A A+ A++

Izera to projekt, którego przyszłość po zmianie władzy stanęła pod znakiem zapytania. Do sprawy postanowili się odnieść chińscy partnerzy. Prezes koncernu Geely skierował list, w którym liczy na szybkie ustosunkowanie się do tego, co dalej z polską marką samochodów elektrycznych. O opinię na ten temat poprosiliśmy adresatów listu oraz przedstawiciela ElectroMobility Poland.

Przyszłość Izery pod znakiem zapytania

Przyszłość Izery, podobnie zresztą jak Centralnego Portu Komunikacyjnego, stanęła pod znakiem zapytania wraz ze zmianą rządu.

Nie można jednak zapomnieć, że głównym udziałowcem w spółce jest Skarb Państwa i to w dużej mierze od decyzji rządzących zależy przyszłość całego projektu.

W styczniu minister funduszy i polityki regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, zapowiadała, że projekt dotyczący Izery zostanie przeanalizowany pod kątem opłacalności w ramach rewizji inwestycji wpisanych do Krajowego Planu Odbudowy. Izera została tam wpisana jeszcze przez rząd Mateusza Morawieckiego. Na realizację projektu Polska miała otrzymać kilkaset milionów euro z unijnego funduszu. Wycofanie się z inwestycji przez nową ekipę rządzącą może więc wiązać się z utratą sporej sumy pieniędzy. Ostateczna decyzja dotycząca przyszłości projektu wciąż jednak nie zapadła.

Geely chce kontynuować współpracę. I liczy na szybką odpowiedź

Nadziei na współpracę nie traci chiński koncern Geely. Właściciel takich marek, jak choćby Lotus czy Volvo, który ma być dostawcą platformy do polskiego samochodu elektrycznego. Jak czytamy w “Business Insider”, szef chińskiej firmy – Daniel Li – skierował do prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju, Pawła Borysa, specjalny list w sprawie Izery.

Portal poinformował, że Li zwraca w liście uwagę na “znaczące możliwości poszerzenia strategicznego partnerstwa” między Geely i Izerą. Argumentuje on również, że współpraca przyniesie szereg korzyści. Wskazuje m.in, że kontunuacja projektu oznacza miejsca pracy dla 7 tys. osób w samej fabryce Izery.
Z informacji przekazanych przez portal wynika, że Chińczycy planują też większe zaangażowanie w cały projekt. Geely kusić ma polskie władze m.in. możliwością budowy w naszym kraju fabryki akumulatorów. Decyzja w tej sprawia miałaby jednak zależeć od przyszłości zakładu w Jaworznie.

Izera szansą dla Śląska? Chińczycy nie zrezygnują z Europy

Od medialnych spekulacji na temat Izery dystansuje się wspomniany przez “Business Insider” Polski Fundusz Rozwoju. W stanowisku przesłanym naszej redakcji czytamy, że:

Z drugiej strony, przedstawiciele PFR nie zaprzeczają, że list od prezesa Geely rzeczywiście wpłynął do Funduszu. A co dzieje się obecnie u samych zainteresowanych, czyli w spółce ElectroMobility Poland, odpowiedzialnej za stworzenie marki Izera i budowę fabryki polskich samochodów elektrycznych w Jaworznie?

Co dzieje się z Izerą? Najnowsze informacje

Z punktu widzenia przyszłości Izery, najważniejsze jest to, że spółce udało się uzyskać decyzję środowiskową dotyczącą inwestycji w Jaworznie, dzięki czemu można było wystąpić o pozwolenie na budowę kompleksu fabryki.

Dodaje też, że trwają też “zaawansowane pracę na budową łańcucha dostaw”.

Polska wytrychem do Europy? Jeśli nie my, zarobi ktoś inny

W końcu ubiegłego roku przedstawiciele ElectroMobility Poland potwierdzili, że w zakładzie w Jaworznie – oprócz samej Izery – miałby również powstawać samochody spod znaku Geely. W prasie kolejny raz pojawiły się więc zarzuty, że fabryka w Jaworznie będzie w istocie chińskim przyczółkiem do szturmowania europejskiego rynku. Taka argumentacja nie jest pozbawiona podstaw, ale trzeba pamiętać, że chińska ofensywa w tej części świata już trwa, o czym świadczą chociażby ostatnie inwestycje koncernu BYD. Światowy gigant na rynku pojazdów elektryczny … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy naszego regionu złożyli już tysiące wniosków o 800 plus. Gdzie najwięcej?
Następny artykułXI Edycja  Wojewódzkiego Konkursu wiedzy o Janie Pawle II  ,, Jan Paweł II: Przyjaciel i Mistrz Młodych”