A A+ A++

Przez ostatnie tygodnie prosiliśmy naszych czytelników najpierw o propozycje najważniejszych wyzwań dla miasta i regionu, a później o wskazanie spośród nich tych, które będą najważniejsze. Chodziło o perspektywę kolejnych 20 lat.

Z nadesłanych propozycji ułożyliśmy listę wyzwań, na które można było głosować. Dziś już znamy wyniki naszego plebiscytu. Prezentujemy po siedem najważniejszych wyzwań dla Rzeszowa i Podkarpacia, które sami wybraliście.

  1. Po pierwsze Wisłok – 25 proc. głosów
    Na pierwszym miejscu spraw najważniejszych dla Rzeszowa, ze wskazaniem 25 proc. głosów, znalazło się zagospodarowanie brzegów Wisłoka dla sportu i rekreacji. Być może to kwestia pory roku, być może znużenia zamknięciem z powodu trwającego od miesięcy lockdownu. Tęsknimy za świeżym powietrzem i miejscem, gdzie możemy się spotykać z innymi, uprawiać sport, grillować, doglądać dzieci bawiących się na placach zabaw, pić kawę, patrząc na wodę, biegać i spacerować. Rzeszów ma na to idealne miejsce – to brzegi Wisłoka, z których spora część jest do tego już dobrze przygotowana. Ale mieszkańców przybywa, a wraz z nimi potrzeb, by takich dobrze zorganizowanych terenów nad rzeką było więcej i więcej. Bo już teraz w słoneczne wolne dni trudno się nam tam wszystkim zmieścić. Problemem są potężne inwestycje, które powstają nad Wisłokiem. Przez nie na zawsze tracimy miejsca, które są naturalnie predestynowane, by służyć wypoczynkowi. Mieszkańcy Rzeszowa chcą, żeby takie miejsca chronić przed zabudową, mają swój rzeszowski Central Park i głosując w naszym plebiscycie, wyraźnie dali do zrozumienia, że władze miasta mają go chronić.
  2. Uporządkowanie przestrzeni – 19 proc. głosów
    Zaraz za zagospodarowaniem brzegów Wisłoka jest temat, który najgłośniej wybrzmiewa podczas trwającej kampanii wyborczej. To kwestia chaosu architektonicznego w przestrzeni miejskiej. Potrzebę rozwiązania tego problemu wskazało 19 proc. głosujących. W tej sprawie został skierowany wniosek do prokuratury, o tym podczas każdej z debat dyskutują kandydaci na prezydenta Rzeszowa. Chodzi o brak miejscowych planów zagospodarowania dla wielu terenów w mieście, wydawanie pozwoleń na budowę na podstawie tzw. wuzetek, a w konsekwencji o budowanie wysokich budynków w bezpośrednim sąsiedztwie domów jednorodzinnych, bez solidnych dróg dojazdowych, wieżowców na terenach zalewowych i zielonych, które mogłyby służyć wszystkim, a nie tylko wybranym, których stać na kupno mieszkań. Nie tylko dla kandydatów na urząd prezydenta to ważna kwestia, ale także dla mieszkańców, co pokazały wyniki naszego plebiscytu. Wprawdzie smutna konstatacja jest taka, że w Rzeszowie niewiele już zostało terenów pod inwestycje, które jeszcze można ochronić przed chaotyczną zabudową. Ale są jeszcze tereny przyłączone, nie do końca zurbanizowane. Może chociaż je uda się zaplanować tak, by wygodnie i przyjemnie się tam mieszkało.
  3. Obwodnica południowa – 15 proc. głosów 
    Zaraz za problemami związanymi z zagospodarowaniem terenu w miejskiej części plebiscytu pojawia się temat infrastrukturalny. To obwodnica południowa miasta (15 proc. głosów). W sprawie jej budowy było wiele protestów mieszkańców i ekologów. Koniec końców rzeszowianie na nią czekają, widzą potrzebę jej powstania i odciążenia ruchu na głównych ulicach miasta. Z powodu pandemii problemy korków nieco przygasły, ale kiedy już w końcu lockdown minie i wszyscy wrócimy do normalnej aktywności, zapewne wybuchną ze spotęgowaną siłą. Wszak mieszkańców Rzeszowowi ciągle przybywa, stale oddawane są nowe bloki, powstają nowe osiedla.
  4. Lotnisko dla miasta – 10 proc. głosów
    Na wysokim, czwartym miejscu w plebiscycie spraw ważnych dla miasta znalazło się przyłączenie Jasionki i lotniska (10 proc. głosów). Rzeszów w ostatnich latach systematycznie się powiększał, głównie o tereny, na których powstawały inwestycje mieszkaniowe. Teraz, co oczywiste dla coraz większej grupy mieszkańców, czas na przyłączenia ważnych terenów o znaczeniu strategicznym dla miasta. A takim terenem bez wątpienia jest regionalne lotnisko.
  5. Czyste powietrze
    Dla rzeszowian ważne są także kwestie ekologiczne, zwłaszcza te, które dotyczą jakości powietrza. Oczekują wsparcia finansowego na wymianę pieców, które bardzo dotkliwie zanieczyszczają powietrze na rzeszowskich osiedlach, zwłaszcza domów jednorodzinnych.
  6. Rekreacja dla rodzin
    Wśród najważniejszych spraw dla mieszkańców Rzeszowa znalazła się także atrakcyjna rekreacja dla całych rodzin. Nie dziwne, bo Rzeszów to młode miasto, w którym rodzin z dziećmi jest wiele i potrzeba atrakcyjnych możliwości spędzania wspólnie czasu. Aquapark, minizoo, motylarnia, lodowisko, stok narciarski, ogród botaniczny i wodny park – mówi się o tym od lat, a choć inne inwestycje udaje się realizować, to tych ciągle nie. Tymczasem okazuje się, że są one bardzo ważne dla mieszkańców, a także pomogą przyciągnąć do miasta turystów.
  7. Miasto ma być dla rowerów
    Siódme miejsce w plebiscycie zajęła budowa nowych ścieżek rowerowych i połączenie ich w spójną sieć. Mieszkańcy coraz chętniej korzystają z rowerów, nie tylko w czasie wolnym, ale także przesiadają się z autobusów czy aut, by właśnie rowerem pojechać do pracy czy na zakupy. Tymczasem nie z każdego osiedla mieszkaniowego do centrum wiodą wygodne ścieżki, nie wszędzie da się dojechać rowerem, omijając ruch samochodowy. Często ścieżki rowerowe urywają się i nie wiadomo, co ma począć rowerzysta. Ci natomiast, którzy roweru używają głównie w celach sportowych i rekreacyjnych, na pewno marzą o ścieżkach niekolidujących z ruchem pieszych i samochodów, wiodących przez zielone tereny. Czy to możliwe do spełnienia? Rzeszów ma rzekę, której brzegi na niektórych odcinkach pozostają dzikie. Ciągle jeszcze można je zarezerwować pod rekreację. Wskazania naszych czytelników są doskonałą wskazówką dla kandydatów ubiegających się urząd prezydenta miasta.

Podkarpacie. Najważniejsze wyzwania dla regionu

Najważniejsze wyzwanie dla regionu? Według czytelników „Gazety Wyborczej” to Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna, jako lek na komunikację. Po tym, jak do wsi i mniejszych miasteczek przestały dojeżdżać autobusy komunikacji publicznej, wielu mieszkańców dotkliwie zaczęło odczuwać skutki wykluczenia komunikacyjnego. Brak możliwości dojechania do szkoły, na uczelnię, do lekarza czy choćby urzędu gminy. Ten problem w dużej mierze ma szansę rozwiązać Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna. Połączy ona mniejsze wsie i miasteczka z Rzeszowem, a także ułatwi komunikację między mniejszymi miejscowościami. Ważnym bonusem tego projektu jest linia łącząca lotnisko w Jasionce z Rzeszowem. PKA to więc nie tylko walka z wykluczeniem komunikacyjnym części mieszkańców regionu, ale korzyść dla nas wszystkich: mniejszy ruch prywatnych samochodów, dogodny dojazd na lotnisko, parkingi park and ride czy bilet zintegrowany.

Nie ma się co dziwić, że właśnie ten projekt został uznany za kluczowy na najbliższe 20 lat dla regionu. Zagłosowało na niego 23 proc. uczestników plebiscytu.

W tej części plebiscytu głosy naszych czytelników rozkładały się bardziej równomiernie, nie było tak zdecydowanych faworytów jak w części rzeszowskiej.

Dobra służba zdrowia

Na drugim miejscu znalazła się służba zdrowia na wysokim poziomie z 13 proc. głosów czytelników. Służba zdrowia z powodu pandemii jest i będzie jednym z najważniejszych tematów na najbliższe lata. Region czeka na szpital uniwersytecki, który będzie rozwijał podkarpacką medycynę, kształcił w nowoczesnych warunkach nowych lekarzy i rozwijał nowoczesne technologie medyczne. Ale niezbędne są też inwestycje w wojewódzkie i powiatowe szpitale, by dostęp do opieki medycznej mieli wszyscy mieszkańcy, bez względu na adres zameldowania.

Stref wolnych od LGBT nie chcemy

Trzecie miejsce to wyzwanie pod hasłem: „Wolni od «stref wolnych od LGBT»”. Nie tylko infrastruktura jest ważna, ale także to, czy czujemy się u siebie, mieszkając na Podkarpaciu, i to, jak postrzegają nas inni. Tymczasem wizerunek regionu mocno ucierpiał z powodu uchwał przyjmowanych przez samorządy o „strefach wolnych od LGBT”. Region uchodzący za przyjazny, rodzinny i tradycyjny jednym ruchem wpadł do kategorii zaściankowych, ksenofobicznych i nietolerancyjnych. Im szybciej odbudujemy wizerunek Podkarpacia, tym lepiej. Dobrze, gdyby ten przekaz jak najszybciej dotarł do radnych – wojewódzkich, powiatowych, miejskich i gminnych, którzy o tym decydują. To wyzwanie wskazało 11 proc. głosujących.

Ważny “Łukasiewicz”

Na czwartym miejscu jest Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, magnes na turystów z odrobinę tylko niższym poparciem głosujących – 10 proc. Powstaje on w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska w Jasionce i Centrum Wystawienniczo-Kongresowego. To instytucja, która ma popularyzować naukę, zaciekawiać i zarażać pasją przede wszystkim do nauk przyrodniczych, uczyć przez zabawę i doświadczanie. Mieszkańcy całego regionu nie mogą się jej już doczekać.

Precz z “kopciuchami”

Także w plebiscycie regionalnym temat ekologii i czystego powietrza znalazł się na wysokim miejscu. Wyzwanie pod hasłem: „Koniec z kopciuchami, uświadamiać, pomagać, dotować” uzyskało taką samą liczbę głosów jak „Łukasiewicz” i znalazło się na czwartym miejscu. Bez wątpienia: Podkarpacie, które ma aspiracje do bycia regionem turystycznym, musi lepiej zadbać o jakość powietrza. Lokalne przepisy antysmogowe i programy ułatwiające wymianę starych pieców na nowe to priorytet.

Ekspresowo do Warszawy

Piąte miejsce to droga ekspresowa S19, dzięki której szybciej dojedziemy do Warszawy. S19 jest dziś – jak kiedyś autostrada A4 – najważniejszą inwestycją drogową regionu. Wiele jej odcinków już powstało, inne powstają, a jej dokończenie na całej długości jest niezbędne dla Podkarpacia.

Więcej rekreacji

Szóste ważne wyzwanie dla regionu to nowe tereny rekreacyjne. Zwłaszcza że Podkarpacie ma wspaniałe tereny, których potencjał dotychczas nie został wykorzystany. Przykład? Choćby przepiękna i malownicza Dolina Sanu. Czas zacząć myśleć o wybudowaniu tam ścieżek pieszo-rowerowych, które nie kolidowałyby z ruchem samochodów. Inspiracji warto poszukać w Małopolsce na Wiślanej Trasie Rowerowej. Potencjał Doliny Sanu między Dynowem a Przemyślem jest nieporównywalnie większy!

Przemyśl perełką

Na siódmym miejscu czytelnicy postawili na Przemyśl. To miasto jest perłą Podkarpacia, bez wątpienia najpiękniejszym i najbardziej klimatycznym w regionie, przede wszystkim ze względu na wspaniałe zabytki. Czas na jego promocję na miarę tej, której doczekały się Bieszczady.

O wynikach plebiscytu Supermiasta i Superregiony 2040 słuchaj także w radiu Złote Przeboje w sobotę o godz. 6 i niedzielę o godz. 6.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułO takim regionie marzymy. Znamy wyniki plebiscytu na najważniejsze wyzwania
Następny artykułWeekendowa wyprzedaż w Energylandii