A A+ A++

Dwa zamówienia, które zrujnowały finanse Rafako

W ocenie spółki podjęcie uchwały ws. złożenia wniosku jest obecnie jedynym rozwiązaniem, które najszerzej może ochronić interesy zarówno Rafako jak i jego wierzycieli, akcjonariuszy oraz pracowników. 

Spółka tłumaczy, że jedną z przyczyn decyzji o złożeniu wniosku o ogłoszeniu upadłości jest brak możliwości “uzgodnienia z kluczowymi wierzycielami Emitenta szczegółowych zasad konwersji zobowiązań Emitenta wobec takich wierzycieli na akcje w podwyższonym kapitale zakładowym Emitenta lub alternatywnego scenariusza dalszej restrukturyzacji zobowiązań Emitenta wobec jego kluczowych wierzycieli”, który pozwoliłby na redukcje zadłużenia Rafako wobec wierzycieli. To – według spółki – pozwoliłoby firmie odzyskać zdolność, by pozyskać finansowanie zewnętrzne na realizację przyszłych zamówień.

Rafako ma problem z dwoma potężnymi zamówieniami. Pierwsze to budowa koksowni w śląskim Radlinie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Drugie to budowa bloku w Jaworznie dla Tauronu.

Realizacja pierwszego zamówienia się opóźniła, co podniosło koszty. Z realizacją drugiego związany jest spór o jakość wykonanego bloku. To wszystko spowodowało, że finanse Rafako znalazły się na potężnym minusie. Warto przypomnieć, że to nie pierwsza taka sytuacja – rok temu spółka też szykowała się do upadłości.

Spółka Rafako złożyła wniosek o upadłośćPrzedpołudnie Radia RMF24

Minister obiecywał wsparcie dla spółki

Pod koniec grudnia 2023 r. resort aktywów państwowych informował, że jego ówczesny szef Borys Budka rozmawiał z akcjonariuszami i wierzycielami spółki Rafako o przyszłości tej firmy.

Jak wówczas przekazano, omówiono bieżącą sytuację spółki oraz możliwe scenariusze, które będą poddane dalszej analizie. Minister Budka zadeklarował też – w ramach posiadanych uprawnień –  wsparcie przez resort aktywów państwowych procesu naprawy sytuacji Rafako.

Gdy premierem był Mateusz Morawiecki, ówczesny lider opozycji Donald Tusk głośno apelował o ratowanie Rafako. Niezależnie od tego, kto będzie rządził – przyszłość polskiej energetyki zależy w dużym stopniu od takich firm jak Rafako – podkreślał. Dziś Tusk sam jest premierem. Na razie nie włącza się w ratowanie Rafako.

Czym zajmuje się Rafako?

Rafako to spółka akcyjna, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Większość akcji należy do spółki PBG. 

Rafako jest wykonawcą bloków energetycznych i producentem urządzeń dla energetyki. Jest jednym z największych pracodawców w woj. śląskim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKibicuj młodym piłkarzom podczas IX Memoriału im. Mariana Olszewskiego w Karczewie!
Następny artykułSprzęt Muska w broni Putina. Starlink usprawnił rosyjskie Shahed-136