolenia z finansów w minionym roku znalazł się brak zaskakujących wydatków – wskazało go 47 proc. badanych, a następnie brak konieczności „zaciągania kredytu, pożyczki”– 37 proc.
Co czwarty ankietowany cieszył się w 2019 r. z wyższych zarobków czy premii, a 15 proc. badanych ze zmiany pracy. Na pozytywny wpływ programów socjalnych wskazało natomiast 16 proc. Polaków. W ubiegłym roku, jak przypomnieli eksperci BIG InfoMonitor, po raz pierwszy wypłacono 13. emeryturę, od połowy roku rozszerzono program 500 plus na pierwsze dziecko, a od sierpnia osoby do 26. roku życia zostały zwolnione z podatku dochodowego. „Zapewne dlatego wśród zadowolonych z finansów częściej są rodzice niż osoby nieposiadające dzieci, ale mimo podatkowej ulgi najmniej jest ich jednak wśród najmłodszych badanych” – stwierdzili autorzy badania.
Polacy a finanse osobiste. Jak gospodarują pieniędzmi mieszkańcy poszczególnych regionów Polski?
Najwięcej zadowolonych z tego jak potoczyły się finansowe sprawy w 2019 r. było wśród mieszkańców Podlasia (63 proc.). Następnie na Lubelszczyźnie oraz w Małopolsce i na Pomorzu Zachodnim – gdzie mieszka po 55-56 proc. usatysfakcjonowanych sytuacją finansową w minionym roku.
Regionem malkontentów okazało się natomiast województwo kujawsko-pomorskie, w którym jako jedynym w kraju, przeważają osoby przekonane, że z pieniędzmi nie poszło im dobrze (41 proc. jego mieszkańców stwierdziło, że jest niezadowolonych z finansów w 2019 r., a 36 proc. ocenia sytuację finansową pozytywnie). Przy średniej dla Polski u … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS