A A+ A++

Walcowania żelaza w Nietulisku Dużym jest bardzo cennym zabytkiem techniki hutniczej na ziemiach polskich. Walcowani powstała na początku XIX wieku, a pierwsze prace rozpoczęły się w latach 20. XIX wieku.

Prace na terenie zakładu w Nietulisku Dużym zostały zawieszone na skutek wybuchu Powstania Listopadowego. Niezwykle ważny i unikatowy jest układ hydrotechniczny, warto wspomnieć, że zachował on się w idealnym stanie, mimo upływających lat. Obecnie ruiny walcowni żelaza w Nietulisku Dużym przyciągają wzrok i zainteresowanie nie tylko turystów, swoją obecność mocno zaznaczyli tam artyści amatorzy. Ruiny zostały „udekorowane” różnej treści malowidłami. 

Zarządcą tego obiektu jest Gmina Kunów, która w 2018 roku wystąpiła o przejęcie walcowni od Skarbu Państwa. W ostatnim czasie poczyniono kroki aby ruiny walcowni cieszyły oko, a nie odstraszały. Doszło do spotkania z Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, podczas którego ustalono plan działania, aby odpowiednio zabezpieczyć ruiny i nadać im nowe życie. 

Ten obiekt ma w sobie wielki potencjał, kompleksowa renowacja i ciekawe zagospodarowanie  może być siłą napędową dla turystyki na terenie gminy Kunów. Obecnie władze gminy będą szukać pieniędzy aby ten cel udało się zrealizować.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyciek gazu na ul. Uroczej!
Następny artykułBratanica Donalda Trumpa napisała o nim książkę. “Narcyz i oszust”